Lemoniada arbuzowa
- Arbuz - waga miąższu 0,5 średniej sztuki (1500 g)
- Sok z cytryny - 0,5 szklanki (125 ml)
- Cukier - 0,5 szklanki (100 g)
Przepis na lemoniadę arbuzową krok po kroku
Miąższ pokrój w kostkę i przełóż do misy blendera.
Do arbuza dodaj sok z cytryny, cukier i 1 litr wody.
Zblenduj na gładko przez 1-2 minuty.
Podawaj z kostkami lody, listkami mięty i plasterkiem cytryny lub limonki.
Więcej informacji na temat lemoniady arbuzowej
Lemoniada arbuzowa z miętą jest wyśmienitym napojem, który idealnie gasi pragnienie i nawadnia w upalne dni. Jest ona pyszna, delikatnie słodka, o delikatnym smaku arbuza i aromacie mięty.
Domowa lemoniada arbuzowa jest nie tylko wyśmienitym, ale także zdrowym napojem. Arbuz jest źródłem likopenu, dzięki czemu pomaga obniżyć stężenie cholesterolu we krwi, zmniejsza intensywność powstawania płytek miażdżycowych, ogranicza sztywność tętnic, pomaga obniżyć ciśnienie, a także łagodzi objawy astmy i infekcji przechodzących z kaszlem. Ponieważ zawiera aż 93% wody oraz wysoką zawartość potasu a niską sodu reguluje gospodarkę elektrolitową. W upalne dni gasi pragnienie, chroni przed wystąpieniem udaru słonecznego i zmniejsza drażliwość. Po arbuza powinny sięgać również osoby uprawiające sport, ponieważ fitoskładniki zawarte w owocu przyspieszają regenerację mięśni po wysiłku fizycznym, cytrulina zmniejsza zmęczenie iw pomaga usuwanie kwasu mlekowego z mięśni. Miąższ zawiera również sporo witaminy C. Spożywając arbuza nie zapomnijmy jeszcze o pestkach, które zaliczane są do produktów superfoods. Pestki z arbuza polecane są dla osób uprawiających sport, ponieważ wspomagają regenerację mięśni dzięki polepszeniu ich poziomu dotlenienia. Wpływają także na zwiększenie produkcji hormonu wzrostu, który wspomaga budowanie tkanki mięśniowej. Ponadto wykazują działanie przeciwdrobnoustrojowe, obniżające ciśnienie krwi, przeciwutleniające, przeciwcukrzycowe, przeciwzapalne, przeciwbólowe, odżywcze. Aby lemoniada odpowiednio nawadniała organizm dodaj do napoju szczyptę soli. Będzie ona niewyczuwalna a napój nabierze izotonicznego charakteru. Na bazie lemoniady możesz wykonać drinki, do napoju dodaj wódkę, martini czy wino musujące. Przepis na lemoniadę arbuzową jest bardzo prosty i szybki w przygotowaniu. A jak zrobić lemoniadę arbuzową z miętą dowiesz się z dokładnego przepisu.
Lemoniada arbuzowa jest fantastycznym, letnim napojem. Możesz podać ją do obiadu, kolacji czy deseru ale może być również fajną propozycją na napój do grilla.
Alergeny w lemoniadzie arbuzowej
Lista alergenów dla lemoniady arbuzowej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na lemoniadę arbuzową
Wartości odżywcze lemoniady arbuzowej
Lemoniada arbuzowa to świetny napój na upalne dnie, który bardzo dobrze nawadnia organizm a dodatkowo genialnie smakuje.
Energia i białka
(250g)
Węglowodany
(250g)
Tłuszcze
(250g)
Witaminy
(250g)
Składniki mineralne
(250g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.