Kompot z wiśni
- Wiśnie (1000 g)
- Cukier - 1,5 szklanki (300 g)
Przepis na kompot z wiśni krok po kroku
Wiśnie umyj dokładnie i usuń z nich pestki.
Umieść wiśnie w garnku.
Wlej 1500 ml wody i dodaj cukier.
Gotuj na wolnym ogniu przez 15 minut.
Kompot wlej do dzbanka.
Więcej informacji na temat kompotu z wiśni
Kompot z wiśni to bardzo dobry pomysł na pyszny napój do obiadu. Drylowane wiśnie idealnie nadają się do przygotowania z nich aromatycznego napoju. Kompot podać można na ciepło lub na zimno z kostkami lodu. Kompot jest tradycyjnym dodatkiem do obiadu. Przepis na kompot z wiśni jest bardzo prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby go przygotować. Do zrobienia kompotu potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: wiśnie świeże, cukier.
Jak zrobić kompot z wiśni? Wiśnie umyj dokładnie i usuń z nich pestki. Umieść wiśnie w garnku. Wlej wodę i dodaj cukier. Gotuj na wolnym ogniu przez 15 minut. Kompot wlej do dzbanka. Możesz także przygotować kompot w słoikach. Owoce należy umieścić w słoiku, wsypać cukier i wlać wodę. Gotować w garnku zalane do 3/4 wysokości wodą przez 20 minut.
Wiśnie są owocem sezonowym dostępnym latem w okresie między lipcem a sierpniem. Wiśnie można dodawać do ciast, deserów, przygotowywać z nich dżemy, a także mrozić. Wiśnie są źródłem wielu witamin takich jak A, B, C oraz kwasu foliowego. Witamina A jest naturalną substancją chroniącą nas przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Jest także niezbędna do prawidłowego procesu widzenia, chroni nasz organizm przez nowotworami. Znalazła także zastosowanie w leczeniu zmian trądzikowych. Witaminy z grupy B biorą udział w przemianach pożywienia w energię. Pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. Biorą udział w syntezie krwinek czerwonych. Pomagają wzmacniać nasz układ odpornościowy. Odpowiadają także za dobry stan naszych włosów, paznokci oraz skóry. Witaminy z grupy B są bardzo ważne dla funkcjonowania naszego organizmu, dlatego powinniśmy dbać o spożywanie ich w odpowiedniej ilości
Podsumowując świeże wiśnie idealnie sprawdzą się na szybki kompot. Łatwy do zrobienia kompot można przygotować, wykorzystując mrożone wiśnie. Najlepszy kompot przygotować można także z dodatkiem ksylitolu lub słodzika pozbawionego całkowicie cukru. Smaczny kompot można podać podczas imprezy urodzinowej dla dzieci.
Alergeny w kompocie z wiśni
Lista alergenów dla kompotu z wiśni przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na kompot z wiśni
Wartości odżywcze kompotu z wiśni
Kompot z wiśni to bardzo dobre źródło składników mineralnych i witamin. Kompot ma średni indeks glikemiczny. Osoby chorujące na cukrzycę powinny go spożywać w ograniczonych ilościach.
Energia i białka
(250g)
Węglowodany
(250g)
Tłuszcze
(250g)
Witaminy
(250g)
Składniki mineralne
(250g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.