Syrop lawendowy
- Lawenda suszona (250 g)
- Cukier (600 g)
- Sok z cytryny (50 ml)
Przepis na syrop lawendowy krok po kroku
W dużym garnku zmieszaj 1 l wody i cukier. Całość gotuj do roztopienia się cukru.
Dodaj przeprane kwiaty lawendy i sok z cytryny.
Całość gotuj 15 minut i zostaw do ostudzenia.
Syrop odcedź i przelej do butelek lub słoików.
Więcej informacji na temat syropu lawendowego
Syrop lawendowy to wspaniały dodatek do herbaty, czy lemoniad. Jego przygotowanie jest niezwykle proste, więc na pewno poradzi sobie z nim nawet początkująca osoba.
Przepis na syrop lawendowy jest niezwykle prosty. To doskonały pomysł na domowy dodatek do lemoniad, czy naparów. Głównym składnikiem tego naparu jest lawenda. Choć może się wydawać, że to tylko pięknie pachnące kwiatki, które nie mają żadnych właściwości, wcale tak nie jest. Syrop robi się z lawendy lekarskiej, która ma mnóstwo właściwości zdrowotnych. Dlatego warto przerobić ją na smaczny syrop i stosować na co dzień, zwłaszcza w sezonie jesienno — zimowym. Syrop z kwiatów lawendy ze względu na cenne właściwości samych kwiatów, które zawierają m.in. olejek eteryczny oraz substancje czynne, w tym garbniki, flawonoidy, kumaryny, fitosterole czy sole mineralne i kwasy organiczne — ma wiele zastosowań. Kwiaty lawendy spożywane w postaci herbaty lub syropu mają korzystne działanie na układ pokarmowy. Stymulują produkcję soków trawiennych, poprawiają apetyt i przyspieszają trawienie. Dzięki właściwościom przeciwbólowym i uspokajającym łagodzą kolki i wzdęcia. Regularne stosowanie syropu z lawendy stanowi cenne narzędzie w leczeniu depresji i stanów lękowych, z kolei doraźne zażywanie może np. pomóc niespokojnym pacjentom stomatologicznym przygotować się do wizyty i znieść zabiegi. Oprócz tego lawenda ma również działanie rozluźniające, przeciwbólowe i antybakteryjne.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić syrop lawendowy, by był pyszny, a przy okazji miał właściwości zdrowotne to ten przepis będzie dla ciebie najlepszy. Powstaje z niego prosty syrop z lawendy, który zachwyca wspaniałym smakiem. By przygotować wcale nie potrzebujesz dużej ilości produktów. Robi się go tylko z kwiatów lawendy, wody z cukrem lub miodem. Choć może się wydawać, że to niewiele, to taka ilość składników jest wystarczająca. Po ich połączeniu powstaje wspaniały gęsty syrop, który doskonale wzbogaci każdy domowy napar. Można przechowywać go w słoikach lub szklanych butelkach przez długi czas. Trzeba tylko pamiętać o ich zapasteryzowaniu. Bez pasteryzacji syrop może stać w lodówce tylko kilka dni.
Alergeny w syropie lawendowym
Lista alergenów dla syropu lawendowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na syrop lawendowy
Wartości odżywcze syropu lawendowego
To dodatek, który zawiera sporo cukru, więc nie powinien gościć w menu zbyt często.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.