Składniki dla 20 porcji
Liczba porcji:
To będzie niezbędne
duży garnek, słoiki, butelka szklana, korek od butelki

Przepis na syrop z akacji krok po kroku

Kwiaty akacji dokładnie oczyść. Przełóż do garnka i zalej 2 litrami gorącej wody.

Cytryny dokładnie wyparz, obierz i skórki dodaj do garnka. Odstaw na 24 godziny.

Odcedź kwiaty.

Syrop doprowadź do wrzenia, dodaj cukier i gotuj, aż się rozpuści, cały czas mieszając.

Wyciśnij sok z cytryny i dodaj do syropu.

Do wyparzonych słoików (lub buteleczek) nalej porcje gorącego syropu, zakręć i pasteryzuj.

syrop z akacji
Często zadawane pytania
Syrop z akacji - cechy przepisu

Informacje dietetyczne - syrop z akacji

W skrócie
Kalorii w porcji
226 kcal
Wielkość
jednej porcji
100 g
Indeks glikemiczny
80

Wartości odżywcze syropu z akacji

na 100g gotowej potrawy

Zamiast cukru lepiej wykorzystać ksylitol o mniejszej kaloryczności i indeksie glikemicznym.

Szacunkowy indeks glikemiczny syropu z akacji 80
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Alergeny w syropie z akacji

Lista alergenów dla syropu z akacji przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na syrop z akacji

Więcej informacji na temat syropu z akacji

Domowy syrop z akacji to pomysł na pyszne przetwory na zimę. Kwiaty akacji, czyli robinii akacjowej, mają wiele właściwości zdrowotnych, dlatego przygotowywane z nich syropy, soki i inne przetwory mogą świetnie sprawdzić się jako naturalne wzmacniacze odporność. Jakie jest zastosowanie syropu z kwiatów akacji? Mogą sprawdzić się jako domowy, naturalny sposób na kaszel lub na przeziębienie. Niektórzy polecają je również na różnorodne problemy z przewodem pokarmowym np. niestrawności. Jeśli zastanawiasz się jak zrobić syrop z akacji, aby był naprawdę smaczny i wartościowy, koniecznie czytaj dalej, aby poznać nasz najlepszy, sprawdzony przepis, który będzie dla Ciebie inspiracją i wskazówką. Do przygotowania syropu z kwiatów robinii akacjowej potrzebujesz wyłącznie kwiatów, wody, soku z cytryny i cukru. Warto jednak chociaż częściowo zastąpić cukier słodzikami na przykład ksylitolem lub erytrytolem, w celu obniżenia kaloryczność i indeksu glikemicznego syropu. Dzięki temu jego walory zdrowotne będą zdecydowanie wyższe, a smaku będzie równie dobry. Aby przygotować syrop wystarczy zalać umyte, przebrane kwiaty gorącą wodą, dodać cukier, sok z cytryny, zagotować, odcedzić i rozlać do butelek lub słoików. Tak przygotowany syrop z akacji świetnie sprawdzi się jako dodatek do domowej lemoniady, czy herbaty zimowej z innymi przyprawami korzennymi. Możesz też spożywać go samodzielnie na przykład po jednej łyżce dziennie. Jak widzisz, przepis na syrop z akacji nie jest skomplikowany, ani bardzo czasochłonny, nie potrzebujesz też specjalnego sprzętu. Z pewnością poradzisz sobie z jego przygotowaniem, nawet nie mając większego doświadczenia kulinarnego w przygotowywaniu przetworów. Warto za jednym razem zrobić jego większą ilość, aby móc korzystać z niego przez cały okres jesienno-zimowy, ponieważ sezon na świeże kwiaty akacji jest bardzo krótko. Koniecznie czytaj dalej, aby poznać nasz prosty, szybki, sprawdzony przepis na syrop z akacji, który na pewno Cię zainspiruje.

Szacunkowy koszt przygotowania syropu z akacji

Koszt składników
110.10
Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Akacja
300 g
300 g kwiatów
35.00
Za 100.0 g
Liczba opakowań 3
105.00
Za 300 g
Cukier
800 g
2.50
Za 1000.0 g
Liczba opakowań 1
2.00
Za 800 g
Cytryna
300 g
3 sztuki
1.30
Za 180.0 g
Liczba opakowań 2
2.17
Za 300 g
Koszt składników
110.10
Jak oceniasz przepis na syrop z akacji
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 92.2% osób