Konfitura z żurawiny
- Mrożone owoce żurawiny (500 g)
- Cukier - 2 szklanki (400 g)
- Jabłko - 1 duża szt (200 g)
Przepis na konfiturę z żurawiny krok po kroku
Żurawinę przełóż do dużego garnka. Dodaj do niej cukier.
Całość smaż 40 minut, mieszając od czas do czasu.
Jabłko umyj, obierz i zetrzyj na tarce o grubych oczkach. Dodaj do miękkiej żurawiny.
Razem smaż jeszcze przez 30 minut.
Konfiturę przenieś do słoików.
Porządnie zakręć słoiki i ustaw je do góry dnem.
-
Konfitury z cebuli
-
Konfitura z wiśni
-
Dżem z czerwonej porzeczki
-
Konfitura z czerwonej cebuli
-
Konfitura z pigwy
-
Konfitura z płatków róży
-
Konfitura z truskawek
-
Konfitura z czarnej porzeczki
-
Konfitura z róży
-
Konfitura z pomarańczy
-
Konfitura z czerwonej porzeczki
-
Herbata po rosyjsku
-
Konfitura różana
-
Konfitura z borówki amerykańskiej
-
Konfitura wiśniowa bez cukru
-
Konfitura z dzikiej róży
-
Konfitura z agrestu
-
Konfitura malinowa
-
Konfitura
Więcej informacji na temat konfitury z żurawiny
Konfitura z żurawiny jest wspaniałym dodatkiem do wędlin. Charakteryzuje się naprawdę niezwykłym smakiem i wspaniałym aromatem. Jej dodatek odmieni każdą, nawet najnudniejszą potrawę. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do mięs. Choć jest bardzo słodka świetnie sprawdza się w wytrawnych daniach. Idealnie komponuje się z wędlinami, pieczeniami czy białą kiełbasą. Będzie niezastąpiona na świątecznym stole.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić konfiturę z żurawiny, o wspaniałym smaku, a przy tym niezbyt skomplikowaną w przygotowaniu, to ten przepis na pewno przypadnie ci do gustu. Powstaje z niego konfitura bardzo smaczna, pełna słodkiego smaku i o idealnej strukturze. Żurawina tak przygotowana nie rozpada się do końca, dzięki czemu wyczuwalne są całe owoce. To sprawia, że całość lepiej się prezentuje, ale też wspaniale smakuje. Z tego przepisu dowiesz się jak zrobić przetwory z żurawiny, które wzbogacą wiele dań, a także deserów. Świetnie nadaje się ona do mięsa, gdyż współgra z jego smakiem i jeszcze bardziej go wydobywa.
Konfiturę można robić z żurawiny mrożonej, które zdecydowanie łatwiej zdobyć. Mrożone owoce są również tańsze i dostępne cały rok, dlatego przy ich pomocy można przygotowywać konfiturę kiedy tylko ma się ochotę. Żurawinę mrożoną można dostać w każdym większym supermarkecie. Choć może się wydawać, że mrożone owoce będą znacznie mniej wartościowe od świeżych, jednak nie jest to prawda. Mrożenie nie jest obróbką, która pozbawia produktów znacznych wartości, dlatego spokojnie można używać tak przygotowanych owoców do przyrządzenia konfitury.
Najlepiej skorzystać z żurawiny leśnej, która charakteryzuje się wspaniałym smakiem i wieloma właściwościami. Jest dobrym źródłem witaminy A i C, a także witamin z grupy B. Zawiera również wiele polifenoli, które wpływają pozytywnie na stan całego organizmu i chronią przed negatywnym wpływem czynników środowiska.
Choć można spotkać się również z przepisami na konfiturę bez gotowania, to jednak obróbka termiczna działa niezwykle korzystnie na właściwości organoleptyczne dżemu. Sprawia, że całość jest smaczniejsza i ma lepszą konsystencję.
Alergeny w konfiturze z żurawiny
Lista alergenów dla konfitury z żurawiny przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na konfiturę z żurawiny
Wartości odżywcze konfitury z żurawiny
Żurawina jest niezwykle cennym owocem, bogatym w wiele substancji prozdrowotnych, dlatego dobrze by gościła w menu, jednak w tym wypadku duży dodatek cukru nie służy zdrowiu.
Energia i białka
(55g)
Węglowodany
(55g)
Tłuszcze
(55g)
Witaminy
(55g)
Składniki mineralne
(55g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.