Makagigi
- Cukier - 2 szklanki (250 g)
- Miód - 1 szklanka (300 g)
- Mak niebieski - 1 szklanka (250 g)
Przepis na makagigi krok po kroku
Cukier wsyp do garnka zalej kilkoma łyżkami widy i wymieszaj. Podgrzewaj, aż powstanie gęsty syrop.
Miód podgrzej, aż będzie płynny, a mak upraż na suchej patelni.
Do syropu cukrowego dodaj mak, miód i podsmażaj na niewielkim ogniu, cały czas mieszając.
Wyłóż masę na płaską blachę, rozsmaruj i odstaw do ostygnięcia.
Pokrój w kostkę.
-
Makowiec
-
Seromakowiec
-
Makowiec japoński
-
Makowiec zawijany
-
Strucla makowa
-
Strucel makowy
-
Makowiec na kruchym spodzie
-
Tort makowy
-
Sernik z makiem
-
Makowa panienka
-
Rolada makowa
-
Seromak
-
Makowiec z jabłkami
-
Mrowisko ciasto
-
Makowiec z jabłkiem
-
Serniko makowiec
-
Seromakowiec z gotowej masy makowej
-
Makowiec zawijany z gotowej masy makowej
-
Ciasto z makiem
Więcej informacji na temat makagigi
Makagigi to ciastka charakterystyczne dla kuchni polskiej. Przypominają sezamki, jednak w przeciwieństwie do nich powstają na bazie maku. Mimo że ich nazwa brzmi dość tajemniczo i może sugerować bardzo skomplikowany przepis, w rzeczywistości są to naprawdę bardzo proste i szybkie do przygotowania ciasta. Potrzebujesz jedynie cukru, miodu i maku, aby przygotować tradycyjne, domowe makagigi. Oczywiście przepis możesz też modyfikować wedle swoich preferencji. Świetnie smakują na przykład z dodatkiem orzechów lub bakalii. Zastanawiasz się, jak zrobić makagigi, aby były naprawdę najlepsze? Koniecznie czytaj dalej i poznaj nasz pomysł na te pyszne, twarde ciasta. To sprawdzony przepis, z którym poradzisz sobie, nawet nie mając większego doświadczenia kulinarnego. Jedyne co musisz zrobić, to rozpuścić cukier w odrobinie wody, wymieszać go z prażonym makiem i płynnym miodem. Tak przygotowaną masę wystarczy odstawić do ostygnięcia, a następnie pokroić w kostkę. Jak widzisz to nic skomplikowanego, a te składniki z dużym prawdopodobieństwem masz już w swojej kuchni. Czy ciastka makagigi są zdrowe? Niestety duża ilość cukru, miodu, a więc cukrów prostych, sprawia, że są one wysoko kaloryczne i mają wysoki indeks glikemiczny. Oczywiście nic się nie stanie, jeśli zjesz je od czasu do czasu, ale postaraj się traktować je jako produkt rekreacyjny. Z kolei mak jest zdecydowanie zdrowym składnikiem diety. Zawiera sporo wapnia, błonnika i antyoksydantów. Przepis na makagigi zdecydowanie warto znać, jeśli lubisz słodkie, makowe przekąski, nie zapominaj jednak o prawidłowym bilansowaniu diety na co dzień.
Alergeny w makagigi
Lista alergenów dla makagigi przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na makagigi
Wartości odżywcze makagigi
Aby obniżyć częściowo indeks glikemiczny i kaloryczność, możesz zastąpić cukier ksylitolem.
Energia i białka
(100g)
Węglowodany
(100g)
Tłuszcze
(100g)
Witaminy
(100g)
Składniki mineralne
(100g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.