Powidła z mirabelek

Opublikowano: 31.08.2022 r., 9:03 | Autor: Oliwia Gawron
Ulubiony
ikona podziel się Podziel się
Domowe powidła z żółtych mirabelek
Powidła z mirabelek
Mirabeli to owoce ogólnodostępne, które coraz bardziej zyskują na popularności. Poznaj mój przepis na domowe powidła z mirabelek i przekonaj się sam.
Przygotowanie 40 min
Gotowanie i Pasteryzacja 20 min
161 kcal
Kcal w porcji
200 g
Wielkość porcji
80
Indeks glikemiczny
Przepis wegański
Składniki dla 5 porcji
  • Mirabelki (1000 g)
  • Cukier - 1 szklanka (250 g)
  • Miód - 2 łyżki (20 g)
Liczba porcji:
Sprzęt kuchenny
kuchenka, garnek, sitko, słoik 400 ml

Przepis na powidła z mirabelek krok po kroku

Mirabelki dokładnie umyj i przełóż do garnka.

Wsyp cukier i dodaj odrobinę miodu. Gotuj całość z 1/2 szklanki wody.

Gdy owoce się rozpadną, przetrzyj całość przez sitko.

Powstały mus przełóż do słoików.

Pasteryzuj przez około 20 minut.

Jak oceniasz przepis na powidła z mirabelek
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 86,7% osób

Więcej informacji na temat powideł z mirabelek

Dżem i powidła to najpopularniejszy dodatek do dań na słodko, który w łatwy sposób przygotujesz w swoim domu. Tak naprawdę mogą mieć one dowolny smak, zależy, na jakie owoce się zdecydujesz.

Dzisiaj przedstawię Ci przepis na powidła z mirabelek, który przygotujesz błyskawicznie. Powidła to taki dodatek, który możesz przygotować w większej ilości, przełożyć do słoików, a w ten sposób będziesz mieć pyszne przetwory na zimę. To świetny sposób na zatrzymanie sporej ilości witamin w słoiku.

Wszystkie owoce mają niesamowite właściwości prozdrowotne, zawierają dużo witamin, a niektóre z nich są źródłem antyoksydantów.

Mirabelki to smaczne owoce o właściwościach przeciwnowotworowych, są w stanie hamować rozwój nowotworów, zapobiegać przerzutom. A wszystko to dzięki zawartości fenoli, które są odpowiedzialne za neutralizację wolnych rodników. Dodatkowo mają działanie moczopędne, ponieważ w większości składają się z wody, co jest korzystne dla naszego układu moczowego oraz nerek. Te słoneczne owoce zawierają duże ilości błonnika, który wspomaga perystaltykę jelit. Błonnik w naszych jelitach działa jak szczotka, która wymiata całą ich zawartość, dlatego jest skuteczny w walce zaparciami. Warto wspomnieć, że owoce te mają niski indeks glikemiczny i są niskokaloryczne. Co jest niezwykle ważne dla osób z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej, których dieta powinna opierać się przede wszystkim na produktach o niskim indeksie glikemicznym. Nieco niżej opowiem Ci krok po kroku jak zrobić domowe powidła z mirabelek, które będą idealnym dodatkiem do obiadu na słodko lub deserów. Dokładnie jak zrobić powidła z mirabelek, opisuję nieco niżej.

Potrzebujesz tylko dwóch składników. Są to owoce i cukier, który stanowi dużą część przetworu. Pamiętajmy jednak, że nikt z nas nie spożywa całego słoika powideł na jeden raz. Domowe powidła nie dosyć, że są smaczne, to mamy pewność, że są one wolne od barwników i konserwantów. Dlatego będzie idealny pomysł na dodatek do wielu potraw nie tylko dla dzieci. Dobre powidła powstają też bez cukru, przepis na nie znajdziesz w moich innych propozycjach.

Alergeny w powidłach z mirabelek

Lista alergenów dla powideł z mirabelek przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na powidła z mirabelek

Wartości odżywcze powideł z mirabelek

na 100g gotowej potrawy

W podobny sposób możesz przygotować przetwory z wielu owoców.

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(200g)
Tłuszcze nasycone (g)
0.06
0.13
Tłuszcze nienasycone (g)
0.00
0.00
Szacunkowy indeks glikemiczny powideł z mirabelek 80
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Szacunkowy koszt przygotowania powideł z mirabelek

Koszt składników
47.50
Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Mirabelki
1000 g
15.00
Za 500,0 g
Liczba opakowań 2
30.00
Za 1000 g
Cukier
250 g
1 szklanka
2.50
Za 1000,0 g
Liczba opakowań 1
0.62
Za 250 g
Miód
20 g
2 łyżki
15.00
Za 350,0 g
Liczba opakowań 1
0.86
Za 20 g
Koszt składników
47.50