Konfitura z truskawek
- Truskawki (1000 g)
- Cukier - 1,5 szklanki (200 g)
- Cytryna - 1 sztuka (100 g)
- Pektyny w proszku - 1 łyżka (10 g)
Przepis na konfiturę z truskawek krok po kroku
Truskawki dokładnie umyj i usuń szypułki.
Włóż do garnka i zacznij podgrzewać, aż zaczną się gotować. Zmniejsz ogień i gotuj na średnim ogniu ok. 10-15 minut co jakiś czas mieszając.
Dodaj cukier, pektynę i sok z cytryny. Wymieszaj i ponownie podgrzewaj na średnim ogniu kolejne 15 minut.
Na bieżąco usuwaj pianę, która gromadzi się na powierzchni.
Gorącą konfiturę przelewaj do wyparzonych słoików.
Szczelnie zamknij i ustawiaj do góry dnem do czasu, aż się ostudzi.
-
Konfitury z cebuli
-
Konfitura z wiśni
-
Dżem z czerwonej porzeczki
-
Konfitura z czerwonej cebuli
-
Konfitura z pigwy
-
Konfitura z płatków róży
-
Konfitura z żurawiny
-
Konfitura z czarnej porzeczki
-
Konfitura z róży
-
Konfitura z pomarańczy
-
Konfitura z czerwonej porzeczki
-
Herbata po rosyjsku
-
Konfitura różana
-
Konfitura z borówki amerykańskiej
-
Konfitura wiśniowa bez cukru
-
Konfitura z dzikiej róży
-
Konfitura z agrestu
-
Konfitura malinowa
-
Konfitura
Więcej informacji na temat konfitury z truskawek
Domowa konfitura z truskawek to pomysł na pyszne, domowe, owoce przetwory, idealne na zimę. Jest bardzo smaczna, prosta w przygotowaniu i uniwersalna. Dzięki temu możesz wykorzystywać ją na wiele sposobów i cieszyć się smakiem tych letnich, sezonowych owoców również w okresie jesienno-zimowym, kiedy dostępność i różnorodność owoców jest zdecydowanie ograniczona. Jeśli zastanawiasz się jak zrobić konfiturę z truskawek, aby była pyszna i dobra na wiele okazji, koniecznie czytaj dalej i poznaj nasz przepis, który będzie dla Ciebie świetną inspiracją i wskazówką. Aby domowa konfitura z truskawek była naprawdę najlepsza, nie potrzebujesz ani wyszukanych składników, ani długiego czasu spędzonego w kuchni. Z pewnością poradzisz sobie z nią, nawet nie mając większego doświadczenia w kuchni. Niezbędne składniki do jej przygotowania to świeże, sezonowe truskawki, sok z cytryny, pektyny oraz cukier. Z tych czterech składników powstaje pyszna, domowa, słodka konfitura, którą możesz wykorzystywać na wiele różnych sposobów. Ilość dodanej pektyny na jeden kilogram owoców powinna wynosić około 8-16 gramów, w zależności od tego, jaką konsystencję preferujesz. Jeśli dodasz więcej pektyny, będzie ona bardziej gęsta i galaretowata. Konfitura truskawkowa świetnie nadaje się do dań na słodko, na przykład owsianek, naleśników, czy gofrów, a także do ciast i ciasteczek. Mimo że truskawki to bardzo zdrowe owoce, pełne witamin i substancji prozdrowotnych, pamiętaj, że ze względu na dość duży dodatek cukru konfitura ma stosunkowo wysoką kaloryczność i indeks glikemiczny. Dlatego postaraj się ograniczyć jego dodatek lub zastąpić go słodzikami, na przykład ksylitolem lub erytrytolem. Dzięki temu konfitura bez cukru będzie równie słodka, jednak będzie też miała niższą kaloryczność i indeks glikemiczny. Jeśli szukasz pomysłu na przepis na konfiturę z truskawek, koniecznie czytaj dalej, aby poznać nasz sprawdzony przepis, z którego pomocą przygotujesz ją w prosty i szybki sposób.
Alergeny w konfiturze z truskawek
Lista alergenów dla konfitury z truskawek przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na konfiturę z truskawek
Wartości odżywcze konfitury z truskawek
Zamiast cukru warto wykorzystać ksylitol, który ma niższą kaloryczność i indeks glikemiczny.
Energia i białka
(50g)
Węglowodany
(50g)
Tłuszcze
(50g)
Witaminy
(50g)
Składniki mineralne
(50g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.