Kofty z indyka
- Mięso mielone z indyka (500 g)
- Cebula - 1 mała sztuka (50 g)
- Natka pietruszki (30 g)
- Czosnek - 2 ząbki (10 g)
- Sos sojowy - 1 łyżka stołowa (10 ml)
Przepis na kofty z indyka krok po kroku
Cebulę i czosnek obierz oraz drobno posiekaj.
Natkę pietruszki umyj, osusz i poszatkuj.
Do miski włóż mięso mielone, cebulę, czosnek, natkę pietruszki, po łyżeczce bazylii, kuminu, kolendry, pół łyżeczki płatków chilli, sos sojowy oraz szczyptę soli i pieprzu.
Składniki dokładnie wymieszaj i wyrabiaj przez około 5 minut. Następnie mięso odstaw na pół godziny do lodówki.
Z mięsa uformuj kotleciki i nabij je na patyczki do szaszłyków.
Kofty ułóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i piecz w piekarniku nagrzanym do 200 st. C przez 30 minut. W połowie pieczenia kofty przewrócić na drugą stronę.
Gotowe kofty podawaj z ulubionymi dodatkami.
Więcej informacji na temat koftów z indyka
Kofty z indyka to doskonała propozycja na obiad dla całej rodziny. W dalszej części dowiesz się jak przyrządzić smaczne kofty drobiowe. Kofty warto podać z dodatkiem świeżych warzyw. Prosty przepis na kofty z indyka nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do przygotowania pysznej potrawy z mięsa mielonego potrzebne będą następujące produkty spożywcze: mięso mielone z indyka, cebula, natka pietruszki, czosnek, sos sojowy oraz przyprawy (sól, pieprz, kumin, bazylia, kolendra oraz płatki chilli).
A jak zrobić kofty z indyka? Cebulę i czosnek obierz oraz drobno posiekaj. Natkę pietruszki umyj, osusz i poszatkuj. Do miski włóż mięso mielone, cebulę, czosnek, natkę pietruszki, po łyżeczce bazylii, kuminu, kolendry, pół łyżeczki płatków chilli, sos sojowy oraz szczyptę soli i pieprzu. Składniki dokładnie wymieszaj i wyrabiaj przez około 5 minut. Następnie mięso odstaw na pół godziny do lodówki. Z mięsa uformuj kotleciki i nabij je na patyczki do szaszłyków. Kofty ułóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i piecz w piekarniku nagrzanym do 200°C przez 30 minut. W połowie pieczenia kofty przewrócić na drugą stronę. Gotowe kofty podawaj z ulubionymi dodatkami.
Mięso z indyka jest bardzo wartościowe. Zawiera stosunkowo niewiele kalorii, a dostarcza do naszego organizmu dużych ilości witamin, składników mineralnych oraz związków odżywczych. Jest to doskonałe źródło witaminy B3, B6, B12, selenu oraz cynku. Selen jest składnikiem mineralnym, który odpowiada za syntezę hormonów tarczycy. Odpowiednia podaż cynku w diecie przyczynia się do utrzymania jędrności skóry oraz poprawia kondycję włosów.
Podsumowując: wiesz już jak przygotować najlepsze kofty z indyka. Kofty z indyka warto podać z dodatkiem ugotowanych ziemniaków oraz z surówkami przygotowanymi na bazie sezonowych warzyw i owoców (np. z surówką z marchwi i jabłka). Produkty niezbędne do przygotowania potrawy dostępne są w większości sklepów spożywczych. Kofty możesz przygotować również na grillu lub na patelni grillowej.
Alergeny w koftach z indyka
Lista alergenów dla koftów z indyka przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Sos sojowy
-
Soja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Sos sojowy
W przepisie na kofty z indyka nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- płatki chilli
Wartości odżywcze koftów z indyka
Kofty z indyka to doskonała propozycja na pyszne danie obiadowe. Mięso z indyka stanowi doskonałe źródło cennych składników odżywczych, dlatego warto włączyć je do jadłospisu.
Energia i białka
(120g)
Węglowodany
(120g)
Tłuszcze
(120g)
Witaminy
(120g)
Składniki mineralne
(120g)
-
mięso,
indyk,
cebula,
pietruszka,
czosnek,
sos sojowy,
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.