Makaron jajeczny
- Mąka pszenna typ 500 - 2,5 szklanki (350 g)
- Jajko (4 szt.)
- Żółtko jajka (1 szt.)
- Oliwa z oliwek - 3 łyżki (30 ml)
- Sól - 1/2 łyżeczki (3 g)
Przepis na makaron jajeczny krok po kroku
Na stolnicę wysyp część mąki, formując niewielki kopiec z wgłębieniem po środki i dodaj do niego wszystkie jajka, żółtko, oliwę oraz sól.
Delikatnie wymieszaj wszystkie składniki łyżką lub widelcem i dodawaj stopniowo pozostałą mąkę, cały czas mieszając.
Wyrabiaj ciasto rękami, aż będzie jednolite, elastyczne i wilgotne. Uformuj z niego kulę, zawiń folią i odstaw do lodówki na godzinę.
Po tym czasie podziel ciasto na 5 równych części i każdą z nich po kolei rozwałkuj na wysypanej mąką stolnicy. Ciasto powinno być cienkie, ale nie rwące się podczas podnoszenia.
Pokrój ciasto w cienkie paski i zrób to samo z pozostałymi częściami ciasta.
Odstaw makaron, aż wyschnie, następnie wrzuć do garnka z wrzącą wodą i gotuj ok. 5 minut.
Więcej informacji na temat makaronu jajecznego
Makaron jajeczny to jeden z najpopularniejszych i najczęściej kupowanych rodzajów makaronu. Wykorzystywany jest praktycznie do wszystkiego - sałatek, sosów, warzyw, mięs, ryb, czy zup, na przykład do rosołu. Jak zrobić makaron jajeczny? Jak wskazuje jego nazwa powstaje on z jajek. Oprócz jajek, niezbędne są też standardowe składniki czyli mąka i wody. Ciasto na makaron jajeczny najczęściej powstaje z miękkiej pszenicy, choć można też spotkać makaron wykonany z twardej pszenicy durum, semoliny. Wybór mąki przygotowując swojski makaron jajeczny uzależniony jest od Twoich preferencji. Pamiętaj, że makarony z miękkiej pszenicy, zbyt długo gotowane szybko zaczną się kleić i zrobią się rozgotowane. Makarony przygotowane z dodatkiem semoliny są trwalsze i bardziej elastyczne, dla większości osób będą również zdrowsze. Tradycyjny włoski przepis na domowy makaron jajeczny wywodzący się z regionu Emilia-Romania zakłada, że na każde 100 g mąki wykorzystanej do ciasta powinno przypadać jedno jajko. Na ogół jednak makaron warto wyrabiać na oko - dodając tyle mąki i jajek ile potrzeba do tego, aby ciasto byłą jędrne i elastyczne. Makaron, choć jest charakterystyczny i szczególnie popularny we Włoszech i włoskiej kuchni jest już popularny na całym świecie i naprawdę ciężko znaleźć osobę, która by za nim nie przepadała. Można przygotować go na tysiące sposobów, zarówno na słodko, jak i na słono. Wszyscy dobrze znamy spaghetti bolognese, carbonara, arabiatta, czy aglio olio… Trudno wyobrazić sobie również niedzielny rosół bez makaronowych nitek, a z czasów szkoły podstawowej zapewne większość z nas pamięta makaron z truskawkami i białym serem. Wszystkie te danie, choć bardzo się od siebie różnią, nie mogą udać się bez pysznego, swojskiego, makaronu jajecznego. Choć gotowy makaron można dostać już w każdym sklepie, jego samodzielne przygotowanie z pewnością daje nieopisaną satysfakcję i jest ogromną frajdą dla całej rodziny.
Alergeny w makaronie jajecznym
Lista alergenów dla makaronu jajecznego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
Wartości odżywcze makaronu jajecznego
Makaron najlepiej gotować al dente - ma wtedy niższy indeks glikemiczny.
Energia i białka
(100g)
Węglowodany
(100g)
Tłuszcze
(100g)
Witaminy
(100g)
Składniki mineralne
(100g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.