Carpaccio z cukinii
- Cukinia (800 g)
- Oliwa z oliwek - 6 łyżek (60 ml)
- Ser parmezan (200 g)
Przepis na carpaccio z cukinii krok po kroku
Cukinie umyj, dokładnie osusz i pokrój przy pomocy obieraczki na cienkie plastry.
Plastry ułóż warstwami na półmisku i każdą warstwę skrop sokiem z cytryny oraz oliwą z oliwek.
Na koniec plastry cukinii dopraw solą oraz pieprzem.
Parmezan zetrzyj na cienkie wiórki (możesz zetrzeć na tarce jarzynowej o małych oczkach) i posyp nim cukinię.
Carpaccio wstaw na 2 godziny do lodówki.
Gotowe carpaccio podawaj na zimno.
-
Carpaccio wołowe
-
Carpaccio z buraków
-
Carpaccio z buraka z fetą
-
Sos do carpaccio z buraka
-
Carpaccio z łososia
-
Carpaccio z buraka z fetą i rukolą
-
Carpaccio z buraka z sosem musztardowo miodowym
-
Carpaccio z buraka gotowanego
-
Carpaccio z polędwicy wołowej
-
Carpaccio z buraka z kozim serem
-
Klasyczne carpaccio
-
Carpaccio z buraka z sosem balsamicznym
-
Carpaccio z buraka z fetą i orzechami
-
Carpaccio z buraka z mozzarellą
-
Carpaccio
Więcej informacji na temat carpaccio z cukinii
Carpaccio z cukinii świetnie sprawdzi się jako przystawka, którą możesz podać podczas spotkań rodzinnych lub ze znajomymi. Najlepsze, wegetariańskie danie na bazie cukinii to również doskonała przekąska, gdy nie masz czasu na długie przygotowywanie posiłku. Przepis na carpaccio z cukinii jest bardzo prosty, nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania przepisu potrzebne będą następujące produkty spożywcze: cukinia, parmezan, oliwa z oliwek, sok z cytryny, sól oraz pieprz.
A jak zrobić carpaccio z cukinii? Cukinie umyj, dokładnie osusz i pokrój przy pomocy obieraczki na cienkie plastry. Plastry ułóż warstwami na półmisku i każdą warstwę skrop sokiem z cytryny oraz oliwą z oliwek. Na koniec plastry cukinii dopraw solą oraz pieprzem. Parmezan zetrzyj na cienkie wiórki (możesz zetrzeć na tarce jarzynowej o małych oczkach) i posyp nim cukinię. Carpaccio wstaw na 2 godziny do lodówki. Gotowe carpaccio podawaj na zimno.
Cukinie zaliczamy do warzyw lekkostrawnych. Cukinia stanowi źródło witaminy C, witaminy K, niektórych witamin z grupy B oraz beta-karotenu, który stanowi prekursor do witaminy A. Dodatkowo znajdziemy w nim również składniki mineralne, do których możemy zaliczyć potas, żelazo oraz magnez. Witamina C oraz A zaliczane są do przeciwutleniaczy, które pomagają zmniejszyć produkcję wolnych rodników. Witaminy te wpływają zatem pozytywnie na zmniejszenie ryzyka rozwoju chorób nowotworowych oraz spowalniają procesy starzenia się skóry. Dostarczenie witaminy C z cukinii może wpływać na poprawę funkcjonowania naszego układu odpornościowego. Jest to szczególnie ważne w okresie wzmożonej zachorowalności, czyli przeważnie w okresie jesienno-zimowym.
Podsumowując: wiesz już jak przygotować smaczne danie bez mięsa. Najlepsza potrawa z cukinii jest dobre do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu, jednak warto schłodzić je w lodówce. Cukinia stanowi doskonałe źródło wielu składników odżywczych, które korzystanie wpływają na nasz organizm. Carpaccio warto podać jako szybką przekąskę lub przystawkę podczas spotkań ze znajomymi.
Alergeny w carpaccio z cukinii
Lista alergenów dla carpaccio z cukinii przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser parmezan
Wartości odżywcze carpaccio z cukinii
Carpaccio z cukinii to doskonała propozycja na przekąskę lub przystawkę. Cukinia stanowi doskonałe źródło wielu składników mineralnych oraz witamin, które korzystanie wpływają na funkcjonowanie organizmu.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.