Sushi z surimi
- Ryż do sushi - 1 szklanka (250 g)
- Ocet ryżowy - 2 łyżki (20 ml)
- Cukier - 1 łyżka (10 g)
- Sól - 1 łyżeczka (5 g)
- Paluszki krabowe - 1 opakowanie (180 g)
- Serek kanapkowy naturalny - 1 opakowanie (250 g)
- Ogórki konserwowe - 5 sztuk (300 g)
- Arkusze nori - 5 sztuki (50 g)
- Papryka czerwona - 2 sztuki (240 g)
Przepis na sushi z surimi krok po kroku
Dodatkowo przygotuj ponad litr wody.
Ogórek i paprykę pokrój w cienkie słupki.
Ryż najpierw wypłucz pod wodą, a później ugotuj w lekko osolonej wodzie.
Na maci ułóż nori, wyłóż ryż i ugnieć mocno palcami.
Posmaruj serkiem śmietankowym, a na środku dodaj pokrojone warzywa i paluszek surimi.
Zawiń całość w rulon za pomocą maty i pokrój w plastry o grubości 3-4 cm.
Więcej informacji na temat sushi z surimi
Sushi z surimi to idealny pomysł na włączenie do Twojej diety ryb, które są niezwykle cenne. Składniki są ogólnodostępne w przystępnych cenach, a sushi to będzie bardzo dobry pomysł na spotkanie ze znajomymi, domowe sushi idealnie sprawdzi się też na imprezę.
Paluszki surimi są przygotowywane z ryb pełnych kwasów omega 3, które Polacy spożywają w bardzo niewielkich ilościach.
Średnie spożycie ryb w Polsce niestety wciąż jest niskie i wynosi tylko około 12 kg/rok na osobę. Polacy najczęściej sięgają po mintaja, śledzie i makrelę. Są to zdecydowanie najtańsze gatunki ryb, często zapominamy o dorszu, łososiu lub halibucie, które charakteryzują się wysoką zawartością kwasów omega 3 w swoim składzie.
Według WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia, każdy z nas powinien spożywać 250 g ryb dwa razy w tygodniu lub suplementować kwasy omega 3, szczególnie chodzi tutaj o kwasy, które należą do tzw. niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych – EPA, DHA. Nasz organizm nie jest w stanie ich syntetyzować samodzielnie, dlatego tak ważna jest podaż w żywności. Kwasy te działają przeciwzapalnie, zmniejszają ryzyko chorób sercowo- naczyniowych, które są główną przyczyną śmierci na Świecie.
Dlatego szczególnie zachęcam do włączenia ryb do swojego codziennego jadłospisu, wyjdzie to nam tylko na dobre.
Koniecznie poznaj mój przepis na sushi z surimi.
Do ich przygotowania będziesz potrzebować też ryż, zaopatrz się jednak w specjalny ryż do sushi.
Dodatkowo pamiętaj, że ryż charakteryzuje się on wysokim indeksem glikemicznym dlatego, jeśli zmagasz się z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej i cierpisz na insulinooporność bądź cukrzycę typu II ten rodzaj ryżu jest dla Ciebie niewskazany. Możesz wybrać także biały ryż typu basmati, który charakteryzuje się niższym indeksem glikemicznym, dlatego osoby z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej mogą bezpiecznie z niego korzystać. Jednak najniższym indeksem glikemicznym i najwyższą zawartością błonnika będzie charakteryzować się ryż brązowy. Jeśli nie masz przeciwwskazań zdrowotnych, to rodzaj ryżu naprawdę nie ma większego znaczenia.
Dokładnie jak zrobić sushi z surimi opisuję nieco niżej, koniecznie poznaj mój przepis i przekonaj się, jakie są smaczne. Będzie to dobry pomysł na pyszne przekąski na imprezę.
Alergeny w sushi z surimi
Lista alergenów dla sushi z surimi przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Paluszki krabowe
-
Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Paluszki krabowe
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Paluszki krabowe
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Serek kanapkowy naturalny
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Ogórki konserwowe
Wartości odżywcze sushi z surimi
Do sushi możesz dodać dowolne warzywa.
Energia i białka
(50g)
Węglowodany
(50g)
Tłuszcze
(50g)
Składniki mineralne
(50g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.