Przepis na nalewkę z kasztanów krok po kroku

Składniki dla 20 porcji
Liczba porcji:
To będzie niezbędne
gaza, butelka szklana

Kasztany dokładnie umyj i sparz we wrzątku.

Rozgniecione kasztany przełóż do szklanego naczynia i zasyp cukrem.

Wymieszaj i odstaw na 7-10 dni, codziennie mieszaj lub potrząsaj.

Wlej spirytus i wódkę. Odstaw nalewkę na miesiąc.

Przelej nalewkę przez gazę i przelej ją do szklanej butelki.

nalewka z kasztanów
Nalewka z kasztanów
Koszt przygotowania dania
53.12 zł
Energia w porcji
(liczba kalorii)
89 kcal
Liczba alergenów w daniu
brak danych
80

Nalewka z kasztanów - cechy przepisu

Rodzaj dania:
Kuchnia:
Sposób przyrządzenia:
Przepis odpowiedni na:
  • Od autora
  • Wartości odżywcze
  • Alergie
  • Koszt potrawy

Więcej o nalewce z kasztanów

Domowa nalewka z kasztanów przygotowana w domowych warunkach to idealny rozgrzewający trunek na sezon jesienno – zimowy. Nalewki możemy przygotowywać przez cały rok z różnych owoców, a jesień i zima to okres kiedy, należy się nimi delektować.

Przepis na nalewkę z kasztanów nie jest prosty, ale warto go przygotować, ponieważ smak orzechów włoskich w połączeniu z alkoholem jest wyborny. Potrzebujesz tylko kasztany jadalne, cukier, alkohol – tutaj najlepiej sprawdzi się spirytus 99,5%, w momencie jego połączenia z wódką, procenty wyjściowe nalewki będą oscylowały w granicy 60-65%, tak czy inaczej będzie to napój wysoko procentowy. Nalewkę możesz, także przygotować na większej ilości wódki, będzie ona wtedy bardziej delikatna.

Nie ma znaczenia czy przygotujesz ją na wódce, czy na spirytusie, nalewka będzie najlepsza na zimowe wieczory.

Kasztany jadalne to owoce, które w ciągu ostatnich lat zyskują na popularności w Polsce, najpierw spożywaliśmy je w postaci pieczonej, dzisiaj przygotowujemy z nich domową nalewkę. Ważne jest, aby przy wyborze kasztanów jadalnych zwrócić uwagę na to, czy są one ładne, lśniące, nieuszkodzone, bez okrągłych dziurek oznaczających robaka w środku i przebarwień.

Kasztany powinny być dość ciężkie, jeśli takie nie są, mogą być wysuszone w środku.

Kasztany podobnie jak większość orzechów są wysoko energetyczne, dlatego dostarczają do organizmu dużo energii, pochodzącej przed wszystkich ze zdrowych tłuszczy np.omega-3. W składnikach warto zwrócić uwagę na wysoką zawartość manganu. Co więcej, zawartości w witaminowej wyróżnia je witamina E, foliany, tiamina oraz witamina B6.

Dokładnie jak zrobić nalewkę z kasztanów na spirytusie, opisuję nieco niżej. Będzie to dobry pomysł na domowy alkohol z kasztanów.

Sezon zimowy zbliża się wielkimi krokami, czas się rozgrzać, dlatego wykorzystaj mój prosty przepis i skosztuj słodkiej nalewki, która jest smaczna i łatwa w przygotowaniu. Spożywana w małych ilościach korzystnie wpływa na nasze zdrowie, między innymi rozszerza naczynia krwionośne, usprawnia pracę serca. Trzeba jednak pamiętać, że mowa tutaj o niewielkich ilościach 30-40 ml.

Wartości odżywcze nalewki z kasztanów

na 100g gotowej potrawy
Szacunkowy indeks glikemiczny nalewki z kasztanów 80
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Alergeny w nalewce z kasztanów

Lista alergenów dla nalewki z kasztanów przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

W przepisie na nalewkę z kasztanów nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:

  • kasztany jadalne
Dane na temat potencjalnych alergenów w tych składnikach musisz wyszukać samodzielnie.

Cena przygotowania nalewki z kasztanów

Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Kasztany jadalne
500 g
Spirytus
500 ml
2 szklanki
40.00
Za 500,0 ml
Liczba opakowań 1
40.00
Za 500 ml
Wódka
250 ml
1 szklanka
25.00
Za 500,0 ml
Liczba opakowań 1
12.50
Za 250 ml
Cukier
250 g
1 szklanka
2.50
Za 1000,0 g
Liczba opakowań 1
0.62
Za 250 g
Jak oceniasz przepis na nalewkę z kasztanów
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 0,0% osób