Ciasto na pierogi wigilijne
- Mąka pszenna typ 500 (500 g)
- Masło (70 g)
Przepis na ciasto na pierogi wigilijne krok po kroku
Na stolnicę przesiej mąkę i sól .
Masło rozpuść w garnku i wlej do niego 250 ml wody. Podgrzej aby woda była mocno ciepła.
Zagnieć gładkie ciasto. Przykryj ściereczką i daj mu odpocząć 30 minut.
Więcej informacji na temat ciasta na pierogi wigilijne
Ciasto na pierogi wigilijne to sprawdzony przepis na pyszne uniwersalne ciasto do faszerowania. Ciasto jest bardzo proste a zarazem wszystkie składniki muszą być w idealnych proporcjach żeby ciasto wyszło jak należy. Przepis na ciasto wykonasz bez dużego doświadczenia kulinarnego, lecz postępuj zgodnie z instrukcją. Do przygotowania ciasta potrzebne są tylko 4 składniki: mąka pszenna, woda, sól i masło.
Jak zrobić ciasto na pierogi wigilijne? Na stolicę przesiej mąkę pszenną, dodaj sól. W garnku roztop masło, uważaj aby się nie spaliło. Do masła wlej 250 mililitrów wody i gotuj przez chwilę aż woda będzie mocno ciepła. Wodę z masłem przelej na mąkę. Zagnieć ciasto. Powinno być gładkie i ładnie odklejać się od ręki. Przykryj je lnianą ściereczką i odstaw aby odpoczęło na 30 minut. Po tym czasie ciasto jest gotowe aby je rozwałkować. Pierogi staraj się robić szybko aby ciasto nie zaczęło wysychać.
Ciasto zrobione z mąki pszennej zawiera gluten. Gluten jest białkiem występującym w zbożach takich jak pszenica, orkisz, żyto czy jęczmień. Gluten ma właściwości tworzenia przestrzennych struktur w połączeniu z wodą. Dlatego właśnie wyrabia się ciasto, aby dokładnie połączyć wodę z cząsteczkami glutenu zawartego w mące i nadać mu elastyczną konsystencję. Im mąka zawiera więcej glutenu, tym konsystencja ciasta jest bardziej elastyczna. Dlatego do wyrobu ciasta z mąki razowej dodaje się mąkę oczyszczoną, aby nadać mu właściwej tekstury. Gluten jest białkiem zbożowym, na które można mieć nietolerancję zwaną potocznie celiakią. Jest to choroba autoimmunologiczna powodująca pod wpływem spożycia glutenu rozległe uszkodzenia kosmków jelitowych. Osoby z nietolerancją glutenu muszą bardzo uważać na dodatki do żywności, którymi bardzo często jest gluten.
Podsumowując ciasto na pierogi wigilijne ma bardzo uniwersalne zastosowanie, w zależności od farszu, który w nim umieścimy będzie miało zupełnie inny smak. Możesz je faszerować owocami lub farszami słonymi z mięsa czy warzyw i kasz. Osoby z nietolerancją glutenu nie mogą spożywać ciasta z mąki pszennej. Idealne ciasto jest elastyczne i cienkie. Przepis na ciasto na pierogi wigilijne jest bardzo prosty.
Alergeny w cieście na pierogi wigilijne
Lista alergenów dla ciasta na pierogi wigilijne przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
Wartości odżywcze ciasta na pierogi wigilijne
Ciasto na pierogi jest ciastem pszennym zawierającym tylko mąkę białą. Biała mąka jest pozbawiona dużych ilości błonnika oraz witamin i minerałów. Staraj się używać mąk z pełnego przemiału. Do ciasta na pierogi świetnie sprawdza się mąka orkiszowa razowa.
Energia i białka
(150g)
Węglowodany
(150g)
Tłuszcze
(150g)
Witaminy
(150g)
Składniki mineralne
(150g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.