Kofty

kofty

Kofta (kefta lub kafta) - klopsiki lub pieczenie na patyku z mięsa mielonego, które są typowym daniem m.in. w kuchni bałkańskiej, bliskowschodniej, czy też północnoafrykańskiej. Pierwsze kofty pojawiły się w krajach arabskich. Tam oprócz mielonej jagnięciny dodawano żółtko jajka, a także spore ilości szafranu. Z czasem danie szybko się rozprzestrzeniało po sąsiadujących regionach, jednocześnie zyskując wiele różnych wersji. Dlatego możemy je próbować z różnych gatunków mięs, a nawet w wersji warzywnej.

Kofty - zrób pyszne szyszki z mięsa mielonego w bałkańskim stylu

Gdy chcemy eksperymentować w swojej kuchni, warto inspirować się daniami typowymi dla danych krajów. Ciekawą propozycją będzie między innymi kuchnia turecka lub libańska. Warto zatem dowiedzieć się, jak zrobić kofty z mięsa mielonego, a także, jakie wersje są dostępne.

Kofty - co to takiego?

Kofty to tradycyjne danie z mięsa mielonego, które spotykane jest w południowo-wschodniej części Europy, zachodniej części Azji, a także w Północnej Afryce. Takie lokalne mięsne posiłki możemy spróbować m.in. na terenie Bułgarii, Turcji, Libanu, Gruzji, Azerbejdżanu, Iranu, Pakistanu, a nawet Indii. Jak widzimy, jest to głównie bałkański przysmak. Nie ma jednak dokładnej informacji na temat tego, kiedy po raz pierwszy kofta pojawiła się w świecie kulinarnym. Jednak istnieją pewne przesłanki, iż mięso było już znane w połowie XVII wieku.

Do tego znanego przepisu najczęściej wykorzystuje się mięso z mielonej wieprzowiny, wołowiny, jagnięciny, czy też drobiu. Zastanawiając się, jak zrobić kofty, warto zobaczyć, z jakimi dodatkami najczęściej występuje te danie. Taka domowa kuchnia libańska lub turecka, najczęściej serwuje szaszłyki z mięsa mielonego, lub też klopsiki wymieszane z warzywami, ryżem, czy też jajkiem.

Wartości odżywcze, jakie mają kofty z mięsa mielonego

Jeżeli interesuje nas prosty przepis na kofty z grilla lub z piekarnika, na pewno chcemy się dowiedzieć, ile kalorii dostarczy nam takie danie. W zależności od tego, w jaki sposób kofta będzie przez nas przygotowana, 100 g porcji będzie zawierać w sobie od 180 do 330 kcal. Oprócz tego porcja mięsa będzie zawierać od 6 do 20 g tłuszczu, od 4 do 25 g białka, a także od 4 do 25 g węglowodanów.

Chociaż wydawałoby się, iż jedzenie samego mięsa nie wnosi żadnych wartości odżywczych do naszej diety, to jednak każdy rodzaj posiada konkretne witaminy, a także pierwiastki. Kofta wieprzowa będzie bogata m.in. w witaminy A, D oraz z grupy B, a także żelazo. Mięso z wołowiny jest źródłem witaminy A, D, E oraz witamin z grupy B. Ponadto to właśnie w wołowinie znajdziemy spore ilości żelaza hemowego, które jest dla nas bardziej przyswajalne w porównaniu do niehemowego.

Prosty przepis na kofty

Jeżeli interesuje nas kuchnia domowa, a jednocześnie chcielibyśmy skorzystać z ciekawych przepisów międzynarodowych, to rzeczywiście kuchnia turecka lub libańska może okazać się bardzo ciekawą propozycją. Przygotowanie kofty nie powinno być dla nas zbyt skomplikowane. Najłatwiej będzie nam zrobić kofty na patyku, czyli zwykłe szaszłyki.

Bardzo prosty przepis obejmuje takie składniki jak:

  • 1 kg mięsa, najlepiej, aby było to mięso z wołowiny lub jagnięciny. Jednak może być także mięso wieprzowe
  • Średnia cebula
  • 4 ząbki czosnku
  • Sól i pieprz do smaku
  • Natka pietruszki do smaku
  • Papryka słodka i ostra
  • Kolendra

Wszystkie przyprawy wraz z posiekaną drobno cebulą oraz przeciśniętym przez praskę czosnkiem, mieszamy dokładnie z mięsem. Następnie formujemy podłużne kawałki mięsa na szaszłyki. Mogą one mieć długość kilkunastu centymetrów i średnicę ok. 5 cm. Oczywiście ostatecznie kofta wieprzowa, z wołowiny lub jagnięciny powinna być formowana w taki sposób, aby było nam poręcznie je przygotować z grilla.

Ostatecznie tak przygotowane mięso smażymy na patelni grillowej. Doskonale smakują również z piekarnika oraz z grilla. Smażymy tak długo, aż mięso bardzo ładnie się zarumieni. Dzięki temu kofty będą soczyste, ale nie spalone pod żadnym pozorem. Niestety czasami przygotowując kofty z grilla, kofty mogą być nieco przypalone. Ale to już powinno zależeć dokładnie od naszych upodobań kulinarnych.

Libańska wersja mięsa mielonego

Podstawowa wersja pokazująca, jak zrobić koftę pokazuje, że najlepiej postawić wyłącznie na wersję mięsną. Natomiast jeżeli nie chcemy się ograniczać wyłącznie do dania z mięsa mielonego, to kofta wieprzowa, wołowa lub z jagnięciny może zostać wzbogacona o warzywa, a także inne aromatyczne przyprawy.

Warto mieć na uwadze, iż kofta libańska, również nie występuje w jednej wersji. Najczęściej jednak podawana jest na patyku, jako nieduże szaszłyki. Najczęściej są one nieco mniejsze, niż prosty przepis na to wskazuje, który był podany powyżej. Libańska kofta może być również przygotowana z jagnięciny, wieprzowiny, czy też wołowiny. Ale możemy również je przygotować z indyka.

Ponadto libańska kofta będzie o wiele bardziej aromatyczna. W związku, z czym powinniśmy zastosować zdecydowanie więcej przypraw. Tutaj doskonale będą smakować kofty z cynamonem, kuminem, kurkumą, a nawet miętą. W ten sposób podana kofta z mięsa mielonego indyczego będzie niezwykle aromatyczna. Taka domowa kofta po libańsku na patyku może być podawana na przykład z sosem czosnkowym, a także chrupiącą sałatką.

Prosty przepis na kofty - wersja turecka

Szukając prosty przepis na to, jak wygląda turecka kofta, znajdziemy wiele podobnych wskazówek do receptury, jaką podaliśmy na samym początku. Taka turecka kofta może być z wołowiny, drobiu lub też często jest po prostu wieprzowa. Najczęściej serwowana jest prosto z grilla, chociaż oczywiście domowa kofta na patyku może być z piekarnika. Jak zrobić tureckie kofty, aby jak najbardziej przypominały one oryginalną recepturę?

Przede wszystkim takie mięsne szaszłyki są bardzo proste w przygotowaniu. Tak, jak w kuchni libańskiej dominuje mięso mielone z cynamonem, a także innymi słodkimi przyprawami, tak wersja turecka jest raczej pikantna. Do koft na patyku dodajemy głównie cebulę, czosnek, cebulę, pieprz, sól, a także ostrą paprykę. Całość możemy posypać sezamem, przez co prosty przepis nabierze bardziej wyrafinowanego wyglądu i smaku.

Dipy i sosy do kofty z piekarnika

Niezależnie od tego, czy przygotowujemy kofty z grilla, czy może jednak z piekarnika, będziemy zastanawiać się nad tym, jak zrobić pyszny sos lub dip. Oczywiście szaszłyki możemy jeść bez żadnego sosu, jednak na pewno możemy dzięki niemu jeszcze lepiej podkreślić smak tego tureckiego dania.

Najpopularniejszym sosem, z jakim możemy serwować kofty z piekarnika, jest oczywiście sos czosnkowy. Możemy go z powodzeniem przygotować na bazie jogurtu naturalnego. Chcąc się dowiedzieć, jak zrobić wyjątkowo aromatyczny dip, to do jego przygotowania warto przygotować miętę i sok z cytryny. Natomiast same dipy możemy przyrządzać na bazie serków do kanapek, skyru, czy też majonezu i jogurtu naturalnego.

Wieprzowa kofta domowa

Wydawać by się mogło, że kofty z grilla, które są serwowane z cynamonem lub kuminem, nie będą smaczne. Faktycznie w kuchni polskiej raczej nie przygotowujemy zbyt wielu dań mięsnych z cynamonem, jednak jeżeli zależy nam na poznawaniu innych kultur, to właśnie warto przełamywać pewne stereotypy. Na początku możemy zrobić tradycyjne kofty z wołowiny, dzięki czemu uzyskamy przepis zbliżony do naszych upodobań smakowych.

Jednak kofta wieprzowa z cynamonem, kuminem, a nawet miętą, może okazać się bardzo ciekawym doznaniem i wejściem w bałkański świat. Jeszcze bardziej to podkreślimy, jeżeli domowa kofta z cynamonem będzie serwowana z tureckim chlebkiem pita. Kofty możemy również serwować z warzywnym hummusem, czy też indyjskimi warzywami pakora.

Kofty możemy również podawać z przygotowaną na świeżo sałatką grecką. Przyrządzimy ją w bardzo prosty sposób z lodowej sałaty, oliwek, cebuli, sera feta, a także oliwy z oliwek. Bardzo ciekawą propozycją jest również sałatka szopska, która swoją popularnością cieszy się głównie na Bałkanach. Składa się ona z prostych warzyw, jednak głównym dodatkiem jest ser owczy sirene. Możemy go jednak zastąpić innym serem solankowym.

Przepyszne kofty z mięsa mielonego - podsumowanie

Wiedząc już, jak zrobić kofty z mięsa mielonego, możemy je przyrządzać na naprawdę wiele sposobów. Oczywiście znajdziemy wiele receptur, które możemy wprowadzać do swojej kuchni. Jednak z drugiej strony nie powinniśmy pod żadnym pozorem się ograniczać do wskazanych receptur. Jest to rodzaj dania, w którym możemy z powodzeniem samodzielnie eksperymentować. Nie tylko ze swoimi ulubionymi przyprawami, ale również z dodatkami oraz pysznymi sałatkami.

Kofty z grilla lub z piekarnika. Zobacz, czym różni się kofta turecka od kofty libańskiej, a także jak wykonać prosty przepis na danie z mięsa mielonego.

Kofty - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto