Egg nog
- Jajko (1 szt.)
- Miód (15 g)
- Mleko 2% - szklanka (250 ml)
- Cynamon (5 g)
- Brandy (50 ml)
Przepis na egg nog krok po kroku
W rondelku podgrzej mleko z gałką, cynamonem, miodem i ekstraktem. Podgrzej, aż zacznie się gotować i zdejmij z ognia
Jajka wbij do misy miksera. Miksuj na najwyższych obrotach miksera, aż masa zrobi się jasna i puszysta.
Cały czas ubijając jajka, łyżka po łyżce, dodaj ciepłe mleko.
Całość przelej z powrotem do rondelka.
Podgrzej i zdejmij z ognia. Dodaj brandy. Dokładnie wymieszaj i schłodź.
Więcej informacji na temat egg nog
Egg nog to gorący, słodki napój alkoholowy na bazie surowych żółtek jajek oraz mleka i alkoholu. Tradycyjnie podawany jako rodzaj świątecznego likieru. Niezwykle popularny w Stanach Zjednoczonych, ale również w niektórych krajach Europy. Napój znany jest od XVII wieku.
Przepis na egg nog to wspaniały pomysł na pyszny deser. O jego wyjątkowym smaku decydują użyte przyprawy. Egg nog robi się z cynamonem, wanilią, miodem i dodatkiem startej gałki muszkatołowej. Jest tak smaczny, że ciężko przejść obok niego obojętnie. W smaku przypominający nieco ajerkoniak znany jest od XVII wieku. Bazą alkoholową może być rum, brandy lub whisky. W smaku przypominać może trochę ajerkoniak, a nawet adwokata. Będzie smakował wszystkim tym, którzy lubią drinki na bazie mleka.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić egg nog, by był smaczny, to ten sprawdzony przepis będzie doskonałym wyborem. Całość robi się na bazie surowych żółtek jaj, dlatego dobrze jest używać tych odkażonych. To dobry wybór również dla początkujących osób. Zazwyczaj serwowany silnie schłodzony, lecz także na gorąco. Ze względu na dodatek alkoholu nie jest to deser dla dzieci. Jednak w wielu przepis można znaleźć wersję bez niego, która świetnie sprawdza się również dla najmłodszych. Przepis na egg nog to troszkę przepis na kogel-mogel, jednak zawiera znacznie więcej aromatycznych przypraw. To właśnie ich obecność sprawia, że jest tak często wybierany na drink w okolicach Bożego Narodzenia.
Egg nog, to z jednej strony drink, a z drugiej smaczny deser. Można go przygotowywać zarówno w wersji z procentami, jak i bez nich. Jako drink alkoholowy jest dość ciężkostrawny, dlatego nie przypadnie do gustu wszystkim. Na pewno polubią go osoby, które kochają napoje bardzo słodkie, ten taki właśnie jest. Ma właściwości rozgrzewające. Nie sprawdzi się do kolacji, ale może być podawany jako deser, zwłaszcza do potraw nieco kwaśnych i owocowych. Nie pasuje za to do ciast na bazie karmelu, całość będzie zbyt słodka i mdląca. Sprawdza się idealnie na wszelkiego rodzaju uroczystości.
Alergeny w egg nog
Lista alergenów dla egg nog przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
Wartości odżywcze egg nog
Ten napój ze względu na duży udział alkoholu nie powinien gościć w menu zbyt często.
Energia i białka
(370g)
Węglowodany
(370g)
Tłuszcze
(370g)
Witaminy
(370g)
Składniki mineralne
(370g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.