Gratiny
- Ziemniaki późne - 10 dużych sztuk (2000 g)
- Jajko (4 szt.)
- Śmietanka kremowa 30% (400 g)
- Ser parmezan (200 g)
- Masło (150 g)
Przepis na gratiny krok po kroku
Ziemniaki obierz ze skórki i pokrój w plastry.
Masło rozpuść w rondlu i wlej do ziemniaków.
Dopraw je solą, pieprzem oraz tymiankiem.
Ziemniaki umieść w naczyniu do zapiekania.
Wetknij pomiędzy ziemniaki liście laurowe i ziele angielskie.
W misce umieść jajka, wlej śmietanę i wymieszaj.
Dopraw solą i pieprzem.
Zetrzyj parmezan na tarce i dodaj do masy, wymieszaj.
Wlej masę jajeczną na wierzch ziemniaków.
Piecz w nagrzanym do 200 st. C piekarniku przez 40 minut.
Podziel na porcje.
-
Kluski śląskie
-
Kopytka
-
Sałatka jarzynowa
-
Śledzie pod pierzynką
-
Kartacze
-
Krupnik
-
Pieczone ziemniaczki
-
Kapuśniak
-
Gulasz wołowy
-
Placek po węgiersku
-
Pieczone ziemniaki
-
Gnocchi
-
Ziemniaczki z piekarnika
-
Kotleciki ziemniaczane
-
Babka ziemniaczana
-
Knedle ze śliwkami
-
Zapiekanka ziemniaczana z mięsem mielonym i cebulą
-
Bogracz
-
Dania z ziemniaków
Więcej informacji na temat gratinów
Gratiny to bardzo dobry pomysł na pyszną zapiekankę z ziemniaków. Można ją także przygotować z dodatkiem innych warzyw korzeniowych takich jak marchew, seler czy pietruszka. Gratiny zapiekane w piekarniku są lekko chrupiące z wierzchu i bardzo kremowe i delikatne w środku. Przepis na gratiny jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby je przygotować. Do zrobienia potrawy potrzebne Ci będą następujące składniki spożywcze: ziemniaki, masło, śmietanka kremówka, liść laurowy, ziele angielskie, sól, pieprz, tymianek, parmezan, jajka.
Jak zrobić gratiny? Ziemniaki obierz ze skórki i pokrój w plastry. Masło rozpuść w rondlu i wlej do ziemniaków. Dopraw je solą, pieprzem oraz tymiankiem. Ziemniaki umieść w naczyniu do zapiekania. Wetknij pomiędzy ziemniaki liście laurowe i ziele angielskie. W misce umieść jajka, wlej śmietanę i wymieszaj. Dopraw solą i pieprzem. Zetrzyj parmezan na tarce i dodaj do masy, wymieszaj. Wlej masę jajeczną na wierzch ziemniaków. Piecz w nagrzanym do 200 stopni piekarniku przez 40 minut. Podziel na porcje.
Jajka zawarte w przepisie są bogatym źródłem wielu cennych dla naszego organizmu witamin takich jak witamina A, witaminy z grupy B. Zawierają mikroelementy takie jak żelazo i fosfor, są też dobrym źródłem luteiny i zeaksantyny tak potrzebnej naszym oczom. Jajka są niskokaloryczne, zawierają dużą ilość łatwo przyswajalnego białka. Staraj się wybierać jajka od kur z wolnego wybiegu. Ziemniaki to warzywa zawierające dużą ilość potasu oraz skrobi ziemniaczanej. Są nisko kaloryczne i świetnie sprawdzają się w diecie redukcyjnej. Ziemniaki mają także wysoki indeks sytości.
Podsumowując smaczne gratiny sprawdzą się doskonale na obiad. Można je wzbogacić dodatkiem bardziej intensywnych w smaku przypraw. Ziemniaki z serem i śmietanką pasują jako dodatek do wielu dań. Pyszne ziemniaki można podać także samodzielnie jako danie bez dodatku mięsa. Gratiny są dobre do spożycia od razu po przygotowaniu. Można je przechowywać w lodówce przez 2 dni i podgrzać w piekarniku. Gratiny ziemniaczane sprawdzą się także podane na kolację.
Alergeny w gratinach
Lista alergenów dla gratinów przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietanka kremowa 30%
- Ser parmezan
- Masło
Wartości odżywcze gratinów
Gratiny to bardzo dobre źródło skrobi ziemniaczanej oraz węglowodanów złożonych. Ziemniaki mają dość wysoki indeks glikemiczny, lecz śmietana pozwala go nieco obniżyć. Zapiekanka jest dość kaloryczna i nie powinny jej spożywać w dużych ilościach osoby odchudzające się.
Energia i białka
(580g)
Węglowodany
(580g)
Tłuszcze
(580g)
Witaminy
(580g)
Składniki mineralne
(580g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.