Kruszonka na ciasto
- Mąka pszenna typ 500 - 1/2 szklanki (75 g)
- Cukier - 1/2 szklanki (75 g)
- Masło - 1/5 kostki (50 g)
Przepis na kruszonkę na ciasto krok po kroku
Na stolnicę wysyp mąkę, cukier i dodaj lekko ciepłe masło.
Wyrabiaj ręcznie, rozcierając między palcami formując kruszonkę.
-
Szarlotka z kruszonką
-
Szarlotka z bezą
-
Ciasto drożdżowe z kruszonką
-
Ciasto ze śliwkami i kruszonką
-
Szarlotka z budyniem
-
Ciasto drożdżowe z owocami
-
Szarlotka na kruchym cieście
-
Jabłka pod kruszonką
-
Kruche ciasto ze śliwkami
-
Szybka szarlotka
-
Kruszonka do ciasta
-
Ciasto z agrestem
-
Kruche ciasto ze śliwkami i kruszonką
-
Chałka z kruszonką
-
Placek ze śliwkami i kruszonką
-
Szybkie ciasto drożdżowe
-
Bułeczki drożdżowe z kruszonką
-
Strucla z serem
-
Ciasta z kruszonką
Więcej informacji na temat kruszonki na ciasto
Kruszonka na ciasto to obowiązkowy element wielu polskich ciast. Świetnie sprawdza się do ciast drożdżowych, kruchych, a także serników, czy tart owocowych. Jej przygotowanie jest bardzo proste i szybkie, a zmienia oblicze wielu deserów. Jeśli zastanawiasz się jak zrobić kruszonkę do ciast, koniecznie czytaj dalej i poznaj nasz prosty przepis. Najlepsza kruszonka powstaje z zaledwie kilku składników – mąki pszennej, masła i cukru. Niestety są to składniki dość kaloryczne i mało wartościowe, dlatego warto zastanowić się nad tym, co można zrobić, aby była nieco lepsza dla zdrowia i nie trzeba było je ograniczać. Przede wszystkim warto, chociaż częściowo zastąpić białą, oczyszczoną mąkę mąką pełnoziarnistą o wysokim typie. Nie trzeba zamienić jej całkowicie, ponieważ wtedy kruszonka będzie miała zupełnie inny smak, ale warto wykorzystać mąkę pełnoziarnistą, chociaż w niewielkiej proporcji. Dodatkowo cukier warto zastąpić ksylitolem, który ma o połowę mniejszą kaloryczność a przy tym praktycznie zerowy indeks glikemiczny. Ostatni składnik, czyli masło, można zastąpić dobrej jakości margaryną, aby ograniczyć nasycone kwasy tłuszczowe, które w nadmiarze mogą zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Oczywiście, jeśli ciasta z kruszonką pojawiają się u ciebie jedynie okazjonalnie i na co dzień stosujesz zdrową zbilansowaną dietę, wprowadzenie takich zmian nie jest niezbędne, ale zawsze warto wykorzystać ten pomysł na nieco zdrowszą wersję kruszonki. Koniecznie czytaj dalej aby poznać nasz przepis na kruszonkę na ciasto, która jest łatwa w przygotowaniu, pyszna i dobra do wielu różnych ciast i deserów.
Alergeny w kruszonce na ciasto
Lista alergenów dla kruszonki na ciasto przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
Wartości odżywcze kruszonki na ciasto
Aby zmniejszyć kaloryczność i indeks glikemiczny cukier warto zastąpić ksylitolem.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.