Ćwikła z chrzanem
- Burak (1000 g)
- Chrzan (200 g)
- Sok z cytryny - 5 łyżek (50 ml)
Przepis na ćwikłę z chrzanem krok po kroku
Buraki wyszoruj i włóż do garnka. Zalej je wodą i gotuj przez 80 minut.
Miękkie buraki obierz ze skórki i zetrzyj je na tarce o drobnych oczkach.
Do buraków dodaj chrzan ze słoiczka i dobrze wymieszaj.
Dodaj szczyptę soli i cukru do smaku.
Wlej odrobinę soku z cytryny, a całość dobrze rozmieszaj.
Ćwikłę przełóż do słoiczka i schowaj do lodówki.
Więcej informacji na temat ćwikły z chrzanem
Ćwikła z chrzanem jest przepysznym dodatkiem, który świetnie sprawdzi się na świątecznym stole. Buraki połączone z chrzanem to wspaniały duet, który zamieni nawet najnudniejsze danie w coś zupełnie wspaniałego. Sprawdzi się jako dodatek do mięs czy smarowidło do kanapek. Charakteryzuje się wspaniałym i bardzo wyrazistym smakiem, który dopełni każde danie.
Przepis na ćwikłę z buraków jest bardzo łatwy, dlatego na pewno poradzą sobie z nią nawet początkujący kucharze. Wystarczy tylko kilka składników, by stworzyć ten niezwykły dodatek. W dodatku całość robiona jest z buraków, warzyw, które są dostępne cały rok, więc ćwikła będzie naprawdę uniwersalna.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić ćwikłę z chrzanem, która będzie sprawdzonym dodatkiem do wszystkich dań, a przy tym jej przygotowanie nie będzie zbyt skomplikowane, to ten przepis może przypaść ci do gustu. Dzięki niemu odtworzysz ćwikłę, która zachwyca swoją swojskością.
Ćwikła jest niezwykle popularnym dodatkiem szczególnie na święta. Nic dziwnego świetnie pasuje do mięs, a do tego pieknie się prezentuje ze względu na swój piękny kolor. To coś dla miłośników buraków, jednak w wersji bardzo pikantnej.
Choć bez problemu można dostać ćwikłę w większości sklepów, to jednak najlepiej smakuje domowa. Własnoręcznie wykonana będzie świeża, o odpowiedniej konsystencji, a przy tym pozbawiona konserwantów. Tylko robiąc ją samodzielnie można odpowiednio dostosować poziom ostrości, dzięki czemu uzyska się idealną ćwikłę.
Całość robi się z buraczków, które są niezwykle zdrowe. Choć zwykle goszczą w diecie tylko w postaci barszczu czerwonego, to warto wpleść je do swojego jadłospisu znacznie częściej, ze względu na szereg korzyści jakie przynoszą dla zdrowia. Ćwikła to świetny sposób, by to zrobić w sposób naprawdę smaczny. Ta z przepisu jest tak dobra, że znika z talerzy w ekspresowym tempie. Idealnie sprawdzi się nie tylko od święta ale również na co dzień, jako dodatek do pysznych kanapek. W dodatku to bardzo szybki przepis, więc sprawdzi się nawet dla osób, które nie przepadają za zbyt długotrwałymi recepturami. Choć w przepisie użyty został chrzan w słoiczku, można użyć do wykonania ćwikły również chrzan tarty, wtedy można dać go odrobinę mniej, by całość nie była zbyt pikantna. Ten przepis podpowie ci jak doprawić ćwikłę, by była naprawdę smaczna.
Alergeny w ćwikle z chrzanem
Lista alergenów dla ćwikły z chrzanem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na ćwikłę z chrzanem
Wartości odżywcze ćwikły z chrzanem
To niezwykle zdrowy dodatek do dań, który może gościć w menu często.
Energia i białka
(125g)
Węglowodany
(125g)
Tłuszcze
(125g)
Witaminy
(125g)
Składniki mineralne
(125g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.