Smażone śledzie
- Śledź filet (230 g)
- Mąka pszenna typ 550 (25 g)
- Olej rzepakowy (15 ml)
Przepis na smażone śledzie krok po kroku
Rybę posyp solą i pieprzem.
Do miski nasyp mąki i obtocz w niej rybę.
Smaż rybę na patelni z olejem, aż się zarumieni.
-
Śledzie pod pierzynką
-
Śledzie w occie
-
Śledzie po japońsku
-
Śledzie salsa na ostro
-
Śledzie z żurawiną i czerwoną cebulą
-
Śledzie salsa
-
Śledzie po wiejsku
-
Śledzie po kaszubsku
-
Śledzie po giżycku
-
Śledzie po cygańsku
-
Tatar ze śledzia z majonezem
-
Śledzie po meksykańsku
-
Śledzie w śmietanie z jabłkiem
-
Sałatka śledziowa z ziemniakami
-
Matiasy
-
Śledź w oleju
-
Kiszone śledzie
-
Rolmopsy
-
Śledzie na wigilię
Więcej informacji na temat smażonych śledzi
Śledź jest najczęściej spożywaną przez Polaków rybą, lecz niestety i tak jemy ją bardzo rzadko. Zalecane jest jedzenie 2-3 porcji ryb w tygodniu. W Polsce można łatwo dostać śledzie, a do tego są w całkiem przystępnej cenie i często od razu gotowe do spożycia, co zdecydowanie przemawia na ich korzyść. Jest on także dobrym źródłem białka i jedno- oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Dodatkowo uważany jest też za jedną z mniej zanieczyszczonych metalami ciężkimi rybę, więc jak widzisz, warto sięgać po śledzia.
Smażone śledzie dosyć rzadko występują w naszych domach. Moim zdaniem jest to spowodowane tym, że świeże śledzie są ciężko dostępne. Dużo łatwiej kupić marynowane śledzie niż te świeże. Jeżeli już uda ci się znaleźć taki śledzie to polecam zrobić je na obiad. Przepis na śledzie smażone jest bardzo prosty.
Jak zrobić śledzie smażone?
To jakie śledzie do smażenia już omówiłam. Dla jasności powtórzę, że ma to być surowa tusza ze śledzia. Gdy już ja mamy zaczynamy od przyprawienia szczyptą soli. Następnie przechodzimy do tego, jak smażyć świeże śledzie. Odpowiedź brzmi tak jak inne ryby, ale właśnie tu zaczynają się schody. Zależnie kogo zapytasz, jak najlepiej smażyć ryby to uzyskasz inną odpowiedź. Możesz smażyć rybę bez żadnej panierki, możesz też zapanierować ją w mące, lub jajku i bułce tartej, czy też cieście na bazie jajka przypraw i mąki. Moją ulubioną panierką do ryb jest sama mąka lub brak jakiejkolwiek panierki, ale ty możesz przyrządzić ją, tak jak lubisz. Opanierowaną rybę kładziemy na rozgrzanej patelni z oliwą z oliwek lub olejem. Smażymy z dwóch stron, do momentu zarumienienia się panierki. Taką rybę możesz podawać na obiad, na przykład w towarzystwie ugotowanych ziemniaczków, posypanych posiekanym koperkiem i ze świeżymi warzywami. Ze względu na panierkę na rybie, która najczęściej jest z białej mąki, ryba będzie miała wysoki indeks glikemiczny i będzie też zawierała gluten, ale możesz to zmienić, nie używając mąki i smażąc samą rybę, a najlepiej byłoby, zamiast smażenia ją upiec i wtedy byłby to idealny śledź do obiadu.
Alergeny w smażonych śledziach
Lista alergenów dla smażonych śledzi przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Śledź filet
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 550
Wartości odżywcze smażonych śledzi
Smażone śledzie mają wysoki indeks glikemiczny, z powodu użytej mąki. Możesz ją pominąć, aby uzyskać danie o niskim indeksie glikemicznym.
Energia i białka
(135g)
Węglowodany
(135g)
Tłuszcze
(135g)
Składniki mineralne
(135g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.