Zupa dyniowa na słodko
- Mleko 1,5% (500 ml)
- Dynia (350 g)
- Cukier (30 g)
- Ekstrakt waniliowy (2 ml)
- Śmietanka kremowa 36% (50 ml)
- Pestki dyni (30 g)
Przepis na zupę dyniową na słodko krok po kroku
Do garnka wlej mleko i zagotuj.
Wrzuć obraną i pokrojoną w drobną kostkę dynię. Dodaj cukier i ekstrakt waniliowy.
Gotuj 20 minut, aż do rozgotowania dyni.
Całość zblenduj.
Podawaj ze śmietanką i pestkami dyni.
-
Zupa dyniowa
-
Zupa z dyni
-
Zupa krem z dyni
-
Zupa dyniowa z mlekiem kokosowym
-
Zupa z dyni hokkaido
-
Zupa krem z dyni z mleczkiem kokosowym
-
Zupa z mlekiem kokosowym
-
Krem z dyni z mlekiem kokosowym
-
Zupa z pieczonej dyni
-
Zupa krem z dyni z grzankami
-
Zupa z dyni z mlekiem kokosowym
-
Zupa krem z dyni Thermomix
-
Krem z pieczonej dyni
-
Zupa krem z dyni hokkaido
-
Dynia z piekarnika
-
Zupa krem z pieczonej dyni
-
Zupa krem z dyni piżmowej
-
Zupa dyniowa na ostro
-
Zupa krem z dyni
Więcej informacji na temat zupy dyniowej na słodko
Zupa dyniowa na słodko to doskonała opcja dla wszystkich miłośników tego apetycznego warzywa. Idealnie sprawdzi się na jesień, gdyż doskonale rozgrzewa.
Przepis na zupę dyniową na słodko będzie świetnym rozwiązaniem na obiad dla dzieci. Jest smaczna i delikatna. Możesz ją podawać z pestkami dyni. Receptura na tę zupę jest niezwykle prosta, choć może wydawać się inaczej. Do jej przygotowania przyda się garnek, ale również dobry blender. Można używać zarówno tego ręcznego, jak i robota kuchennego. Można również posłużyć się gotowym musem dyniowym, który z łatwością da się kupić w większości sklepów. Dzięki temu przygotowanie zupy jest dużo łatwiejsze. Najlepiej, by zupa była zblendowana na gładki mus, dzięki temu całość jest po prostu smaczniejsza i bardziej apetycznie się prezentuje.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić zupę dyniową na słodko, by była pyszna i dobra dla zdrowia, to ten prosty przepis będzie doskonałym rozwiązaniem. Z tego przepisu dowiesz się jak ugotować ją krok po kroku, dzięki czemu na pewno poradzisz sobie z tym zadaniem. Najlepiej ugotować od razu większą porcję. Gdyż znika z talerzy w niezwykle ekspresowym tempie. To świetny sposób na przemycenie do swojego menu dużej ilości pysznych warzyw. Całość jest prosta, smaczna i niezwykle tania. Do przygotowania tej zupy wystarczy tylko kilka minut. Można ją podawać również małym dzieciom, które zwykle nie przepadają za warzywami, jednak w takiej formie ciężko się im oprzeć. Zwłaszcza jeśli podaje się ją z chrupiącymi pestkami dyni i sporą ilością śmietanki lub mleczka kokosowego. Do jej stworzenia potrzeba tylko kilku prostych produktów. Głównym jest oczywiście dynia. Spokojnie sprawdzi się dynia hokaido, czyli piżmowa. Jest ona najbardziej powszechnym gatunkiem w Polsce. Ma piękny pomarańczowy kolor i zwykle występuje w dość dużych rozmiarach. Ma delikatny, lekko słodkawy smak, który wspaniale komponuje się w większości dań. Dlatego świetnie nadaje się również do zup. Nie gości na talerzach zbyt często, choć wyróżnia się naprawdę znakomitymi właściwościami. Jest nie tylko pyszna, ale również dobra dla organizmu. To wspaniałe źródło wielu cennych antyoksydantów, a także witaminy C, A i E.
Alergeny w zupie dyniowej na słodko
Lista alergenów dla zupy dyniowej na słodko przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 1,5%
- Śmietanka kremowa 36%
Wartości odżywcze zupy dyniowej na słodko
To opcja, która dostarcza sporo witamin i składników mineralnych.
Energia i białka
(481g)
Węglowodany
(481g)
Tłuszcze
(481g)
Składniki mineralne
(481g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.