Cold brew
Przepis na cold brew krok po kroku
Kawę wsyp do dzbanka.
Wlej do niej 80 ml wrzątku i zamieszaj.
Całość zalej 500 ml zimnej wody.
Kawę wstaw do lodówki na 8 - 10 godzin.
Po tym czasie przelej ją do słoiczka lub butelki, odcedzając fusy, które zbiorą się na spodzie.
Więcej informacji na temat cold brew
Cold brew to kawa przygotowywana na zimno. Dzięki temu zachwyca ciekawym smakiem, ale również właściwościami. Idealnie smakuje sama lub w ciekawym drinku. Termin cold brew znaczy po angielsku zimne parzenie, chociaż właściwa nazwa to raczej macerowanie. Cały proces od początku do końca odbywa się na zimno. Bazując na tradycyjnym parzeniu kawy, potrzebujemy zaledwie kilkunastu minut, aby móc cieszyć się pysznym i schłodzonym napojem. W przypadku old brew cały proces zajmuje od kilku godzin, do nawet jednej doby.
Przepis na cold brew pozwala na stworzenie naprawdę fantastycznego napoju. Kawa parzona w taki sposób to najlepszy wybór dla osób, które nie przepadają za ciepłymi napojami. Sprawdza się zwłaszcza latem. Ten napój kawowy jest smaczny i bardzo aromatyczny. Jest bardzo dobry, zwłaszcza podany z kostkami lodu. To wspaniały pomysł na odrobinę ochłody w szklance. Kawa cold brew, czyli kawa parzona na zimno zaczyna zdobywać coraz większą popularność. Można dostać ją w większości nowoczesnych kafejek, czy marek produkujących kawę. Mogłoby się wydawać, że technika przygotowania kawy cold brew to coś zupełnie nowego i innowacyjnego. Jednak nie jest to prawda. Ta metoda przygotowywania kawy znana była już w 1600 roku wśród mieszkańców Japonii. Aby zrobić kawę Cold Brew najlepiej sięgnąć po ziarna dedykowane metodom alternatywnym. Szczególnie dobrze sprawdzą się kawy z Kenii, Etiopii, Burundi czy Kolumbii. Najczęściej kawy z tych regionów charakteryzują się lekkim, owocowym i orzeźwiającym profilem smakowym.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić cold brew samodzielnie w domu, to ten prosty przepis będzie doskonałym wyborem. To dobry pomysł na tradycyjny napój, w nieco świeższej odsłonie. Choć można dostać go w każdym sklepie, to najlepszy jest ten domowy. Obecnie to jeden z najchętniej wybieranych napojów w czasie gorących dni. Daje prawdziwego energetycznego „kopa”, a przy tym pozostaje orzeźwiająca i delikatna dla żołądka. Ideą Cold Brew jest wyciągnięcie smaku ze zmielonej kawy poprzez jej namaczanie przez kilka – kilkanaście godzin.
Alergeny w cold brew
Lista alergenów dla cold brew przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na cold brew
Wartości odżywcze cold brew
To zdrowa opcja, która nie zawiera cukru. Powinny na nią uważać osoby z zapaleniem błony śluzowej żołądka i chorobą refluksową.
Energia i białka
(11g)
Węglowodany
(11g)
Tłuszcze
(11g)
Witaminy
(11g)
Składniki mineralne
(11g)
-
kawa,
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.