Konfitura z agrestu
- Agrest (1000 g)
- Cukier - 4 szklanki (800 g)
Przepis na konfiturę z agrestu krok po kroku
W garnku podgrzej 1l wody. Dodaj do niego cukier i dobrze wymieszaj.
Agrest przepłucz i obierz z szypułek. Podziel na mniejsze części i podsmaż w dużym garnku. Następnie całość zalej wodą z cukrem i duś przez 4 godziny, do odparowania wody.
Gdy agrest będzie już miękki całość przetrzyj dużą łyżką przez sito wprost do słoików.
Słoiki zamknij i odwróć je do góry dnem.
Odczekaj 3 godziny i przełóż dżem do lodówki.
-
Konfitury z cebuli
-
Konfitura z wiśni
-
Dżem z czerwonej porzeczki
-
Konfitura z czerwonej cebuli
-
Konfitura z pigwy
-
Konfitura z płatków róży
-
Konfitura z truskawek
-
Konfitura z żurawiny
-
Konfitura z czarnej porzeczki
-
Konfitura z róży
-
Konfitura z pomarańczy
-
Konfitura z czerwonej porzeczki
-
Herbata po rosyjsku
-
Konfitura różana
-
Konfitura z borówki amerykańskiej
-
Konfitura wiśniowa bez cukru
-
Konfitura z dzikiej róży
-
Konfitura malinowa
-
Konfitura
Więcej informacji na temat konfitury z agrestu
Konfitura z agrestu jest świetnym, a przy tym bardzo smacznym dodatkiem, który można zrobić własnoręcznie w domu, w dodatku cały proces nie jest aż tak skomplikowany, jak może się wydawać. W kilka chwil można stworzyć niezwykły dżem, który wniesie powiew świeżości do naszej kuchni i będzie świetną alternatywą dla pozostałych, dobrze znanych powideł. By go stworzyć wystarczą tylko dwa składniki. Dzięki długotrwałej obróbce termicznej, efekt końcowy jest zniewalający i fenomenalny.
Konfitura agrestowa stanowi naprawdę wspaniały dodatek do kanapek czy tostów. To idealny i bardzo łatwy sposób na słodkie śniadanie. By uzyskać jak najsłodszą konfiturę warto wybierać naprawdę dojrzałe owoce. Choć dżem można również przygotować z owoców mniej dojrzałych, to wtedy całość nabiera kwaskowego posmaku, który nie każdemu odpowiada.
Agrest, który jest głównym składnikiem dżemu jest niezwykle pysznym owocem. Zwykle zjada się go tylko w sezonie, gdyż ciężko jest go dostać w wersji mrożonej. Agrest jest niezwykle zdrowym owocem, dlatego powinien jak najczęściej gościć w menu, jeśli tylko jest taka możliwość. Zawiera sporo luteiny, antyoksydantu, który odpowiada za zdrowie narządu wzroku. Luteina wspiera również układ krążenia i chroni przed jego chorobami.
Przepis na konfiturę agrestową jest niezwykle łatwy, choć trzeba uzbroić się w cierpliwość jeśli ma się ochotę go wykonać. Smażenie agrestu jest bowiem procesem długotrwałym. To wszystko jest jednak konieczne do otrzymania najlepszego efektu końcowego. Dobrze podsmażone owoce miękną i stają się bardziej słodkie.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić konfiturę agrestową, która będzie niezwykle smaczna i niezbyt skomplikowana, to ten przepis przypadnie ci do gustu. Do jego wykonania nie trzeba zbyt dużo produktów, czy sprzętów, a całość jest naprawdę wspaniała i pyszna. Idealnie nadaje się do mięsa, a także do serów, gdyż świetnie podkreśla ich smak i stanowi wspaniały kontrast. To dobra alternatywa dla konfitury z żurawiny, która choć pyszna, to nie jest tak ciekawa. Wersja z agrestu pozwala przenieść odrobinę świeżości do własnej kuchni.
Alergeny w konfiturze z agrestu
Lista alergenów dla konfitury z agrestu przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na konfiturę z agrestu
Wartości odżywcze konfitury z agrestu
To wspaniała alternatywa dla sklepowych produktów, zawiera mniej cukru i jest wolna od zbędnych dodatków.
Energia i białka
(90g)
Węglowodany
(90g)
Tłuszcze
(90g)
Witaminy
(90g)
Składniki mineralne
(90g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.