Kruche ciasto
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa) - 1/2 szklanki (85 g)
- Cukier puder - 2/3 szklanki (85 g)
- Cukier wanilinowy - 1 opakowanie (16 g)
- Masło - 1 opakowanie (200 g)
- Jajko - 1 jajko rozmiar M (1 szt.)
- Żółtko jajka - 1 żółtko (1 szt.)
- Sól - 1/3 łyżeczki (szczypta) (2 g)
- Mąka krupczatka - 1 i 1/2 szklanki (270 g)
Przepis na kruche ciasto krok po kroku
Do miski wsyp mąkę tortową, mąkę krupczatkę, cukier puder, cukier wanilinowy i sól. Całość wymieszaj i wysyp w formie kopczyku na stolnicę.
Schłodzone masło pokrój w kostkę, a potem dodaj do reszty i siekaj nożem, aż masło będzie bardzo rozdrobnione.
Dodaj jajko i żółtko. Całość szybko zagnieć.
Ciasto zawiń w folię spożywczą i schowaj do lodówki na 30 min.
Schłodzone ciasto rozwałkuj i przełóż do blaszki. Nakłuj je widelcem i schowaj do lodówki na 60 min.
Piecz ok. 25 min w 190 stopniach Celsjusza (grzanie góra-dół).
-
Ciastka maślane
-
Tarta
-
Mazurek wielkanocny
-
Tarta z jabłkiem
-
Ciastka kruche
-
Pleśniak
-
Szarlotka z kruszonką
-
Tarta z jabłkami
-
Tarta ze szpinakiem
-
Kruche ciasto z rabarbarem i budyniem
-
Szarlotka z bezą
-
Tarta z owocami
-
Tarta z malinami
-
Jabłecznik na kruchym cieście
-
Jabłecznik z budyniem
-
Tarta cytrynowa
-
Tarta z truskawkami
-
Pychotka
-
Kruche ciasto
Więcej informacji na temat kruchego ciasta
Kruche ciasto jest proste do przygotowania, ale żeby wyszło dobre, trzeba wiedzieć i pamiętać o kilku bardzo istotnych rzeczach. Idealne ciasto wyjdzie nie tylko z proporcji 3:2:1 (kolejno: mąką, tłuszcz, cukier), ale nawet sprawdzony przepis może się nie udać, jeśli np. dobierzesz nieodpowiednie masło (musi być minimum 82% tłuszczu). Istotne są nie tylko składniki i sposób przygotowania ciasta, ale też odpowiednia temperatura pieczenia.
Jak zrobić kruche ciasto? Najlepsze ciasto wyjdzie z krupczatki połączonej z inną mąką pszenną. Jeżeli w przepisie użyjesz tylko mąkę krupczatkę, ciasto może być nawet za kruche. Możesz dodać w równych proporcjach mąkę tortową i mąkę krupczatkę (np. po 150 g każdej). Pamiętaj o tym, aby przy cieście kruchym zawsze używać schłodzonego masła. Jeżeli ciasto jest bardzo kruche, możesz dodać 1 łyżkę bardzo zimnej wody lub kwaśnej śmietany. W razie potrzeby możesz dodać drugą łyżkę. Do tego ciasta nie musisz dodawać proszku do pieczenia.
Istotne jest także to, aby ciasto wyrabiać jak najkrócej. Ciasto można też zagnieść przy użyciu malaksera lub robota kuchenna (z hakiem do ugniata ciasta). Kruche ciasto możesz rozwałkowywać pomiędzy dwoma warstwami papieru do pieczenia lub folii spożywczej, jeśli nie chcesz tego robić na stolnicy pokrytej mąką.
Jak upiec kruche ciasto? W przypadku przygotowania tarty warto podzielić pieczenie ciasta na dwa etapy. Pierwszym jest zapiekanie. Na nakłute ciasto należy położyć papier do pieczenia i czymś go obciążyć (np. ryżem). Ciasto należy piec ok. 10 min, a potem ściągnąć papier z obciążeniem i dodać resztę składników (np. owoce i starte na tarce schłodzone w zamrażalniku surowe kruche ciasto). Długość pieczenia uzależniona będzie od wybranych dodatków.
Nie bez powodu do kruchego ciasta dodaje się cukier puder. On się tak nie karmelizuje i nie zostawia grudek. Jeżeli nie chcesz dodawać cukru waniliowego, bo obawiasz się właśnie widocznych kropek, możesz zdecydować się na dodanie 100 gram cukru pudru i kilku kropel ekstraktu z wanilii. Przepis na kruche ciasto jest łatwy, jeśli przestrzega się wskazówek.
Alergeny w kruchym cieście
Lista alergenów dla kruchego ciasta przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa)
- Mąka krupczatka
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
Wartości odżywcze kruchego ciasta
Energia i białka
(180g)
Węglowodany
(180g)
Tłuszcze
(180g)
Witaminy
(180g)
Składniki mineralne
(180g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.