Sało
- Słonina wieprzowa (500 g)
- Czosnek - 2 ząbki (10 g)
- Sól - 1/2 szklanki (125 g)
Przepis na sało krok po kroku
W garnku zagotuj 1 litr wody.
Wsyp sól i gotuj do rozpuszczenia.
Słoninę włóż do miski i zalej przygotowaną zalewą.
Odstaw na 3-4 dni.
Ugotuj słoninę w wodzie, ostudź i natrzyj przeciśniętym przez praskę czosnkiem i przyprawami.
Więcej informacji na temat sało
Sało, czyli nic innego jak ukraińska słonina kiszona. Jest to danie, które zdecydowanie nie występuje w naszym regionie. Natomiast jest charakterystyczne dla kuchni ukraińskiej. Jest to nic innego jak tkanka podskórna tłuszczowa, która jest pozyskana z grzbietu, tylnej części tułowia i boków świni ze skórą lub bez. Słonina jest pozyskiwana w postaci płatów lub kawałków. Tłuszcz ma barwę białą, a przyjmuje zabarwienie nawet do jasnokremowej.
Zatem, jak zrobić sało?
Do jego przygotowania będziesz potrzebować wodę, sól, czosnek i słoninę.
W pierwszej kolejności w garnku zagotuj 1 litr wody. Wsyp sól i gotuj do rozpuszczenia. Słoninę włóż do miski i zalej przygotowaną zalewą. Odstaw na 3-4 dni. Ugotuj słoninę w wodzie, ostudź i natrzyj przeciśniętym przez praskę czosnkiem i przyprawami. Ważne jest aby czosnek rozgnieść, a nie dodawać w całości bowiem podczas rozgniatania uwalnia się wtedy enzym, pod wpływem którego zaczynają działać związki o działaniu antybiotykowym. Dlatego warto dodawać te warzywa do wielu dań.
Nasza słonina po ukraińsku jest gotowa do spożycia. Przygotuj ją we własnym domu i przekonaj się, jaka jest smaczna. Będzie to dobry dodatek na diecie keto. Dieta ketogeniczna, czyli taka, która w dość dużym stopniu ogranicza codzienna podaż węglowodanów przy jednocześnie zwiększonej podaży tłuszczu w naszym codziennym jadłospisie, w ostatnim czasie zyskała na popularności. Do głównych źródeł węglowodanów w naszej diecie należą takie produkty jak: pieczywo, kasze, makarony, ryże czy mąka.
Ten model żywienia doczekał się swoich przeciwników i zwolenników. Jest to rodzaj diety, mocno eliminacyjnej dlatego budzi wiele kontrowersji. Nikt nie sprzeciwia się, że najlepszym modelem żywienia jest indywidualnie zbilansowana dieta, która zakłada odpowiednia podaż białka, tłuszczy i węglowodanów. Natomiast dieta ketogeniczna oprócz znalezienia się w ostatnich trendach żywieniowych ma swoje zastosowanie w niektórych chorobach.
Skoro już znasz mój przepis na sało, przygotuj je w swoim domu i zapoznaj się z kuchnią ukraińską, będzie to dobry pomysł na urozmaicenie Twojej diety.
Przekonaj się, że ta słonina jest najlepsza jako dodatek do wielu potraw, podobnie jak nasza tradycyjna polska słonina.
Alergeny w sało
Lista alergenów dla sało przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na sało
Wartości odżywcze sało
Przed podaniem mocno schłodź mięso.
Energia i białka
(50g)
Węglowodany
(50g)
Tłuszcze
(50g)
Witaminy
(50g)
Składniki mineralne
(50g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.