Chleb bez drożdży
- Mąka pszenna typ 550 (500 g)
- Oliwa z oliwek - 3 łyżki (45 ml)
- Proszek do pieczenia - 4 łyżeczki (16 g)
- Soda oczyszczona - płaska łyżeczka (4 g)
Przepis na chleb bez drożdży krok po kroku
Do miski przesiej mąkę, proszek do pieczenia i sodę. Całość zalej oliwą i 2 szklankami ciepłej wody. Dodaj szczyptę soli.
Całość dokładnie wymieszaj dużą łyżką, ciasto powinno być gęste, ale lejące. Jeśli mąka wchłonęła zbyt dużo wody można dolewać ją małymi porcjami.
Blachę przykryj papierem do pieczenia i przelej do niej ciasto.
Całość piecz w piekarniku nagrzanym do 200 stopni przez 45-50 minut.
Więcej informacji na temat chleba bez drożdży
Chleb bez drożdży to świetny pomysł na dodatek dla wszystkich osób na diecie eliminacyjnej. Kiedy trzeba zrezygnować z dodatku drożdży w swoim menu najtrudniej zastąpić właśnie pieczywo, gdyż w sklepie jest bardzo ciężko dostępne. W warunkach domowych prawdziwy chleb jest równie ciężki do odtworzenia bez dodatku drożdży czy zakwasu, jednak nie jest to niemożliwe. Wystarczy odrobina cierpliwości i czasu, by powstał naprawdę pyszny chleb, który świetnie sprawdzi się jedzony w formie kanapek, a także jako dodatek do zup czy sałatek.
Jeśli zastanawiasz się jak upiec chleb bez drożdży w warunkach domowych, który będzie smakował naprawdę dobrze, a jego wykonanie nie będzie zbyt skomplikowane, to ten przepis będzie strzałem w dziesiątkę. Powstaje z niego naprawdę smaczny i chrupiący chleb, który skradnie serca wszystkich domowników.
Przepis na chleb bez drożdży jest niezwykle łatwy. Choć wydaje się dużo bardziej skomplikowany w przygotowaniu ze względu na konieczność usunięcia drożdży z receptury, jednak całość wychodzi bardzo prosto. Co więcej ciasta na chleb nie trzeba nawet wyrabiać. Wystarczy wszystko wymieszać łyżką i przelać do foremki. To świetny pomysł na uproszczenie całego procesu pieczenia chleba.
Ten domowy chleb będzie świetny dla wszystkich osób cierpiących z powodu przerostu mikroflory w jelitach. Ze względu na brak drożdży jest on bezpieczny i mniej wzdymający. Na pewno będzie równie dobry dla osób na dietach eliminacyjnych.
Ten chlebek da się również zrobić bez proszku do pieczenia, używając tylko sody, jednak w połączeniu z proszkiem całość pięknie wyrośnie, w bardzo szybkim czasie.
Ten chleb przygotowuje się bez zakwasu, dlatego na pewno spodoba się on osobom, które spontanicznie zdecydują się na upieczenie pieczywa. Na pewno przypadnie do gustu osobom, które nie przepadają za zbyt długim gotowaniem. Ten prosty przepis pokazuje jak upiec pyszne pieczywo w szybki bardzo łatwy sposób. Całość jest bez jajek i drożdży, dzięki czemu mogą pozwolić sobie na niego osoby na diecie eliminacyjnej, a także osoby z alergią pokarmową.
Alergeny w chlebie bez drożdży
Lista alergenów dla chleba bez drożdży przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 550
- Proszek do pieczenia
Wartości odżywcze chleba bez drożdży
To przepis dla wszystkich osób mających problem z przerostem grzybiczym w jelicie cienkim, a także dla tych na diecie eliminacyjnej.
Energia i białka
(57g)
Węglowodany
(57g)
Tłuszcze
(57g)
Witaminy
(57g)
Składniki mineralne
(57g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.