Nalewka tybetańska
Przepis na nalewkę tybetańską krok po kroku
Czosnek obierz i odłóż na ok. 10-25 minut.
Przełóż czosnek do słoika, zalej alkoholem, szczelnie zamknij. Owiń ciemnym materiałem i odstaw na 10 dni. Co 2 dni warto potrząsnąć słoikiem.
Przecedź nalewkę i ponownie odstaw na 1-2 dni.
Więcej informacji na temat nalewki tybetańskiej
Nalewka tybetańska, inaczej zwana eliksirem z czosnku, to bardzo słynny trunek, którego historia jest bardzo długa, a przypisuje mu się bardzo korzystne i lecznicze działanie na organizm. Od wielu lat i pokoleń stosowana jest na przeróżne problemu zdrowotne i jest już popularna na całym świecie. Medycyna tybetańska mówi o zdolności tej mikstury do oczyszczania organizmu, poprawie przemiany materii, czy funkcji układu krążenia. Uważa się też, że jest świetnym sposobem na spowolnienie procesów starzenia i zachowanie młodości. Przepis na nalewkę tybetańską na spirytusie jest bardzo prosty, dlatego napewno sobie z nią poradzisz, nawet nie mając wcześniejszego doświadczenia w robieniu nalewek. Aby przygotować tę czosnkową miksturę potrzebne Ci będą jedynie dwa składniki – świeży czosnek oraz spirytus. Teoretycznie nalewkę można przygotować również na wódce, jednak jej entuzjaści polecają nie wprowadzać żadnych zmian do tradycyjnego, historycznego przepisu, aby proporcje nie zostały zaburzone. Domowe nalewki często traktowane są jako remediu na wiele dolegliwości oraz przypisuje im się mnóstwo właściwości. Choć rzeczywiście czosnek jest bardzo zdrowym, wartościowym produktem, zaliczanym do superfoods, pamiętaj aby nie traktować żadnej nalewki jako źródła składników pokarmowych, ani jedynego i często wykorzystywanego sposobu na leczenie jakichkolwiek problemów zdrowotnych. Niebezpieczeństwa i zagrożenia płynące z częstego picia alkoholu bezsprzecznie przewyższają jakiekolwiek potencjalne korzyści, dlatego nie traktuj jej leczniczo. Nawet jej zwolennicy polecaj jej przyjmowanie maksymalnie raz w roku. Pamiętaj też, że jest to napój bezwzględnie przeciwwskazany dla dzieci, kobiet w ciąży. Jeśli chcesz zastosować nalewkę tybetańską, sprawdź nasz sprawdzony przepis i pomysł na to, jak ją przygotować, jednak pamiętaj aby pić ją jedynie doraźnie i przez maksymalnie krótki czas.
Alergeny w nalewce tybetańskiej
Lista alergenów dla nalewki tybetańskiej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na nalewkę tybetańską
Wartości odżywcze nalewki tybetańskiej
Mimo że nalewce tybetańskiej przypisuje się wiele prozdrowotnych właściwości, nie należy zapominać o tym, że alkohol powinien być spożywany jedynie okazjonalnie, w małych ilościach. Nadużywanie alkoholu pod każdą postacią może mieć wiele negatywnych konsekwencji zdrowotnych.
Energia i białka
(10g)
Węglowodany
(10g)
Tłuszcze
(10g)
Witaminy
(10g)
Składniki mineralne
(10g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.