Wegańska kaszanka
- Tofu wzbogacane wapniem - 1 kostka (200 g)
- Czarna fasola - 1 puszka (200 g)
- Kasza gryczana - 1 woreczek (200 g)
- Olej rzepakowy - 2 łyżki (20 ml)
- Sos sojowy - 3 łyżki (30 ml)
Przepis na wegańska kaszanka krok po kroku
Kasze ugotuj w lekko osolonej wodzie do miękkości.
Fasolę zmiksuj z sosem sojowym.
Tofu pokrój w drobną kostkę i usmaż na rozgrzanym oleju rzepakowym.
Ugotowaną kaszę dodaj do tofu, następnie dodaj czarną fasolę.
Całość dopraw do smaku i dokładnie wymieszaj.
Więcej informacji na temat wegańskiej kaszanki
Tradycyjna kaszanka powstaje z podrobów, kaszy i krwi. Jeśli unikasz produktów pochodzenia zwierzęcego i jesteś wegetarianinem lub weganinem nic straconego. Gdy najdzie Cię ochota na kaszankę, koniecznie sprawdź mój przepis na wegańską kaszankę bez mięsa.
Będzie to łatwy i szybki pomysł na smaczny obiad lub kolację dla całej Twojej rodziny, gdy zabraknie Ci czasu na przygotowywanie wymagających dań.
Zatem, jak zrobić wegańską kaszankę?
Zaopatrz się w kilka podstawowych składników. Konieczna będzie czarna fasola – ja użyłam z puszki, tofu, sos sojowy, kasza gryczana i olej rzepakowy.
Kaszanka będzie też dobra, jeśli przygotujesz ją z kaszy jęczmiennej.
Kasza jest źródłem wielu witamin z grupy B oraz składników mineralnych fosfor, magnez, wapń, potas, żelazo, a także witamina E i lecytyna, które korzystnie wpływają na naszą pamięć i zapamiętywanie. Dlatego warto włączyć ją do naszej codziennej diety, oczywiście, jeśli nie występują żadne przeciwskazania zdrowotne. Ma ona wysoki indeks glikemiczny, dlatego nie będzie wskazana w takich ilościach dla osób z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. W naszym przepisie użyła tofu, pamiętaj, że produkty roślinne zawierają niższe ilości wapnia w swoim składzie niż tradycyjna wersja, dlatego wybieraj napoje fortyfikowane.
Skoro mamy wszystkie potrzebne składniki, fasolę zmiksuj z sosem sojowym na gładką masę, a kaszę ugotuj na miękko w lekko osolonej wodzie.
Tofu pokrój w mniejszą kostkę i podsmaż na patelni z mocno rozgrzanym olejem rzepakowym.
Po chwili dodaj kaszę i fasolę, całość dopraw do maku i wymieszaj dokładnie.
Nasza domowa wegańska kaszanka jest już gotowa i dobra do spożycia, koniecznie wypróbuj mój dzisiejszy przepis i przekonaj się sam jaka jest smaczna. Musisz przyznać, że wegańska kaszanka jest tak samo szybka i łatwa w przygotowaniu jak tradycyjna wersja.
Będzie to dobry pomysł na obiad lub kolację w wersji wege. Nawet jeśli w Twojej diecie nie wykluczasz mięsa lub produktów pochodzenia odzwierzęcego warto minimum raz w tygodniu postawić na posiłek bez mięsa.
Nie pozostało mi nic innego jak życzyć Ci smacznego!
Alergeny w wegańskiej kaszance
Lista alergenów dla wegańskiej kaszanki przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Soja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Tofu wzbogacane wapniem
- Sos sojowy
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Sos sojowy
Wartości odżywcze wegańskiej kaszanki
Do przygotowania wegańskiej kaszanki możesz też użyć innego rodzaju kaszy.
Energia i białka
(100g)
Węglowodany
(100g)
Tłuszcze
(100g)
Witaminy
(100g)
Składniki mineralne
(100g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.