Gnocchi
- Ziemniaki późne (1000 g)
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa) - 1 szklanka (135 g)
- Jajko (1 szt.)
Przepis na gnocchi krok po kroku
Ziemniaki dokładnie umyj.
Nie obieraj ziemniaków, ugotuj je w mundurkach.
Ziemniaki pozostaw do ostudzenia.
Obierz ze skórki i przeciśnij przez praskę lub zmiel w maszynce do mielenia.
Do ziemniaków dodaj mąkę oraz jajko i szybko zagnieć ciasto.
Ciasto pokrój w małe kluseczki i uformuj je na deseczce do gnocchi. Za pomocą kciuka przeciągnij kluseczkę od góry do dołu po deseczce.
Gotować małymi partiami w dużej ilości wody.
Podawaj je z oliwą, pesto czy palonym masłem i szałwią.
Więcej informacji na temat gnocchi
Gnocchi to włoskie kluseczki, które są kuzynkami naszych polskich kopytek. Ważną różnicą w przygotowaniu gnocchi, która również jest odczuwalna w smaku, jest gotowanie ziemniaków w mundurkach. Nadaje to wyjątkowego smaku i aromatu.
Włoskie kluseczki gnocchi możesz podać na wiele sposobów. Najpopularniejszym we Włoszech, jest podanie ich z palonym masłem i szałwią. Możesz je przygotować w sosie pomidorowym z włoską kiełbasą, w sosie grzybowym, z pesto, w sosie śmietanowym, w sosie serowym, z cukinią, szparagami i na wiele, wiele więcej sposobów. W niektórych regionach Włoch gnocchi przygotowuje się z dodatkiem sera ricotta. Przepis na gnocchi jest taki sam jak kopytek. Ugotowane ziemniaki należy pozostawić do ostygnięcia, następnie obrać je i przepuścić przez praskę do ziemniaków lub maszynkę do mielenia. Teraz wystarczy już dodać mąkę i jajko, zagnieść ciasto i uformować kluseczki. Jak zrobić ziemniaczane gnocchi dowiesz się z dokładnego przepisu. A jak się robi gnocchi aby nadać im ich charakterystyczny kształt? Do uformowania można użyć widelca lub specjalnej deseczki do gnocchi. Wystarczy przeciągnąć od góry do dołu kluseczkę. Włoskie kluseczki należy gotować w delikatnie osolonej wodzie, tak aby woda jedynie delikatnie bulgotała. Mocne wrzenie wody może doprowadzić do rozpadania się kluseczek a brak wrzenia powoduje sklejanie się ich. Ważne w gotowaniu jest także rozpoczęcie liczenia czasu gotowania od momentu ich wypłynięcia na powierzchnię wody.
Ziemniaczane gnocchi jest pysznym urozmaiceniem i odmianą od tradycyjnych potraw jakie spożywamy na co dzień. Dzięki temu, że możesz je podawać w wielu ciekawych wersjach smakowych, wykorzystasz je nie tylko na codzienny obiad ale również jako danie okazjonalne. Sprawdzą się na niedzielny obiad, na romantyczną kolację czy urodzinowy obiad. W każdej wersji podania są wyjątkowe i zachwycają swoim smakiem i prostotą każdego.
Alergeny w gnocchi
Lista alergenów dla gnocchi przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa)
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze gnocchi
Gnocchi to tradycyjna potrawa kuchni włoskiej przypominająca nasze rodzime kopytka. Danie nie jest polecane osobom stosującym dietę o niskim indeksie i ładunku glikemicznym. Jednak w każdej racjonalnej diecie znajdzie się dla nich miejsce.
Energia i białka
(207g)
Węglowodany
(207g)
Tłuszcze
(207g)
Witaminy
(207g)
Składniki mineralne
(207g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.