Nalewka pigwowa
- Pigwa surowa (2000 g)
- Spirytus (1000 ml)
- Cukier (1000 g)
Przepis na nalewkę pigwową krok po kroku
Duży słoik umyj i dokładnie osusz.
Owoce pigwy umyj, osusz, wydryluj i pokrój na małe kawałki.
Owoce przełóż do słoika i wsyp cukier. Zamieszaj i odstaw na 2 tygodnie w ciepłe i ciemne miejsce. Co jakiś czas potrząśnij słoikiem.
Na drugim dużym słoiku ułóż sitko wyłożone czystą pieluchą tetrową.
Zlej ze słoika z pigwą powstały sok do przygotowanego słoika. Dodaj spirytus i wymieszaj.
Odstawia na miesiąc w ciepłe miejsce.
Po tym czasie ułóż na czystym słoiku filtr do kawy i ponownie przelej nalewkę. Następnie rozlej do butelek.
Odstaw na 3 miesiące by była jeszcze lepsza.
Więcej informacji na temat nalewki pigwowej
Nalewka pigwowa to jeden z bardziej popularnych w Polsce domowych wyrobów alkoholowych. Taki trunek przygotowany z owoców pigwy na pewno Wam zasmakuje.
Owoce pigwy przypominają kształtem gruszki. Te rosnące w Polsce osiągają do 10 cm średnicy, jednak zagraniczne potrafią być znacznie większe. Często łączy się je z owocami pigwowca, jednak pigwa ma mniej kwaśny smak. Jeśli jednak używasz owoców pigwowca to dodaj jeszcze 200 g cukru na każdy kilogram owoców.
Przepis na nalewkę pigwową jest bardzo prosty, a z niego powstaje najlepsza, domowa nalewka na spirytusie. Przede wszystkim owoce pigwy umyj, osusz, wydryluj i pokrój na małe kawałki. Owoce przełóż do słoika i wsyp cukier. Zamieszaj i odstaw na 2 tygodnie w ciepłe i ciemne miejsce. Co jakiś czas potrząśnij słoikiem. Na drugim dużym słoiku ułóż sitko wyłożone czystą pieluchą tetrową. Zlej ze słoika z pigwą powstały sok do przygotowanego słoika. Dodaj spirytus i wymieszaj. Odstaw na miesiąc w ciepłe miejsce. Po tym czasie ułóż na czystym słoiku filtr do kawy i ponownie przelej nalewkę. Następnie rozlej do butelek. Odstaw na 3 miesiące by była jeszcze lepsza. Taka nalewka w eleganckich butelkach to również fajny pomysł na prezent. Jeśli potrzebna Ci delikatniejsza nalewka, to możesz w ten sam sposób przygotować ją na wódce. Będzie wówczas równie dobra.
Jeśli wiesz już, jak zrobić nalewkę pigwową to pewnie ucieszy Cię informacja, że jeden (i tylko jeden) kieliszek od czasu do czasu może mieć pozytywny wpływ na Twoje zdrowie. Taki trunek reguluje ciśnienie tętnicze krwi, a także wspomaga pracę jelit i żołądka. Dodatkowo działa odprężająco i może wzmocnić układ odpornościowy. Jednak co najważniejsze, spożywanie jej w nadmiarze może mieć zupełnie odwrotny skutek.
Alkoholu nie powinny pić osoby młode, ponieważ może się przyczynić on do poważnych zaburzeń rozwojowych. Zakazany jest dla kobiet w ciąży oraz karmiących, które dostarczając w ten sposób alkohol do organizmu płodu lub dziecka mogą spowodować u niego ciężkie uszkodzenia każdego z układów ważnego do życia. Alkoholu nie mogą pić osoby, które przyjmują leki (w tym antybiotyki, antydepresanty, leki przeciwbólowe) wchodzące w interakcje z alkoholem. To może spowodować zwiększenie lub zmniejszenie siły danego leku, co również nie jest bez znaczenia dla zdrowia. Alkoholu nie wolno spożywać również przy nadciśnieniu, nowotworach, chorobach wątroby, po udarze i innych. Pij odpowiedzialnie.
Alergeny w nalewce pigwowej
Lista alergenów dla nalewki pigwowej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na nalewkę pigwową
Wartości odżywcze nalewki pigwowej
Pij odpowiedzialnie.
Energia i białka
(1500g)
Węglowodany
(1500g)
Tłuszcze
(1500g)
Witaminy
(1500g)
Składniki mineralne
(1500g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.