Kompot z czarnej porzeczki
Przepis na kompot z czarnej porzeczki krok po kroku
Oczyść porzeczki - usuń szypułki, umyj.
Dodaj owoce do garnka.
Wlej 2 l wody i dodaj cukier.
Gotuj kompot na niewielkiej mocy palnika przez około 30 minut.
Jeśli trzeba, dodaj więcej cukru do smaku.
Kompot jest gotowy do picia.
Więcej informacji na temat kompotu z czarnej porzeczki
Orzeźwiający, idealny na lato lub rozgrzewający, dobry w zimie… Kompot z czarnej porzeczki to najlepszy, owocowy sok, który możesz zrobić sam. Świeże porzeczki najlepiej wykorzystać, gdy rozpoczyna się sezon na te owoce. Kompot z czarnej porzeczki to dobry pomysł na to, by przygotować smaczny, słodko-kwaskowy napój. Przepis na kompot z czarnej porzeczki może posłużyć jako przygotowanie soku owocowego do słoików na zimę. Wygodnie i szybko. Sprawdź jak zrobić kompot z czarnej porzeczki i ile cukru potrzeba.
Kompot z czarnej porzeczki bardzo dobrze orzeźwia. To za sprawą kwaśnego smaku owoców. Domowy sok z czarnej porzeczki to świetny pomysł na to, by zrobić coś do picia dla całej rodziny. Gdy zaczną się porzeczki, wykorzystaj ten czas. Między czerwcem a sierpniem można cieszyć się świeżymi owocami i przygotować coś, co będzie najlepsze w smaku. Przepis na kompot z czarnej porzeczki jest bardzo prosty. Dodatkowo wymaga tylko trzech składników. Składa się ze świeżych porzeczek, wody oraz cukru. Nadaje się do podania zarówno w formie gorącego kompotu, jak i kompotu zimnego.
Zatem jak zrobić kompot z porzeczki i ile cukru dodać? Jeżeli masz świeże porzeczki, owoce należy dobrze przygotować. Najlepszy kompot będzie, gdy usuniesz szypułki i dobrze umyjesz owoce. W garnku umieść porzeczki czarne, wodę i cukier. Całość należy gotować około 30 minut. Kompot powinien odstać trochę, by stał się jeszcze smaczniejszy. Jeżeli chcesz, kompot przecedź od owoców. Spokojnie można spożyć też owoce.
Ile cukru dodać do kompotu, musisz ocenić sam. Czarna porzeczka jest kwaśna. Najlepszym sposobem będzie po prostu spróbowanie kompotu. Jeśli napój będzie kwaśny, należy go dosłodzić.
*Do przepisu na kompot z czarnej porzeczki pasują też mrożone owoce. Kompot będzie równie smaczny i wcale nie trzeba wcześniej rozmrażać owoców. Można od razu gotować kompot z zamrożonych czarnych porzeczek.
Jak zrobisz kompot z czarnej porzeczki, możesz go wlać do słoików i zapasteryzować. Takie weki będą super pomysłem na domowy kompot na zimę lub orzeźwiający napój z kostkami lodu oraz miętą na lato.
W przypadku ograniczania cukru kompot z czarnej porzeczki warto posłodzić zamiennikami cukru. Super sprawdzi się erytrytol albo ksylitol. Można spróbować także stewii lub syropów (z agawy, daktylowego lub klonowego). Smak będzie podobny, a wartość indeksu glikemicznego oraz kaloryczność znacznie się obniży. Taki napój z powodzeniem można wypić na diecie redukcyjnej, ponieważ będzie miał bardzo niską kaloryczność.
Alergeny w kompocie z czarnej porzeczki
Lista alergenów dla kompotu z czarnej porzeczki przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na kompot z czarnej porzeczki
Wartości odżywcze kompotu z czarnej porzeczki
Porzeczki to bardzo dobre źródło witaminy C. Zawiera dużo witamin i składników mineralnych. Porzeczki to bogactwo antocyjanów — działają przeciwzapalnie i wspomagają walkę z wolnymi rodnikami. Owoce czarnej porzeczki także poprawiają stan nerek. Dodatek cukru zwiększa indeks glikemiczny kompotu, więc należy wziąć to pod uwagę, jeżeli ma się problem z gospodarką glukozowo-insulinową.
Energia i białka
(259g)
Węglowodany
(259g)
Tłuszcze
(259g)
Witaminy
(259g)
Składniki mineralne
(259g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.