Skwarki
- Słonina wieprzowa - 1 mały płat (500 g)
Przepis na skwarki krok po kroku
Słoninę pokrój w drobną kostkę.
Patelnię rozgrzej i zmniejsz ogień na średni.
Na rozgrzanej patelni smaż słoninę (nie mieszaj jej, gdy na patelni pojawi się spora ilość tłuszczu to potrząśnij delikatnie patelnią, aby skwarki przewróciły się na inną stronę).
Pod koniec smażenia skwarki dopraw do smaku solą oraz pieprzem.
Gotowe skwarki wyciągnij z patelni łyżką cedzakową.
Gotowe skwarki wykorzystaj jako dodatek do przygotowania innych potraw.
Skwarki z wytopionym tłuszczem świetnie sprawdzą się jako okrasa.
-
Łazanki
-
Pieczony boczek
-
Makaron ze szpinakiem i serem feta
-
Ciasto francuskie ze szpinakiem i boczkiem
-
Prażuchy
-
Tarta ze szparagami w boczku z serem feta
-
Wiosenna zupa z botwiny z ziemniakami i jajkiem
-
Zupa kapuśniak
-
Żurek śląski
-
Bucatini
-
Śliwki w boczku
-
Muffinki jajeczne
-
Kapuśniak na żeberkach
-
Zapiekanki z bagietki z boczkiem i serem
-
Zapiekanka ziemniaczana z boczkiem
-
Szparagi z boczkiem
-
Kartoflak
-
Tarta dyniowa
-
Potrawy z boczkiem
Więcej informacji na temat skwarków
Skwarki to pozostałość z produkcji tłuszczów, które wytapiane są z tkanki tłuszczowej zwierząt. Domowe, tradycyjne kwarki mogą zawierać mięso i tłuszcz, w zależności od użytego produktu do produkcji tłuszczów. Najczęściej skwarki wytwarza się ze słoniny świeżej lub wędzonej, a także boczku wędzonego lub innych tłustych wędzonek. Skwarki mogą być wykorzystane do przygotowania wypieków. Sprawdzony przepis na skwarki ze słoniny jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Skwarki możesz przygotować również z boczku z dodatkiem cebuli i wykorzystać je jako okrasa do pierogów, kopytek lub klusek. Do wykonania skwarek potrzebna będzie jedynie słonina wieprzowa, sól oraz pieprz. Produkty te dostępne są w większości sklepów w przystępnych cenach.
Jak zrobić skwarki? Słoninę pokrój w drobną kostkę. Patelnię rozgrzej i zmniejsz ogień na średni. Na rozgrzanej patelni smaż słoninę (nie mieszaj jej, gdy na patelni pojawi się spora ilość tłuszczu, to potrząśnij delikatnie patelnią, aby skwarki przewróciły się na inną stronę). Pod koniec smażenia skwarki dopraw do smaku solą oraz pieprzem. Gotowe skwarki wyciągnij z patelni łyżką cedzakową. Gotowe skwarki wykorzystaj jako dodatek do przygotowania innych potraw. Skwarki z wytopionym tłuszczem świetnie sprawdzą się jako okrasa.
Słonina to podskórna część wieprzowiny, która składa się praktycznie z samej tkanki tłuszczowej. W sklepie słoninę można kupić w postaci surowej, wędzonej, konserwowej lub solonej. Słonina jest produktem wysokokalorycznym, ponieważ w głównej mierze składa się z tłuszczu. W 100 g słoniny jest aż 800 kcal. Słonina jest bogatym źródłem jednonienasyconych kwasów tłuszczowych.
Podsumowując najlepsze skwarki to produkt uboczny z procesu produkcji tłuszczów. Skwarki są dobre do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu i doskonale smakują z zasmażaną cebulką jako dodatek do ziemniaków, pierogów, klusek śląskich, kopytek oraz kartaczy. Wiesz już jak usmażyć skwarki, dlatego koniecznie wypróbuj naszego przepisu.
Alergeny w skwarkach
Lista alergenów dla skwarków przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na skwarki
Wartości odżywcze skwarków
Skwarki to pozostałość z produkcji tłuszczów, które wytapiane są z tkanki tłuszczowej zwierząt. Słonina wykorzystana do przygotowania skwarek jest produktem wysokokalorycznym, ponieważ w głównej mierze składa się z tłuszczu. Słonina jest bogatym źródłem jednonienasyconych kwasów tłuszczowych.
Energia i białka
(100g)
Węglowodany
(100g)
Tłuszcze
(100g)
Witaminy
(100g)
Składniki mineralne
(100g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.