Zupa krem z dyni

zupa krem z dyni

Dynia to warzywo sezonowe, które największą popularnością cieszy się jesienią. Właśnie wtedy dynie kupuje się z okazji święta Halloween i przystraja się nimi domy oraz mieszkania. Dynia może być jednak nie tylko ozdobna, ale i jadalna. Oczywiście nie ze wszystkich jej odmian przygotować można coś dobrego. Na świecie mamy kilkaset gatunków dyni – spośród ok. 800 jedynie 25% z nich nadaje się do obróbki termicznej, a następnie do spożycia.

Zupa krem z dyni – proste przepisy na smaczną dyniową zupę krem

Zupa krem z dyni to przepyszne danie, które jest znakomitym pomysłem na obiad lub kolację. Pyszna dyniowa zupa to jedno z wielu potraw, jakie można przygotować z tego popularnego warzywa. Jak zrobić taką zupę? Czy istnieje tylko jeden słuszny przepis na to danie? Jakie składniki powinna zawierać najlepsza rozgrzewająca zupa z dynią? Sprawdź najciekawsze pomysły na tę potrawę i dowiedz się więcej na temat właściwości dyni. Być może zagości ona w jesiennym menu całej rodziny?

Pyszna i prosta zupa krem z dyni – jak ją przygotować? Przepis krok po kroku

Właściwości dyni, czyli dlaczego warto przyrządzać z niej dania

Dynia to przepyszne warzywo, niestety wciąż mało doceniane w naszej kuchni. Większości z nas dynia kojarzy się bowiem ze świętem Halloween i ozdabianiem domów. Szkoda, że zapominamy o tym, iż wiele rodzajów tego charakterystycznego warzywa nadaje się do obróbki termicznej i można przyrządzać z dyni różnego rodzaju potrawy. Najwięcej cennych właściwości odżywczych i witamin znajduje się w miąższu dyni. Właśnie on zawiera m.in. substancję regulującą aktywność insuliny, a także wspomaga regenerowanie się komórek trzustkowych. Badania naukowców dowiodły, że spożywanie dyni może być bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób będących narażonych na cukrzycę typu II. Wszystko dzięki temu, że dynia ogranicza zapotrzebowanie na insulinę. Substancja, o której wspominamy, obecna jest jednak tylko w jednej dyni, mianowicie w dyni figolistnej – lub raczej w jej miąższu. Czy to jedyna zaleta dyni? Oczywiście, że nie! Spożywanie miąższu z dyni może jeszcze lepiej wpłynąć na zdrowie człowieka. Wystarczy zapamiętać, w jaki sposób wykorzystać można jej prozdrowotne właściwości.

Dynia pełna jest dobroczynnych substancji, dzięki którym można poprawić swój stan zdrowia fizycznego, a także psychicznego. Dzięki obecności beta-karotenów dynia może np. zmniejszać ryzyko rozwinięcia się różnego rodzaju nowotworów. Spożywanie dyni może również przyczynić się do zmniejszenia nadciśnienia, a także obniżenia złego cholesterolu we krwi. Włączając dynię do diety, możesz zapobiec udarowi mózgu, a także zawałowi serca. Wystarczy jeść pestki dyni, aby wzmocnić układ immunologiczny i pozbyć się z organizmu pasożytów. Warto dodać, że dynia świetnie sprawdza się również u osób cierpiących na chorobę lokomocyjną, częste wymioty (zwłaszcza kobiety w ciąży) czy odchudzających się osób – w tym przypadku jest to możliwe dzięki dużej zawartości błonnika pokarmowego.

Jak wybrać dynię? Kilka ciekawostek o dyni, które warto znać

Mamy na świecie ponad 800 odmian dyni. Co ciekawe, jedynie ¼ tych odmian jest zdatna do spożycia. Wśród jadalnych dyń wyróżnić można piżmową albo olbrzymią, które spotkać można jesienią również w Polsce. Często widujemy dynie w sklepach spożywczych i na halach targowych. Czy wiemy jednak, w jaki sposób wybrać te dynie, które można przyrządzić samodzielnie, aby potem je spożyć? Otóż należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich ciężkość oraz symetrię. Jeśli dynia ma nadawać się do zjedzenia, po prostu musi być ciężka. Dodatkowo powinno się ją przechowywać w suchym i możliwie chłodnym miejscu. W taki sposób przechowywana dynia zachowa świeżość na kilka miesięcy, dzięki czemu będzie można ją upiec, ugotować albo usmażyć.

Chcesz pokroić dynię, aby nadawała się do spożycia? Odetnij najpierw jej wierzch. Później przekrój ją na pół. Usuń ze środka pestki, a w następne kolejności pozbądź się miąższu. Zostaw nasiona, żeby później zrobić z nich pyszne, chrupiące pestki dyni – możesz je uprażyć na suchej patelni po to, aby nie kupować tych paczkowanych w sklepie. Jest jeszcze jedna ważna kwestia. Po rozkrojeniu dyni należy przygotować ją do zjedzenia w ten sam dzień – niestety, ale dynia szybko się psuje. W jaki sposób przyrządzić warzywo? W zasadzie w dowolny. Możesz zrobić z dyni zarówno zupę krem, jak i ciasto lub chlebek. Możliwości jest wiele, a jedynym ograniczeniem pozostaje nasza wyobraźnia.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat dyni? Możesz wykorzystać ją na przykład jako składnik głównego dania, ale też jako ozdoba – zależnie od gatunku warzywa. Kupując ją, należy pamiętać, że dynia do konsumpcji powinna mieć ogonek. Bywa bowiem często, że te bez ogonka już nie nadają się do spożycia, a posłużą wyłącznie jako ozdoba. Ciekawostką jest, że hodowlę dyni zapoczątkowano ponad 8000 lat temu w Ameryce Południowej. Jedna tylko dynia może osiągnąć wagę nawet kilkuset kilogramów! Największą wyhodowano w Toskanii, gdzie ważyła ona… 1226 kilogramów! Swoją wagą wpisała się w Księgę Rekordów Guinnessa jako najcięższa dynia świata. Kupujesz olej z pestek dyni? Wyobraź sobie, że do jego produkcji zużyto ponad czterdzieści dyń – stąd też jego wysoka cena. Dynia, w zależności od gatunku, może mieć różny kolor, a nie tylko pomarańczowy. To szczególnie dobre warzywo dla odchudzających się osób, ponieważ na 100 gramów dynia ma ok. 25 kalorii.

Zupa krem z dyni – pyszna, rozgrzewająca zupa dyniowa na każdą okazję

Zupa krem z dyni – najlepsza zupa dyniowa

Czy istnieje jeden sprawdzony przepis na zupę krem z dyni? Nie, nie ma jednej słusznej receptury. Jest wiele pomysłów na to danie, a my przedstawimy jeden z nich. Przepis na krem dyniowy nie należy do specjalnie skomplikowanych, dlatego też danie z łatwością zrobi dosłownie każdy, nawet największy amator w kuchni. Do przygotowania pożywnej zupy potrzebować będziesz oczywiście dyni, ale też pestek dyni, czosnku, cebuli, bulionu warzywnego, oliwy z oliwek, ziemniaków, mleczka kokosowego, pomidorów w puszce, marchewki i przypraw do smaku – curry, kminku, kurkumy, pieprzu i soli.

Na początek obierz dynię i pokrój ją w niewielką kostkę. Rozgrzej oliwę w dużym rondlu, po czym wzuć pokrojoną dynię. Obierz ziemniaki i marchewkę, a następnie pokrój warzywa na kawałki i dorzuć do garnka. Obierz i posiekaj cebulę, a czosnek przepuść przez praskę – dodaj całość do rondla z warzywami. Podsmaż wszystkie te składniki i zalej bulionem warzywnym. Następnie przypraw danie, wymieszaj całość i pogotuj jeszcze przez kwadrans. Dorzuć pomidory z puszki i gotuj przez ok. 4-5 minut. Dolej mleczko kokosowe, wymieszaj zupę i odstaw ją na bok na kilka minut, żeby wszystkie składniki się ze sobą przegryzły. Gdy zupa ostygnie, zblenduj ją. Na suchej patelni upraż pestki dyni, a następnie udekoruj nimi gotową już zupę krem z dyni.

Zupa krem z dyni jest kremowa, pyszna i rozgrzewająca. Cudownie pachnie i jeszcze lepiej smakuje. To idealne danie na jesień, które z pewnością pokocha każdy fan dyni. Oczywiście, zamiast świeżej dyni możesz skorzystać z mrożonej wersji – jednak zdecydowanie najlepszym pomysłem będzie wykorzystanie sezonowych warzyw. Nigdy nie próbowałeś dyni? A może boisz się jej spróbować? Zupa krem z dyni będzie zatem idealną potrawą, dzięki której będziesz miał wreszcie okazję do zaznajomienia się z tym ciekawym warzywem. Zupa jest zaskakująca, o nieco orientalnym smaku. Warto dodać, że jest również lekkostrawna, więc doskonała dla osób będących na diecie redukcyjnej. Jako że nie ma w niej żadnych zbóż, może również sprawdzić się u ludzi cierpiących na nietolerancję glutenu. Przepis na zupę krem z dyni jest prosty, a danie szybkie do przygotowania. Jeśli nie masz pomysłu na potrawę dla niespodziewanych gości, warto będzie uraczyć ich właśnie tym smacznym i bardzo niesztampowym daniem.

Zupa krem z dyni hokkaido – najlepsza zupa na chłodną jesień, która zachwyci rodzinę

Zupa krem z dyni jest doskonałą opcją na jesienną chandrę. To smaczne, rozgrzewające danie, które polubią nie tylko wielbiciele dyniowych przetworów. Okres jesienno-zimowy, kiedy dostępne są świeże dynie, będzie najlepszym czasem na zakup tych warzyw i ugotowanie z nich zupy krem. Do utworzenia potrawy potrzebować będziesz dyni hokkaido, ziemniaków, cebuli, pomidorów w puszce, oliwy z oliwek, bulionu warzywnego, a także przypraw – czosnku, imbiru mielonego, kurkumy, pieprzu i soli.

Dynię należy dokładnie obrać ze skórki, po czym usunąć z niej nasiona. Miąższ pokrój na niewielkie kawałki. Następnie obierz ziemniaki i również pokrój je w kostkę. Obierz cebulę i ją pokrój, a czosnek obierz i przepuść przez praskę. Zeszklij czosnek z cebulą na patelni rozgrzanej oliwą. Dodaj do tego ziemniaki i dynię, a następnie dopraw całość do smaku. Smaż przez kilka minut na patelni, ciągle mieszając. Po chwili dolej bulion warzywny, zakryj patelnię pokrywką i gotuj składniki przez 10 minut. Dodaj pomidory z puszki, zmieszaj z warzywami i gotuj jeszcze przez 5 minut. Gdy warzywa zmiękną, odstaw patelnię z warzywami. Po ostygnięciu zmiksuj zupę na jednolity, gładki krem. Jeśli tylko masz ochotę, podawaj zupę z odrobiną śmietany. Wówczas delikatny krem nabierze jeszcze bardziej kremowego, śmietankowego posmaku.

Zupa krem z dyni hokkaido to świetny pomysł na obiad, a także na pożywną kolację. To niezwykle rozgrzewające danie, które genialne będzie zarówno na jesień, jak i zimę. Jako że znajduje się w niej mnóstwo cennych składników odżywczych i witamin, można regularnie spożywać zupę i włączyć ją do swojego jadłospisu. Potrawa jest w smaku bardzo delikatna. Jeśli jednak wolisz nieco ostrzejsze dania, pikantności zupie doda papryczka ostra w przyprawie albo wkrojona papryczka chili. Gotową zupę krem warto podawać w towarzystwie domowych grzanek albo świeżego pieczywa. Zupa stanowi idealną propozycję na zdrowy i pożywny posiłek dla całej rodziny. Doskonale sprawdzi się również w diecie wegańskiej, gdyż nie ma w niej produktów odzwierzęcych – oczywiście pod warunkiem, że nie zdecydujesz się dodać do dania śmietany.

Zupa krem z dyni - przepisy

Najciekawsze artykuły w temacie zupa krem z dyni

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto