Przepis na matiasy w oleju krok po kroku

Składniki dla 2 porcji
Liczba porcji:
To będzie niezbędne
miska

Cebulę pokrój w piórka a śledzie w paski.

Wymieszaj wszystkie składniki i zostaw na całą noc w lodówce.

Słoiczek z matiasami w oleju, na owalnej, drewnianej tacy.
matiasy w oleju
Koszt przygotowania dania
5.08 zł
Energia w porcji
(liczba kalorii)
498 kcal
Liczba alergenów w daniu
1
15

Matiasy w oleju - cechy przepisu

Rodzaj dania:
Kuchnia:
Sposób przyrządzenia:
Przepis odpowiedni na:
  • Od autora
  • Wartości odżywcze
  • Alergie
  • Koszt potrawy
Od autora

Więcej o matiasach w oleju

Matiasy w oleju z cebulką to świetny pomysł na kolację lub śniadanie z pieczywem. Można go przygotować także na święta. Śledź to też najczęściej spożywana przez Polaków ryba, lecz niestety i tak jemy ją bardzo rzadko. W Polsce można łatwo dostać śledzie, a do tego są w całkiem przystępnej cenie i często od razu gotowe do spożycia, co zdecydowanie przemawia na ich korzyść. Jest on także dobrym źródłem białka i jedno- oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Dodatkowo uważany jest też za jedną z mniej zanieczyszczonych metalami ciężkimi rybę, więc jak widzisz, warto sięgać po śledzia.

Zaraz wyjaśnię ci, jak przyrządzić najlepsze śledzie matiasy w oleju, wykorzystując ten prosty przepis. Zaczynamy od głównego składnika, czyli śledzi. Śledzie solone płuczemy i namaczamy w wodzie. Dzięki temu będą niej słone. Najlepiej, żeby moczyły się około 2-3 godziny. Jeśli natomiast używasz śledzi w oleju lub occie, to wystarczy je opłukać. Gdy śledzie matiasy są już gotowe, lekko je odciskamy i kroimy w kostkę lub nieduże paski. Cebulę kroimy w drobną kostkę i dodajemy do śledzi. Jeżeli nie masz cebuli, to możesz przygotować śledzie w śmietanie z jabłkiem i porem, czyli zamienić cebulę na pora. Fajnie też będzie tutaj pasował seler korzeniowy starty na tarce. Do wszystkich składników dodajemy już tylko olej lub oliwą z oliwek i do smaku trochę pieprzu. W ten szybki sposób mamy pyszne, domowe śledzie w oleju, które będą bardzo dobre, jak przystawka na różnego typu przyjęciach. Ten przepis na dobre matiasy w oleju jest szybki oraz pomoże ci zrobić sałatkę śledziową, która jest nie tylko bardzo smaczna, ale też ma niski indeks glikemiczny oraz nie zawiera glutenu. Zwróć jednak uwagę, że ze względu na dużą ilość oleju są wysokokaloryczne, dlatego należy zachować szczególny umiar w ich jedzeniu. Takie śledzie z cebulą to naprawdę smaczne danie, które bez problemu przygotujesz samodzielnie w domu. Wystarczy wziąć do nich kromkę pełnoziarnistego chleba i mamy pyszny posiłek. Ze względu na to, że tutaj jest niewiele warzyw, to pamiętaj, aby w kolejnych posiłkach było ich już więcej. Dokładną instrukcję jak zrobić matiasy w oleju znajdziesz na górze strony.

Wartości odżywcze matiasów w oleju

na 100g gotowej potrawy

Energia i białka

Na 100g
Na porcję
(167g)
Energia (kalorie)
298.21 kcal
498.01 kcal
Białko
8.40 g
14.04 g

Węglowodany w matiasach w oleju

Na 100g
Na porcję
(167g)
Węglowodany
2.93 g
4.89 g
Węglowodany przyswajalne
2.39 g
4.00 g
Błonnik (nieprzyswajalne)
0.53 g
0.89 g

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(167g)
Tłuszcz
27.96 g
46.69 g
Tłuszcze nasycone
3.11 g
5.20 g
Tłuszcze nienasycone
24.85 g
41.49 g
Tłuszcze jednonasycone
17.44 g
29.12 g
Tłuszcze wielonasycone
7.41 g
12.37 g
Cholesterol
26.87 mg
44.87 mg

Witaminy w przepisie na matiasy w oleju

Na 100g
Na porcję
(167g)
Witamina D
1.88 µg (mcg)
3.14 µg (mcg)

Składniki mineralne w przepisie na matiasy w oleju

Na 100g
Na porcję
(167g)
Sód
41.55 mg
69.39 mg
Potas
192.18 mg
320.94 mg
Wapń
32.73 mg
54.66 mg
Żelazo
0.56 mg
0.93 mg
Szacunkowy indeks glikemiczny matiasów w oleju 15
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Alergeny w matiasach w oleju

Lista alergenów dla matiasów w oleju przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

  • Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
    • Śledź filet

Cena przygotowania matiasów w oleju

Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Śledź filet
150 g
14.00
Za 500.0 g
Liczba opakowań 1
4.20
Za 150 g
Olej rzepakowy
80 ml
7.00
Za 1000.0 ml
Liczba opakowań 1
0.56
Za 80 ml
Cebula
105 g
3.00
Za 1000.0 g
Liczba opakowań 1
0.32
Za 105 g
Koszt składników
24.00
Jak oceniasz przepis na matiasy w oleju
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 95.1% osób