Słonina marynowana
- Słonina wieprzowa (2000 g)
- Sól (500 g)
Przepis na słoninę marynowaną krok po kroku
Słoninę pokrój w kostkę i natrzyj z każdej strony solą i przyprawami. Przełóż do naczynia, zasyp pozostałą ilością soli i odstaw na około 6-7 dni w chłodne miejsce, tak aby sól przenikła do tłuszczu.
Po upływie tego czasu słoninę wyciągnij z naczynia i włóż do przygotowanych słoików.
Słoiki pasteryzuj w garnku z wodą przez około 2 godziny od momentu zagotowania. Proces powtórz przez dwa kolejne dni. Druga pasteryzacja powinna trwać 2 godziny. Trzecią pasteryzację możemy skrócić do około godziny.
Słoninę podawaj pokrojoną w plasterki.
Więcej informacji na temat słoniny marynowanej
Słonina marynowana to jeden z tych przepisów, który, choć nie cieszy się zbytnią popularnością, jest wart wypróbowania. Całość ma delikatny smak i jest prosta.
Przepis na słoninę marynowaną to doskonała opcja na przygotowanie przekąsek. Domowa słonina marynowana jest smaczna i niezwykle prosta. To opcja, która na pewno przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom długo dojrzewających wędlin. Ta jest niezwykle prosta do stworzenia. Kochasz tradycyjne smaki? A może od zawsze uwielbiasz słoninę? W takim razie koniecznie musisz spróbować tego przepisu. Słonina zyskuje w nim zupełnie nowego smaku. Taka odsłona tego tradycyjnego dodatku sprawdzi się nawet na imprezach. Słoninę można kroić w bardzo cienkie plasterki i serwować na kanapkach, czy deskach wędlin. Ten wariant to prawdziwa gratka dla smakoszy dojrzewających wędlin, dobrze sprawdza się w postaci roladek, czy podstawa do zup jak barszcz ukraiński. Niektórzy używają marynowanej słoniny jako... bazy do słodyczy! Zanurzając ją w czekoladzie. Jeśli jednak nie jesteś fanem kuchennych eksperymentów, możesz po prostu zjadać ją z kawałkiem chleba, czy ogórkiem kiszonym. Ta słonina różni się smakiem i strukturą od tej tradycyjnej, surowej. Więc musisz sprawdzić, czy w takiej wersji również będzie Ci smakowała.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić słoninę marynowaną, by była smaczna i dobra dla początkujących, to ten prosty przepis sprawdzi się idealnie. Możesz ją przygotować w domu w kilku krokach. Tradycyjna peklowana słonina po rosyjsku to najlepsza opcja dla miłośników kuchennego szaleństwa. Słoninę można przygotować na wiele różnych sposobów. Peklowanie jest jedną z najczęściej wybieranych opcji. To dlatego, że jej przygotowanie w taki sposób jest najprostszy. Do peklowania można użyć dowolnych ziół, czy przypraw. Jednak mieszanka z tego przepisu sprawdza się najlepiej, dodatkowo, jest niezwykle uniwersalna i łatwo dostępna. Dlatego, jeśli sięgasz po ten przepis po raz pierwszy, warto sięgnąć właśnie po te przyprawy. Słonina ma delikatny smak, dlatego z łatwością przyjmuje wszystkie przypraw.
Alergeny w słoninie marynowanej
Lista alergenów dla słoniny marynowanej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na słoninę marynowaną
Wartości odżywcze słoniny marynowanej
Ta opcja zawiera sporo nasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego nie powinna gościć zbyt często w naszej diecie.
Energia i białka
(250g)
Węglowodany
(250g)
Tłuszcze
(250g)
Witaminy
(250g)
Składniki mineralne
(250g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.