Bruschetta pomidorowa
- Bagietka francuska (500 g)
- Pomidor - 2 duże sztuki (500 g)
- Oliwa z oliwek - niepełne pół szklanki (100 ml)
- Cebula - 2 średnie sztuki (140 g)
- Masło - pół kostki (100 g)
Przepis na bruschetta pomidorowa krok po kroku
Bagietkę pokrój na kawałki, posmaruj masłem.
Ułóż na blasze i piecz w nagrzanym do 230 st. C piekarniku przez 15 minut.
Pokrój pomidory w kostkę.
Obierz cebulę i posiekaj drobno.
Posiekaj kolendrę.
Umieść składniki w misce, dodaj miód i oliwę, dopraw solą i pierzem, wymieszaj.
Na grzankach ułóż pomidory i umieść na talerzu.
Więcej informacji na temat bruschetta pomidorowa
Bruschetta pomidorowa to wspaniały pomysł na szybkie grzanki z warzywami. Bruschetty domowe można przygotować z pieczywa pszennego lub razowego. Do bruschetty koniecznie użyj świeżych i dojrzałych pomidorów. Przepis na bruschetty pomidorowe jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby je przygotować. Do zrobienia przekąski potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: bagietka pszenna, masło, pomidory, cebula, miód, kolendra, sól, pieprz, oliwa z oliwek.
Jak zrobić bruschetty pomidorowe? Bagietkę pokrój na kawałki, posmaruj masłem. Ułóż na blasze i piecz w nagrzanym do 230 stopni piekarniku przez 15 minut. Pokrój pomidory w kostkę. Obierz cebulę i posiekaj drobno. Posiekaj kolendrę. Umieść składniki w misce, dodaj miód i oliwę z oliwek, dopraw solą i pierzem, wymieszaj. Na grzankach ułóż pomidory i umieść na talerzu.
Pomidory są źródłem likopenu, naturalnego przeciwutleniacza, którego działanie nie zanika po obróbce termicznej warzywa. Kwasy zawarte w pomidorach nasilają rozkład tłuszczów w wątrobie. Błonnik oraz pektyny pomidorowe dają uczucie sytości i pomagają obniżać poziom cholesterolu we krwi. Pomidory są dobrym źródłem potasu, który obniża ciśnienie krwi i reguluje pracę serca. Oliwa z oliwek zawiera kwasy tłuszczowe, które korzystnie wpływają na nasz układ sercowo – naczyniowy. Oliwa wytwarzana jest z oliwek. Do spożywania na zimno zawsze wybieraj oliwę extra virgin, czyli z pierwszego tłoczenia. Oliwę przechowuj z ciemnym chłodnym miejscu, aby zawarte w niej kwasy tłuszczowe nie utleniały się. Pomagają regulować poziom cholesterolu we krwi oraz zapobiegają miażdżycy. Bagietka pszenna jest przede wszystkim źródłem węglowodanów prostych, które gwałtownie podnoszą poziom glukozy we krwi.
Podsumowując pyszne domowe grzanki z pomidorami świetnie sprawdzą się na przekąskę. Szybkie chrupiące bruschetty są dobre do spożycia od razu po przygotowaniu. Należy je spożyć tego samego dnia, nie powinno się ich przechowywać w lodówce. Bruschetty najlepiej przygotowywać w sezonie letnim, gdy dostępne są pomidory.
Alergeny w bruschetta pomidorowa
Lista alergenów dla bruschetta pomidorowa przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Bagietka francuska
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
W przepisie na bruschetta pomidorowa nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- miód
Wartości odżywcze bruschetta pomidorowa
Bruschetta pomidorowa to bardzo dobre źródło błonnika pokarmowego. Bruschetta zawiera sporą ilość węglowodanów prostych, które szybko podnoszą poziom glukozy we krwi. Bruschetta jest także świetnym źródłem składników mineralnych.
Energia i białka
(225g)
Węglowodany
(225g)
Tłuszcze
(225g)
Witaminy
(225g)
Składniki mineralne
(225g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.