Przetwory z mirabelek

przetwory z mirabelek

Przetwory z mirabelek - przepisy na przetwory z mirabelek, które przygotowujemy na zimę. Najczęściej do nich zaliczają się domowe powidła, konfitury, dżemy, soki, a także puree. Mogą one być przygotowane bez cukru lub też z żelfixem. Wśród przetworów wymienia się także kompoty oraz nalewki. To, co wyróżnia sprawdzone przepisy na przetwory z żółtych mirabelek, które przygotowuje się do słoików, jest to, iż są one również tanie i bardzo łatwe. Zazwyczaj mirabelki pozyskuje się z dziko rosnących drzew, a niekoniecznie ze swoich upraw. Chociaż śliwka mirabelka jest również gatunkiem, który można uprawiać w swoim ogrodzie.

Przetwory z mirabelek - sprawdzone przepisy na domowe przetwory na zimę

Zastanawiając się nad tym, jak przygotować wyjątkowe przetwory na zimę, na pewno warto sięgnąć po mniej oczywiste owoce. Do takich owoców zaliczają się z pewnością śliwki mirabelki, które możemy spotkać nie tylko na skraju łąk, lasów, czy ogródków działkowych, ale również w wielu miastach. Warto zatem dowiedzieć się, jak zrobić przetwory z mirabelek, a także, które sprawdzone przepisy są najlepsze.

Domowe przetwory ze śliwek mirabelek

Chcąc się dowiedzieć, jakie przetwory z mirabelek możemy przygotować do słoików na zimę, na pewno już wiemy, że jest owoc godny uwagi. Warto jednak przypomnieć, że mirabelka jest poprawnie nazywana jako śliwa domowa mirabelka, która zalicza się do rodziny różowatych. Owoce po dojrzeniu wyróżniają się intensywnym żółtym zabarwieniem, często z różowym lub fioletowym rumieńcem. Smak mirabelki jest niezwykle słodki oraz soczysty.

Gdy zastanawiamy się, dlaczego w ogóle warto robić domowe przetwory z mirabelek, na pewno warto wspomnieć o bogactwie witamin i mikroelementów. W owocach znajdziemy spore ilości witaminy A, C, E oraz witamin z grupy B. Oprócz tego, mirabelki są źródłem potasu, żelaza, magnezu oraz fosforu. Spożywanie śliwek jest korzystne dla osób mających problemy z podwyższonym poziomem cholesterolu. Ponadto są to cenne owoce ze względu na zawartość kwasu chlorogenowego, który może przeciwdziałać pojawieniu się choroby Alzheimera.

Konfitura do słoików z żółtych mirabelek

Konfitura ze śliwek mirabelek jest doskonałym dodatkiem nie tylko na słodko, ale również wytrawnych przystawek, w tym przede wszystkim serów. Oczywiście warto dowiedzieć się, jak zrobić taką konfiturę na zimę, dzięki czemu będziemy mogli rozkoszować się jej smakiem. Do przygotowania tej pysznej konfitury będziemy potrzebować następujące składniki:

  • 1 kg mirabelek
  • 1 opakowanie żelfixu
  • 1 szklanki białego cukru

Zastanawiając się nad tym, jak zrobić konfiturę do słoików, pierwszym krokiem jest odpowiednie przygotowanie owoców. Na początku wszystkie śliwki mirabelki musimy odpowiednio przygotować. Zaczynamy od ich dokładnego umycia, a następnie sparzamy je we wrzątku przez ok. 10-15 minut. Oczywiście warto wcześniej sprawdzić, czy owoce nie są na pewno robaczywe. Następnie odsączamy mirabelki, po czym owoce przekładamy do dużego garnka, który stawiamy na palniku. Dosypujemy do mirabelek cukier, a następnie gotujemy owoce przez ok. 15 minut. Pod koniec mieszamy je z żelfixem. Takie przepisy na to, aby dowiedzieć się, jak zrobić konfiturę, zazwyczaj są bardzo proste.

Nasza konfitura może być przełożona do słoików, a następnie owoce pasteryzujemy przez ok. 10 minut. Jeżeli chcemy uniknąć przetworów z dużymi kawałkami żółtych mirabelek, przed nałożeniem ich do słoików możemy je dokładnie zblendować. Jeżeli chcemy dodać nieco kwaskowego smaku do naszej konfitury na zimę, możemy dodać do śliwek mirabelek dodać 1 kg przetartych jabłek.

Jak zrobić powidła bez cukru ze śliwek mirabelek

Wiedząc już, jakie przetwory z mirabelek jesteśmy w stanie przygotować na zimę, bardzo często szukamy zdrowszych przepisów. Chcąc zrobić powidła bez cukru, możemy z powodzeniem wykorzystać janginizowanie owoców. Jest to metoda, dzięki której będziemy mogli wytrącić naturalny cukier zawarty w żółtych miralbekach. Na czym ona dokładnie polega? Zamiast dużej ilości cukru, dodajemy dosłownie szczyptę soli. W ten sposób owoce wytrącają swój naturalny sok, a przy okazji jest wytrącany cukier z mirabelek, przy zachowaniu ich aromatu.

Należy uważać, aby soli nie dodawać zbyt dużo, inaczej nasze powidła mogą stać się słono-gorzkie. Dlatego zaleca się, aby pod koniec gotowania mirabelek dodać maksymalnie pół łyżeczki soli na 2-3 kg owoców. Doskonale sprawdzi się tutaj sól kłodawska lub też himalajska różowa. Ale oczywiście możemy do procesu janginizowania wykorzystać również zwykłą sól spożywczą. Kolejną zaletą zastosowania soli zamiast dużej ilości cukru, jest również zachowanie zdecydowanie większej ilości witamin i mikroelementów. Ponadto taka konfitura będzie o wiele zdrowsza dla osób mających problemy z cukrzycą lub przebywających na diecie.

Przepisy na najlepsze domowe soki z mirabelek

Istnieje wiele różnych pomysłów na to, jak zrobić przetwory z mirabelek na zimę. Dzięki temu możemy znaleźć te, które uznamy za najlepsze dla nas. Jeżeli uwielbiamy pić soki z owoców lub je rozcieńczać z wodą, to na pewno chcemy się dowiedzieć, jak przygotować takie domowe przetwory.

Sprawdzone przepisy na pyszne soki z żółtych mirabelek możemy przygotować:

  • Z wyciskarki wolnoobrotowej - soki bez cukru w bardzo prosty sposób przygotujemy dzięki wyciskarce wolnoobrotowej. Najlepsze soki wyjdą nam, jeżeli dodamy do nich oczywiście inne owoce, które dodadzą jeszcze więcej słodyczy. Jednak nie jest to konieczne.
  • Z tradycyjnego sokownika - przepisy na soki z mirabelek z sokownika są bardzo popularne. Najczęściej robi się je z cukrem, pamiętając o odpowiedniej proporcji, aby na 1 kg dodać jedną szklankę cukru. Istnieje również możliwość przygotowania takiego soku bez cukru, jednak może wyjść on bardziej kwaskowy.
  • W garnku na palniku - pokrojone i wypestkowane mirabelki wrzucamy do garnka, a następnie zalewamy 1 litrem wody. Pamiętając o zachowaniu proporcji, aby taką ilość wody dodawać zawsze na 1 kg śliwek mirabelek. Ponadto do owoców dodajemy 2 szklanki cukru. Całość gotujemy przez ok. 15 minut, aż mirabelki puszczą sok. Wtedy odsączamy owoce i zlewamy sok do słoików lub butelek.

Sprawdzone przepisy na dżem z mirabelek z innymi owocami

Zarówno konfitura, jak i również powidła z żelfixem z mirabelek smakują naprawdę wybornie. Jednak, jeżeli chcemy aby nasze przetwory wyszły najlepsze, świetnym pomysłem będzie zastanowienie się, z jakimi innymi owocami możemy łączyć te żółte śliwki. Dzięki takim połączeniom będziemy mogli uzyskać ciekawe smaki.

Jakie przetwory z mirabelek będziemy mogli uzyskać, jeżeli połączymy je z różnymi owocami? Możemy znaleźć wyjątkowe przepisy na dżem z żelfixem, ale również postępując według wcześniejszych wskazówek, będziemy mogli również przygotować pyszne soki. W takim razie zobaczmy, z jakimi owocami możemy łączyć mirabelkę:

  • Pomarańcze - najlepsze dżemy uzyskamy, jeżeli do śliwek mirabelek dodamy sok z pomarańczy. W ten sposób uzyskamy pyszny dżem na zimę. Oczywiście takie sprawdzone przepisy możemy doprawić odrobiną cynamonu lub goździkami.
  • Gruszki - zastanawiając się nad tym, jakie przetwory przygotujemy z mirabelek i gruszek, z pewnością zalicza się do nich bardzo smaczny dżem. Pamiętajmy o tym, aby takie przetwory zrobić z żelfixem. Najlepiej sprawdzą się słodkie odmiany gruszek, które będą bardzo dojrzałe.
  • Dynia - chociaż wielu z nas uważa dynię za warzywo, to jednak według klasyfikacji jest to owoc. Dlatego łącząc ją z mirabelkami, możemy uzyskać pyszny dżem. Pamiętajmy o tym, aby dodać odrobinę soku z cytryny, dzięki czemu nasze przetwory zachowają swój naturalny kolor.

Oczywiście dżem z mirabelek możemy łączyć także z jabłkami, śliwkami, brzoskwiniami, a nawet cukinią. Nie bójmy się również podkreślić ich smak, dzięki czemu uzyskamy najlepsze konfitury, które możemy wykorzystać także w wytrawnych daniach. Mając już na uwadze, jakie przetwory z mirabelek możemy samodzielnie zrobić w swoim domu, nie pozostaje nam nic innego, jak wybrać się na zbiory tych pysznych śliwek.

Przetwory z mirabelek - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto