Fondue
- Ser edamski (250 g)
- Ser gouda (250 g)
- Ser gruyère (250 g)
- Ser cheddar (100 g)
- Wino białe wytrawne - 2 szklanki (500 ml)
Przepis na fondue krok po kroku
Do garnka wlej wino i podgrzej je.
Sery pokrój w kostkę i wrzucaj małymi partiami do garnka.
Duś sery w winie przez 40 minut, do całkowitego roztopienia.
Dopraw potrawę solą, pieprzem i gałką muszkatołową.
Więcej informacji na temat fondue
Fondue to serowa potrawa, wywodząca się z kuchni szwajcarskiej. Jednak jej popularność wychodzi znacznie poza granice tego kraju. Choć przepis na nie może wydawać się trudny, to jest naprawdę szybki i banalny. Wspaniale sprawdzi się na wszelkiego rodzaju imprezy. To domowe, przygotowane z tego przepisu, jest nawet lepsze niż te serwowane w restauracjach.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić fondue, to najlepiej zacząć od wyboru odpowiednich składników, gdyż to one są kluczowe dla całego przepisu. Najlepszy ser do fondue to maślany, kremowy, który gładko się rozpływa. Idealnie sprawdzą się fontina, Gruyère i gouda. Jeden z nich powinien stanowić bazę tego dania. Do klasycznego szwajcarskiego serowego fondue, czyli takiego, jakie można znaleźć w najlepszych restauracjach, idealna jest mieszanka tradycyjnych, twardych serów. Ser Gruyere, ser szwajcarski i gouda – wszystkie będą współgrały naprawdę dobrze. By nieco zmienić jego klasyczne, dobrze znane oblicze warto sięgnąć po inne sery, jako dodatek. Idealnie sprawdzi się na przykład cheddar.
Klasyczne serowe fondue wymaga dodatku białego wina. Kwas w winie pomaga zachować gładkość mieszanki serów i nadaje jej równomierną konsystencję. Smak wina bezpośrednio wpływa na smak fondue. Nie musisz wybierać najdroższej opcji, ale warto upewnić się, że jest to wino, które można wypić do kolacji, ma dobry smak i nie jest zbyt kwaśne. Jednak taka wersja nie będzie zbyt odpowiednia dla dzieci, gdyż smak alkoholu jest w nim naprawdę bardzo wyczuwalny. Jeśli chcesz zrobić serowe fondue bez wina, możesz zastąpić go bulionem drobiowym lub warzywnym.
By fondue było naprawdę smaczne, kremowe i aksamitne należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Po pierwsze, należy oprzeć się pokusie wrzucenia całego posiekanego sera do garnka na raz. Wystarczy wziąć małą garść i wsypać powoli do naczynia. By całość była naprawdę gładka, dobrze jest ciągle mieszać i poczekać, aż każdy kawałek się rozpuści przed dodaniem następnej partii. W przypadku tej potrawy nie warto się spieszyć. Ten przepis na fondue sprawi, że pokochasz ten serowy dodatek.
Alergeny w fondue
Lista alergenów dla Fondue przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser edamski
- Ser gouda
- ser gruyère
- Ser cheddar
-
Dwutlenek siarki i siarczyny - alergen może być obecny w:
- Wino białe wytrawne
Wartości odżywcze fondue
To danie zawiera dość sporo tłuszczów nasyconych, dlatego nie powinno gościć w menu zbyt często.
Energia i białka
(225g)
Węglowodany
(225g)
Tłuszcze
(225g)
Witaminy
(225g)
Składniki mineralne
(225g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.