Hummus z papryką
- Ciecierzyca konserwowa (400 g)
- Tahini (pasta sezamowa) (30 g)
- Papryka czerwona - 1 średnia sztuka (200 g)
- Oliwa z oliwek (20 ml)
- Czosnek - 2 ząbki (10 g)
Przepis na hummus z papryką krok po kroku
Paprykę umyj, usuń z niej gniazda nasienne, połóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i piecz w piekarniku nagrzanym do 180 st. C przez około 15 minut.
Upieczoną paprykę wyciągnij z piekarnika i pozostaw do przestudzenia. Następnie ściągnij z niej skórkę.
Ciecierzyce przecedź na sicie i pozostaw część wody.
Czosnek obierz z łupiny.
Do pojemnika blendera przełóż ciecierzycę, paprykę pieczoną, oliwę z oliwek, czosnek, szczyptę soli, 2 łyżeczki harissy oraz sok z jednej cytryny.
Składniki zblenduj przy pomocy blendera na jednolitą masę.
Jeśli hummus wyszedł zbyt gęsty, dodaj do niego kilka łyżek wody po ciecierzycy i dokładnie wymieszaj.
Gotowy hummus podawaj z ulubionymi dodatkami.
-
Hummus
-
Hummus paprykowy
-
Humus z soczewicy
-
Hummus z buraka
-
Hummus pomidorowy
-
Hummus z bobu
-
Hummus z warzywami
-
Hummus z dyni
-
Kasza bulgur z hummusem
-
Hummus z oliwkami
-
Tradycyjny ekspresowy hummus z suszonymi pomidorami
-
Hummus z suszonymi pomidorami i oliwkami bez tahini
-
Sałatka z tofu i orzechami oraz pełnoziarniste tosty z hummusem i mozzarellą
-
Hummus
Więcej informacji na temat hummusu z papryką
Hummus z papryką to doskonały pomysł na pyszny dodatek do kanapek. Pyszny, domowy humus z pieczoną papryką warto podać z dodatkiem chrupiących warzyw pokrojonych w słupki (np. z dodatkiem marchwi lub selera naciowego). Sprawdzony przepis na hummus z papryką jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania hummusu potrzebne będą następujące produkty spożywcze: ciecierzyca konserwowa, pasta sezamowa, papryka czerwona, oliwa z oliwek, czosnek, sól, sok z cytryny oraz harissa.
A jak zrobić hummus z papryką? Paprykę umyj, usuń z niej gniazda nasienne, połóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i piecz w piekarniku nagrzanym do 180°C przez około 15 minut. Upieczoną paprykę wyciągnij z piekarnika i pozostaw do przestudzenia. Następnie ściągnij z niej skórkę. Ciecierzyce przecedź na sicie i pozostaw część wody. Czosnek obierz z łupiny. Do pojemnika blendera przełóż ciecierzycę, paprykę pieczoną, oliwę z oliwek, czosnek, szczyptę soli, 2 łyżeczki harissy oraz sok z jednej cytryny. Składniki zblenduj przy pomocy blendera na jednolitą masę. Jeśli hummus wyszedł zbyt gęsty, dodaj do niego kilka łyżek wody po ciecierzycy i dokładnie wymieszaj.
Ciecierzyca to roślina strączkowa posiadająca liczne właściwości zdrowotne. Znajdziemy w niej spore ilości białka. Ciecierzyca zawiera w swoim składzie aminokwasy, które nie występują w produktach zbożowych. W ciecierzycy znajdziemy również składniki mineralne oraz witaminy, do których możemy zaliczyć wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód oraz cynk, witaminę C, K, A oraz niektóre witaminy z grupy B. Ciecierzyca jest również źródłem błonnika pokarmowego, którego odpowiednia podaż usprawnia perystaltykę jelit.
Podsumowując: smaczny hummus z papryką świetnie sprawdzi się jako smarowidło do kanapek. Hummus można podać również z dodatkiem chrupiących warzyw pokrojonych w słupki. Najlepszy hummus jest dobry do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu. Produkty niezbędne do jego wykonania dostępne są w większości sklepów spożywczych.
Alergeny w hummusie z papryką
Lista alergenów dla hummusu z papryką przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Nasiona sezamu i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- tahini (pasta sezamowa)
W przepisie na hummus z papryką nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- harissa
Wartości odżywcze hummusu z papryką
Hummus z papryką to doskonała propozycja na smaczny dodatek do kanapek.
Energia i białka
(65g)
Węglowodany
(65g)
Tłuszcze
(65g)
Witaminy
(65g)
Składniki mineralne
(65g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.