Masa truskawkowa
- Masło (250 g)
- Cukier puder (100 g)
- Truskawki (400 g)
Przepis na masę truskawkową krok po kroku
Truskawki umyj i zblenduj.
Gotuj truskawki, do momentu uzyskania gęstych powideł.
Wystudź powidła.
Masło o temperaturze pokojowej miksuj dodając po łyżce truskawki i cukier puder.
-
Krem do tortu
-
Tort dla dziesięciolatki
-
Tort minecraftowy
-
Krem czekoladowy do tortu
-
Masa do tortu
-
Krem do tortu z mascarpone
-
Tort śmietankowy
-
Krem z białej czekolady
-
Karmel
-
Tort malinowy
-
Bita śmietana z mascarpone
-
Ciasto czekoladowe z kremem
-
Masa marcepanowa
-
Krem kokosowy
-
Krem patissiere
-
Krem truskawkowy do tortu
-
Tort szwardzwaldzki
-
Tort czekoladowy z malinami
-
Krem do tortu
Więcej informacji na temat masy truskawkowej
Kto z nas nie lubi truskawek? Ich słodko-kwaśny, orzeźwiający smak kochają chyba wszyscy. Truskawki nie tylko są smaczne, ale także zdrowe i niskokaloryczne. Zawierają jedynie około 32 kcal w 100 g surowych owoców. Truskawki mają także niski indeks glikemiczny oraz nie zawierają FODMAP-ów (fermentujących oligosacharydów, disacharydów, monosacharydów i polioli). Zawierają natomiast witaminy, błonnik i flawonoidy. Charakteryzują się też właściwościami antyoksydacyjnymi, dzięki czemu mogą chronić przed rozwojem wielu chorób. Działają pozytywnie na odporność, poziom cholesterolu, układ sercowo-naczyniowy, a także na stan cery.
Skoro już wiesz, że warto jeść truskawki, to przejdźmy do tego, jak zrobić masę truskawkową do tortu. Jest ona bardzo łatwa i pyszna. Zrobisz ją ze świeżych truskawek, masła i cukru pudru lub słodzika. Zaczynamy od umycia truskawek i zblendowania na gładką masę. Całość przelewamy do garnka i gotujemy na wolnym ogniu, aż masa zrobi się gęsta, jak powidła. W tym czasie możesz upiec ciasto na tort. Masa truskawkowa świetnie pasuje do biszkoptu, więc w tym czasie możesz go upiec. Truskawki po zgęstnieniu odstaw na bok, aby wystygły — ciepłe powidła truskawkowe sprawiłyby, że masło zaczęłoby się rozpuszczać. W tym czasie możesz wyjąć masło, aby uzyskało temperaturę pokojową. Gdy truskawki już są chłodne, bierzemy się za łączenie ich z masłem. Jest to masa truskawkowa ucierana z masłem, dlatego zaczynamy od zmiksowania masła, aby je napowietrzyć. Następnie po łyżce dodajemy truskawki i cukier puder. Miksujemy do momentu dokładnego połączenia się składników. Masę możesz schłodzić lub od razu wykładać na biszkopt. Jak widzisz, masa truskawkowa jest bardzo prosta, lecz trochę czasochłonna. Niestety ze względu na dużą ilość masła i cukru masa truskawkowa jest także wysokokalorycznym kremem o wysokim indeksie glikemicznym i dużej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych. Możesz to trochę poprawić, zmieniając cukier na ulubiony słodzik, a masło na margarynę, która będzie odrobinę mniej kaloryczna i będzie źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Alergeny w masie truskawkowej
Lista alergenów dla masy truskawkowej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
Wartości odżywcze masy truskawkowej
Masa truskawkowa jest bezglutenowa, ale też wysokokaloryczna. Możesz to trochę zmienić zamieniając cukier na słodzik.
Energia i białka
(65g)
Węglowodany
(65g)
Tłuszcze
(65g)
Witaminy
(65g)
Składniki mineralne
(65g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.