Sushi z tuńczykiem
- Ryż biały (200 g)
- Cukier - 2 łyżeczki (10 g)
- Arkusze nori - 3 arkusze (9 g)
- Tuńczyk w sosie własnym - 2 puszki (340 g)
- Ogórek - 1 szt (170 g)
- Awokado - 1 szt (140 g)
Przepis na sushi z tuńczykiem krok po kroku
Ryż dokładnie opłucz i zalej go wodą. Odstaw całość na 30 minut. Po tym czasie ryż odcedź i przełóż do garnka. Zalej wodą, dodaj odrobinę soli i zagotuj. Gotuj jeszcze przez 10 minut. Odstaw z gazu na 15 minut.
Przygotuj zaprawę do ryżu. Ocet ryżowy zmieszaj z cukrem i solą. Dokładnie wymieszaj i dodaj do ryżu. Całość dokładnie zamieszaj.
Tuńczyka odcedź z zalewy. Ogórka i awokado pokrój w krótkie paseczki.
Na macie połóż arkusz nori, a na niego wyłóż ryż, zostawiając około 1 cm przerwy do krawędzi. Następnie nałóż tuńczyka i ogórka, a także awokado. Całość zroluj przy pomocy maty.
Gotowe rolki pokrój na grube krążki.
Więcej informacji na temat sushi z tuńczykiem
Sushi z tuńczykiem to świetny pomysł na naprawdę smaczną przekąskę, którą można przygotować w niezwykle szybkim czasie. W dodatku całość pięknie się prezentuje. Będzie świetnym wyborem na kolacje, czy jako przystawka na imprezę. Charakteryzuje się wspaniałym smakiem i aromatem. Idealnie komponuje się z sosem sojowym czy marynowanym imbirem. Sushi jest tradycyjną japońską potrawą, której popularność sięga dużo dalej. Podbiła serca wielu ludzi ze względu na charakterystyczny smak i piękny wygląd. Całość, choć mała, jest naprawdę sycąca, dlatego często wybierana jest jako lunch, kolacja czy przekąska. Pięknie prezentuje się na stole. Sushi robi się tradycyjnie z ryżu i kawałków surowej ryby. W tej wersji został jednak użyty tuńczyk z puszki. To znacznie ułatwia przygotowanie, a przy tym redukuje możliwość zatrucia się. W takiej wersji sushi będzie odpowiednie nawet dla kobiet w ciąży, które nie mogą spożywać klasycznej opcji.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić sushi z tuńczykiem w bardzo łatwy sposób, w domowych warunkach, ten przepis na pewno przypadnie ci do gustu. Całość zajmuje niewiele czasu i można ją zrobić bardzo prosto. Do przygotowania potrzebna będzie jednak specjalna mata do sushi, która umożliwia precyzyjne rolowanie danie. To dzięki niej całość prezentuje się naprawdę dekoracyjnie i nie wypada.
Przepis na domowe sushi z tuńczykiem jest niezwykle prosty, dlatego poradzi sobie z nim nawet początkująca osoba. Całość zajmuje kilkanaście minut i nie wymaga żadnej obróbki termicznej. Do przygotowania sushi należy zaopatrzyć się w odpowiednie składniki. Kluczowy będzie odpowiedni ryż. W większości sklepów można kupić specjalną odmianę, która jest nieco bardziej klejąca po ugotowaniu, dzięki czemu dobrze się roluje. Jednak zwykły biały ryż również się nada. Kolejnym ważnym składnikiem są wodorosty nori. Można dostać je w arkuszach, same płaty są naprawdę smaczne, a w połączeniu z resztą produktów stają się fantastyczne. Do przygotowania przyda się również tuńczyk z puszki do sushi. Najlepiej wybrać takiego w sosie własnym.
Tak przygotowane sushi jest bardzo pyszne. Będzie dobre na imprezę w gronie rodziny czy przyjaciół. To również wspaniały pomysł na pyszną i łatwą kolację.
Alergeny w sushi z tuńczykiem
Lista alergenów dla sushi z tuńczykiem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Tuńczyk w sosie własnym
Wartości odżywcze sushi z tuńczykiem
To niezwykle zdrowe danie, które dostarcza sporo witamin i składników odżywczych.
Energia i białka
(290g)
Węglowodany
(290g)
Tłuszcze
(290g)
Witaminy
(290g)
Składniki mineralne
(290g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.