Likier jajeczny
- Żółtko jajka (6 szt.)
- Spirytus - 1 szklanka (250 ml)
- Cukier puder - 1 szklanka (250 g)
- Mleko skondensowane (zagęszczone) - 1 opakowanie (300 g)
- Laska wanilii (5 g)
Przepis na likier jajeczny krok po kroku
Żółtka jaj wbij do miski i ubij z cukrem pudrem.
Dodaj wanilię.
Stopniowo wlewaj skondensowane mleko i ubijaj do połączenia się składników.
Wlej ostrożnie spirytus, nie przestając miksować.
Gdy wszystkie składniki połączą się, przelej likier do butelki i odstaw do lodówki.
Więcej informacji na temat likieru jajecznemu
Likier jajeczny to nic innego jak domowy ajerkoniak, który jest znany wielu z nas, od dawna. To pierwszy alkohol przygotowywany przez nasze mamy czy babcie. Nie ma się co dziwić ten domowej roboty adwokat, jest niezwykle szybki i prosty w przygotowaniu, a także pyszny w smaku. Idealnie sprawdzi się tuż przed posiłkiem lub tuż po nim na lepsze trawienie.
Poznaj mój najlepszy przepis na likier jajeczny, do jego przygotowania potrzebujesz podstawowych składników takich jak: spirytus, cukier puder, żółtka jaj, laska wanilii, mleko skondensowane.
Z tych kilku prostych składników przygotujesz pyszny likier.
Zatem, jak zrobić likier jajeczny?
W pierwszej kolejności żółtka jaj wbij do miski i ubij z cukrem pudrem. Dodaj wanilię. Stopniowo wlewaj skondensowane mleko i ubijaj do połączenia się składników. Wlej ostrożnie spirytus, nie przestając miksować. Gdy wszystkie składniki połączą się, przelej likier do butelki i odstaw do lodówki. Zwróć uwagę, że na początku likier będzie lejący, a po wyciągnięciu z lodówki stanie się gęsty. Mój trunek powstał na spirytusie, śmiało możesz też przygotować go na wódce. Możesz też postawić na połączenie spirytusu 99,5% i wódki, w momencie ich połączenia procenty wyjściowe nalewki będą oscylowały w granicy 60-65% wiec, tak czy inaczej, będzie to napój wysoko procentowy.
Nasz najlepszy likier jest dobry do spożycia, poczęstuj nim przybyłych gości.
Warto wspomnieć, że mój sprawdzony przepis jest bezglutenowy, zmagają się z chorobami glutenozależnymi. Do których należy celiakia, alergia na pszenicę czy nadwrażliwość na gluten. Osoby te powinny korzystać właśnie z takich produktów i zwracać szczególną uwagę na symbol przekreślonego kłosa, oznacza on, że produkt nie zawiera więcej niż 20 ppm (20 mg na kg produktu) glutenu w swoim składzie.
Gluten jest jak najbardziej bezpieczny i nieszkodliwy dla osób zdrowych i nie należy go wykluczać, bazując na modowych trenach. Zwracam szczególną uwagę na sporadyczne spożywanie alkoholu, likier powinno się spożywać w niewielkich porcjach najlepiej 50 ml. Wtedy będzie to najlepszy pomysł na miłe spędzenie czasu ze znajomymi.
Alergeny w likierze jajecznym
Lista alergenów dla likieru jajecznemu przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- mleko skondensowane (zagęszczone)
Wartości odżywcze likieru jajecznemu
Nie musisz dodawać laski wanilii, jeśli nie lubisz jej smaku.
Energia i białka
(50g)
Węglowodany
(50g)
Tłuszcze
(50g)
Witaminy
(50g)
Składniki mineralne
(50g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.