Nalewka z kasztanów
- Kasztany jadalne (500 g)
- Spirytus - 2 szklanki (500 ml)
- Wódka - 1 szklanka (250 ml)
- Cukier - 1 szklanka (250 g)
Przepis na nalewkę z kasztanów krok po kroku
Kasztany dokładnie umyj i sparz we wrzątku.
Rozgniecione kasztany przełóż do szklanego naczynia i zasyp cukrem.
Wymieszaj i odstaw na 7-10 dni, codziennie mieszaj lub potrząsaj.
Wlej spirytus i wódkę. Odstaw nalewkę na miesiąc.
Przelej nalewkę przez gazę i przelej ją do szklanej butelki.
Więcej informacji na temat nalewki z kasztanów
Domowa nalewka z kasztanów przygotowana w domowych warunkach to idealny rozgrzewający trunek na sezon jesienno – zimowy. Nalewki możemy przygotowywać przez cały rok z różnych owoców, a jesień i zima to okres kiedy, należy się nimi delektować.
Przepis na nalewkę z kasztanów nie jest prosty, ale warto go przygotować, ponieważ smak orzechów włoskich w połączeniu z alkoholem jest wyborny. Potrzebujesz tylko kasztany jadalne, cukier, alkohol – tutaj najlepiej sprawdzi się spirytus 99,5%, w momencie jego połączenia z wódką, procenty wyjściowe nalewki będą oscylowały w granicy 60-65%, tak czy inaczej będzie to napój wysoko procentowy. Nalewkę możesz, także przygotować na większej ilości wódki, będzie ona wtedy bardziej delikatna.
Nie ma znaczenia czy przygotujesz ją na wódce, czy na spirytusie, nalewka będzie najlepsza na zimowe wieczory.
Kasztany jadalne to owoce, które w ciągu ostatnich lat zyskują na popularności w Polsce, najpierw spożywaliśmy je w postaci pieczonej, dzisiaj przygotowujemy z nich domową nalewkę. Ważne jest, aby przy wyborze kasztanów jadalnych zwrócić uwagę na to, czy są one ładne, lśniące, nieuszkodzone, bez okrągłych dziurek oznaczających robaka w środku i przebarwień.
Kasztany powinny być dość ciężkie, jeśli takie nie są, mogą być wysuszone w środku.
Kasztany podobnie jak większość orzechów są wysoko energetyczne, dlatego dostarczają do organizmu dużo energii, pochodzącej przed wszystkich ze zdrowych tłuszczy np.omega-3. W składnikach warto zwrócić uwagę na wysoką zawartość manganu. Co więcej, zawartości w witaminowej wyróżnia je witamina E, foliany, tiamina oraz witamina B6.
Dokładnie jak zrobić nalewkę z kasztanów na spirytusie, opisuję nieco niżej. Będzie to dobry pomysł na domowy alkohol z kasztanów.
Sezon zimowy zbliża się wielkimi krokami, czas się rozgrzać, dlatego wykorzystaj mój prosty przepis i skosztuj słodkiej nalewki, która jest smaczna i łatwa w przygotowaniu. Spożywana w małych ilościach korzystnie wpływa na nasze zdrowie, między innymi rozszerza naczynia krwionośne, usprawnia pracę serca. Trzeba jednak pamiętać, że mowa tutaj o niewielkich ilościach 30-40 ml.
Alergeny w nalewce z kasztanów
Lista alergenów dla nalewki z kasztanów przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na nalewkę z kasztanów
Wartości odżywcze nalewki z kasztanów
Jeśli chcesz, aby Twoja nalewka była nieco bardziej delikatna, dodaj szklankę wódki więcej.
Energia i białka
(50g)
Węglowodany
(50g)
Tłuszcze
(50g)
Witaminy
(50g)
Składniki mineralne
(50g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.