Nalewka z kaliny
- Kalina (300 g)
- Wódka (2000 ml)
- Cukier - 5 łyżek (50 g)
- Pieprz cayenne - 10 ziaren (5 g)
Przepis na nalewkę z kaliny krok po kroku
Owoce kaliny umyj, oczyść i osusz.
Przełóż owoce do słoika, dodaj cukier i wymieszaj całość.
Zamknij szczelinie i odstaw na 3 doby, co jakiś czas zamieszaj zawartość słoika.
Po tym czasie zalej zawartość słoika alkoholem i odstaw na 30 dni w ciemnym i chłodnym miejscu.
Przelej nalewkę przez gazę, aby pozbyć się nadmiaru owoców.
Więcej informacji na temat nalewki z kaliny
Nalewka z kaliny przygotowana w domowych warunkach to idealny rozgrzewający trunek na sezon jesienno – zimowy. Nalewki możemy przygotowywać przez cały rok z różnych owoców, a jesień to okres, kiedy należy się nimi delektować.
Poznaj mój prosty przepis i przekonaj się jak zrobić nalewkę z kaliny.
Potrzebujesz tylko owoców, alkoholu – tutaj najlepiej sprawdzi się wódka, jeśli jednak chcesz, świetne będzie też połączenie spirytusu 99,5% i wódki, w momencie ich połączenia procenty wyjściowe nalewki będą oscylowały w granicy 60-65% wiec, tak czy inaczej, będzie to napój wysoko procentowy. Możesz także przygotować ją na spirytusie. Najlepszą opcją jednak okaże się połączenie tych alkoholi i wykonanie nalewki jednocześnie na spirytusie i na wódce. Przygotowanie nalewki to co prawda łatwa sprawa, ale wymaga dużo cierpliwości. Już w pierwszym etapie, jakim jest oczyszczanie owoców, musisz uzbroić się w cierpliwość. Owoce kaliny są niewielkie, przez co ich obróbka będzie bardziej wymagająca. Sam etap przygotowania to stosunkowo szybka sprawa.
Następnie jednak przełóż owoce do słoika, dodaj cukier i wymieszaj całość. Zamknij szczelinie i odstaw na 3 doby, co jakiś czas zamieszaj zawartość słoika. Po tym czasie zalej zawartość słoika alkoholem i odstaw na 30 dni w ciemnym i chłodnym miejscu. Przelej nalewkę przez gazę, aby pozbyć się nadmiaru owoców.
Po tym czasie domowa nalewka będzie pyszna i dobra do spożycia. Ta z owoców kaliny będzie delikatnie słodka, lekka i przyjemna w smaku.
Spożywając tę niewielką ilość nalewki, gdy za oknem przez większość czasu jest ciemno, a temperatury nas nie rozpieszczają, zrelaksuj się, zamknij oczy i przenieś się do lata w pełni. Proces tworzenia nalewki to nie jest szybka sprawa, ale zdecydowanie warto poświecić jej chwile uwagi i delektować się nią w zimowym okresie. Domowe trunki możesz przygotowywać w podobny sposób z większości owoców.
Skoro już znasz mój przepis na nalewkę z kaliny, koniecznie przygotuj potrzebne składniki i wykorzystaj mój pomysł na najlepszą nalewkę na wódce. Jeśli masz już składniki i znasz proporcje, w jakich przygotować trunek, przekonaj się, że jest najlepsza.
Alergeny w nalewce z kaliny
Lista alergenów dla nalewki z kaliny przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
W przepisie na nalewkę z kaliny nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- kalina
Wartości odżywcze nalewki z kaliny
W podobny sposób możesz przygotować nalewki z dowolnych owoców.
Energia i białka
(50g)
Węglowodany
(50g)
Tłuszcze
(50g)
Witaminy
(50g)
Składniki mineralne
(50g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.