Bycze jądra

Opublikowano: 22.12.2022 r., 14:52 | Autor: Patrycja Kaminiecka
Ulubiony
ikona podziel się Podziel się
Bycze jądra podane na talerzu z dodatkiem zieleniny i cebulki
Bycze jądra
Bycze jądra to niespotykany przepis, który budzi wiele kontrowersji. Z pewnością smak może zaskoczyć każdego. Potrawa stała się popularna we Włoszech.
Przygotowanie 15 min
Gotowanie i Smażenie 15 min
286 kcal
Kcal w porcji
248 g
Wielkość porcji
54
Indeks glikemiczny
Składniki dla 2 porcji
 • Cebula (50 g)
 • Masło (50 g)
 • Czosnek (10 g)
 • Jajko (1 szt.)
 • Bułka tarta (30 g)
 • Rukola (20 g)
 • Bycze jądra (300 g)
Liczba porcji:
Przyprawy
sól, pieprz, papryka słodka, czosnek
Sprzęt kuchenny
patelnia duża, miska

Przepis na bycze jądra krok po kroku

Bycze jądra włóż do miski, zamocz w wodzie przez noc. Kolejnego dnia zamocz mięso ponownie przez około 30 minut w świeżej wodzie.

Następnie rozetnij każdą cześć mięsa i oczyść wszystkie jądra. Zagotuj jądra w osolonej wodzie przez około 10-15 minut. Po tym czasie wyjmij je z wody i poczekaj, aż ostygną.

W międzyczasie pokrój cebulkę w piórka, a czosnek przeciśnij przez praskę.

Przygotuj bułkę tartą i jajko do panierki. Wbij jajko do miseczki, dodaj sól, pieprz i paprykę słodką. Roztrzep widelcem a do drugiej miseczki wsyp bułkę tartą.

Mięso obtocz w bułce tartej, potem w jajku i jeszcze raz w bułce. Następnie wyłóż na talerz.

Na rozgrzanym maśle podsmaż cebulkę wraz z czosnkiem.

Wrzuć bycze jądra w panierce i smaż na małym ogniu z dwóch stron do momentu, aż mięso będzie zarumienione.

Gotowe danie wyłóż na talerz. Podawaj z zieleniną.

Jak oceniasz przepis na bycze jądra
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 92,9% osób

Więcej informacji na temat byczego jądra

Bycze jądra to potrawa, która jest popularna we włoskiej kuchni. Włosi uważają, że danie jest pyszne i smaczne. Przepis na bycze jądra to dobry pomysł na kolacje lub na obiad.

Jak zrobić bycze jądra? Poznaj sprawdzony przepis. Najlepiej zacznij od przygotowania potrawy dzień prędzej. Bycze jądra włóż do miski, zamocz w wodzie przez noc. Kolejnego dnia zamocz ponownie mięso przez około 30 minut w świeżej wodzie. Następnie rozetnij każdą cześć mięsa i oczyść wszystkie jądra. Zagotuj jądra w osolonej wodzie przez około 10-15 minut. Po tym czasie wyjmij je z wody i poczekaj, aż ostygną. W międzyczasie pokrój cebulkę w piórka, a czosnek przeciśnij przez praskę. Przygotuj bułkę tartą i jajko do panierki. Wbij jajko do miseczki, dodaj sól, pieprz i paprykę słodką. Roztrzep widelcem a do drugiej miseczki wsyp bułkę tartą. Mięso obtocz w bułce tartej, potem w jajku i jeszcze raz w bułce. Następnie wyłóż na talerz. Na rozgrzanym maśle podsmaż cebulkę wraz z czosnkiem. Wrzuć bycze jądra w panierce i smaż na małym ogniu z dwóch stron do momentu, aż mięso będzie zarumienione. Gotowe danie wyłóż na talerz. Podawaj z zieleniną.

Podroby są przez wiele osób uważane za temat bardzo kontrowersyjny. Jedni twierdzą, że są bardzo smaczne, inni uważają, że są obrzydliwe. Do podrobów zalicza się m.in wątrobę, jelita, serce, jądra, nerki, mózg lub grasice. Warto mieć na uwadze, że zawierają wiele wartości odżywczych. Są dobrym źródłem białka, wapnia, żelaza, witamin z grupy B oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Podroby należy spożywać z umiarem, w odpowiednich ilościach.

Bycze jądra to inaczej cynaderki, które nie są aż tak bardzo powszechne w polskiej kuchni. Jednakże są coraz częściej dostępne w sklepach mięsnych. W niektórych restauracjach można je zasmakować, ponieważ są serwowane w głównym menu. Osoby, które już miały okazję spożyć bycze jądra, często porównują je do wątróbki lub nerek. Cynaderki mogą okazać się bardzo dobre, jednak należy zwrócić uwagę na odpowiednie ich przygotowanie. Można przygotować je w różnej postaci np. pieczone, grillowane lub duszone.

Alergeny w byczym jądrze

Lista alergenów dla Byczego jądra przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

 • Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
  • Masło
 • Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
  • Jajko
 • Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
  • Bułka tarta

Wartości odżywcze byczego jądra

na 100g gotowej potrawy

Bycze jądra można przygotować, także pieczone.

Szacunkowy indeks glikemiczny byczego jądra 54
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Szacunkowy koszt przygotowania byczego jądra

Koszt składników
88.80
Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Cebula
50 g
3.00
Za 1000,0 g
Liczba opakowań 1
0.15
Za 50 g
Masło
50 g
5.00
Za 200,0 g
Liczba opakowań 1
1.25
Za 50 g
Czosnek
10 g
3.00
Za 50,0 g
Liczba opakowań 1
0.60
Za 10 g
Jajko
1 szt.
6.00
Za 6,0 szt.
Liczba opakowań 1
1.00
Za 1 szt.
Bułka tarta
30 g
2.80
Za 500,0 g
Liczba opakowań 1
0.17
Za 30 g
Rukola
20 g
5.00
Za 80,0 g
Liczba opakowań 1
1.25
Za 20 g
Bycze jądra
300 g
32.00
Za 200,0 g
Liczba opakowań 2
48.00
Za 300 g
Koszt składników
88.80