Bottarga
- Ikra z tuńczyka (25 g)
- Krakersy (60 g)
- Natka pietruszki (45 g)
- Oliwa z oliwek (15 ml)
Przepis na bottargę krok po kroku
Ikrę zetrzyj na tarce lub bardzo drobno pokrój.
Ułóż ją na krakersach skropionych oliwą z oliwek.
Całość skrop sokiem z cytryny i posyp chili.
-
Pancetta
-
Bruschetta
-
Focaccia
-
Pomidory z mozzarellą
-
Sałatka z mozzarellą
-
Antipasti
-
Pizzerinki
-
Carpaccio wołowe
-
Prosciutto crudo
-
Sałatka caprese
-
Sałatka ze szparagami
-
Panzerotti
-
Mozzarella z pomidorami
-
Bruschetta z pomidorami
-
Papryczki nadziewane serem
-
Paluchy pizzowe
-
Panzanella
-
Bycze jądra
-
Włoskie przystawki
Więcej informacji na temat bottargi
Bottarga to jeden z tych przysmaków, które, choć nie brzmią zbyt dobrze, najpierw należy ich spróbować w odpowiednim daniu. Bottarga smakuje wspaniale z makaronem. Jeśli zastanawiasz się co to jest bottarga, spieszę z wyjaśnieniami. To suszona ikra. Najłatwiej w Polsce kupić tą z tuńczyka. Jednak tradycyjnie powinna być ona z cefala pospolitego. W tym przepisie znajdziesz inspirację jak powstaje bottarga po polsku.
Przepis na bottargę to super pomysł na ciekawe danie, które sprawdzi się na imprezę. To dobra opcja, by zaskoczyć wszystkich gości. Jest niezwykle smaczna, a przy tym ciekawa. Nazwa bottarga pochodzi prawdopodobnie od arabskiego słowa „batarikh” oznaczającego ikrę. Nazwa ta w pełni opisuje zawartość tego dania. Jednak jedzenie jej bez dodatków nie ma większego sensu. Ma ona bowiem niezwykle intensywny, rybi smak. Wystarczy tylko jej odrobina, by całe danie pachniało i smakowało tak aromatycznie, jak ona. Dobrze przechowuje się w lodówce, wytrzymuje tam bardzo długo. Jest wspaniała także jako składnik sałaty z pomidorami i cebulą. Jednak najbardziej znana danie z bottargą to spaghetti okraszone starta ikrą, oliwą i sokiem z cytryny. Jednak co ciekawe, dania z bottargą mają pochodzenie fenickie. Bottarga była bowiem pożywieniem fenickich rybaków, którzy spędzali całe dnie na połowach.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić bottargę, by była pyszna i domowa, to ten przepis sprawdzi się idealnie. To dobra opcja dla wszystkich miłośników ciekawych smaków. Wizualnie najbardziej atrakcyjną jest bottarga z cefala, ze względu na swój bursztynowy kolor. Ta z tuńczyka jest brązowa, jednak jej kolor, to tylko jedna z wielu cech, które są charakterystyczne. Jednak zdecydowanie bardziej charakterystyczny jest jej zapach. Bardzo mocny i rybi. Bottargę podaje się zwykle jako przystawkę lub z makaronem. Sprzedawana jest albo w kawałkach, albo starta w słoiczkach. Bottarga jest niezwykle droga, jednak ze względu na swój aromat, nie trzeba jej dużo, by stworzyć naprawdę miłą kompozycję smakową. Wystarczy odrobina, by cieszyć się jej wspaniałym smakiem.
Alergeny w bottardze
Lista alergenów dla bottargi przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- ikra z tuńczyka
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Krakersy
-
Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Krakersy
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Krakersy
Wartości odżywcze bottargi
To zdrowa opcja, która zawiera sporo białka i witamin.
Energia i białka
(36g)
Węglowodany
(36g)
Tłuszcze
(36g)
Witaminy
(36g)
Składniki mineralne
(36g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.