Nalewka z czarnego bzu
- Owoce czarnego bzu (500 g)
- Spirytus (500 ml)
- Cukier (125 g)
Przepis na nalewkę z czarnego bzu krok po kroku
Owoce obierz, opłucz i osusz.
Owoce czarnego bzu włóż do czystego słoika.
Owoce w słoiku zalej spirytusem, tak aby dokładnie przykrył owoce.
Słoik dobrze zakręć i odstaw w ciepłe miejsce na 6 tygodni.
Po 6 tygodniach nalewkę przefiltruj (możesz użyć do tego filtra od kawy) i wlej ją do czystego słoika.
Cukier rozpuść w garnku w szklance wody. Tak przygotowaną zalewą cukrową zalej nalewkę w słoiku.
Słoik zakręć i odstaw na jeszcze 2 tygodnie w ciepłe miejsce.
Nalewkę ponownie przefiltruj (po upływie 2 tygodni) i przelej do czystych butelek.
Butelki z nalewką przechowuj w chłodnym i ciemnym miejscu (im nalewka dłużej leżakuje, tym jest smaczniejsza).
Więcej informacji na temat nalewki z czarnego bzu
Nalewka z czarnego bzu na spirytusie to dobra propozycja na smaczny napój alkoholowy. Napoje takie przeznaczone są jedynie dla osób pełnoletnich. Przepis na nalewkę z czarnego bzu jest bardzo prosty, dlatego do jego wykonania nie potrzebujesz dużego doświadczenia kulinarnego. Do przygotowania tej smacznej nalewki potrzebujesz następujących produktów spożywczych: owoców czarnego bzu, spirytusu oraz cukru. Produkty te są przystępne cenowo (poza owocami czarnego bzu, ale nie martw się, znaleźć go można na łonie natury - dlatego jeśli masz wolne udaj się na wycieczkę krajoznawczą lub jeśli nasz swój ogród to zasadź krzewy czarnego bzu u siebie w ogrodzie).
A więc jak zrobić nalewkę z czarnego bzu? Podobnie jak inne tego typu nalewki. Owoce czarnego bzu oczyść, umyj i osusz. Owoce razem ze spirytusem włóż do jednego pojemnika, szczelnie go zamknij i odstaw na 6 tygodni w ciepłe miejsce. Po tym czasie alkohol przefiltruj do butelek i zalej cukrem ugotowanym na wodzie. Nalewkę odstaw na dwa tygodnie. W tym momencie powstanie osad, który po upłynie 2 tygodni należy odcedzić od nalewki. Gotową nalewkę rozlej do butelek i ciesz się smakiem nalewki z owoców czarnego bzu. Nalewkę przygotujesz również bez gotowania - wystarczy, że cukier rozpuścisz w gorącej wodzie z czajnika.
Owoce czarnego bzu to doskonałe źródło wielu składników mineralnych i witamin. Znajdziemy w nich witaminę A, C, niektóre witaminy z grupy B, żelaza, wapń oraz fosfor. Obecność w kwiatach czarnego bzu szeregi przeciwutleniaczy niweluje powstawanie wolnych rodników przyczyniając się do opóźnienia procesów starzenia się skóry oraz zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów. Czarny bez dzięki swoim właściwościom znalazł zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym. Oraz w przemyśle kosmetycznym.
Podsumowując nalewka z owoców czarnego bzu to doskonała propozycja na napój alkoholowy spożywany z rodziną i znajomymi na wielu imprezach. Jest to również świetny pomysł na prezent, który możemy podarować najbliższym w pięknej, ozdobnej butelce.
Alergeny w nalewce z czarnego bzu
Lista alergenów dla nalewki z czarnego bzu przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na nalewkę z czarnego bzu
Wartości odżywcze nalewki z czarnego bzu
Nalewka z owoców czarnego bzu to doskonała propozycja na napój alkoholowy . Owoce czarnego bzu to doskonałe źródło wielu składników mineralnych i witamin. Znajdziemy w nich witaminę A, C, niektóre witaminy z grupy B, żelaza, wapń oraz fosfor. Obecność w kwiatach czarnego bzu szeregi przeciwutleniaczy niweluje powstawanie wolnych rodników przyczyniając się do opóźnienia procesów starzenia się skóry oraz zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów.
Energia i białka
(50g)
Węglowodany
(50g)
Tłuszcze
(50g)
Witaminy
(50g)
Składniki mineralne
(50g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.