Kofta grecka
- Mięso mielone wołowe (500 g)
- Cebula - 1 mała sztuka (50 g)
- Czosnek - 3 ząbki (15 g)
- Natka pietruszki (20 g)
Przepis na koftę grecką krok po kroku
Cebulę i czosnek obierz, drobno posiekaj.
Natkę pietruszki umyj, osusz i posiekaj.
Do miski włóż mięso, cebulę, czosnek, natkę pietruszki, pół łyżeczki kuminu, jedną łyżeczkę papryki słodkiej, jedną łyżeczkę oregano oraz po szczypcie soli, pieprzu oraz kolendry.
Składniki wyrabiaj ręcznie do całkowitego połączenia.
Z masy uformuj kotleciku, nabij je na patyczki szaszłykowe i spłaszcz.
Kofty smaż na dobre rozgrzanej patelni grillowej po około 2 minuty na stronę.
Gotowe kofty podawaj z ulubionymi dodatkami.
Więcej informacji na temat kofty greckiej
Kofta grecka to doskonały pomysł na pyszne danie obiadowe dla całej rodziny. Tradycyjna kofta z mięsa mielonego świetnie sprawdzi się również jako potrawa na grilla. Sprawdzony przepis na koftę grecką jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania potrawy potrzebne będą następujące produkty spożywcze: mięso mielone wołowe, cebula, czosnek, natka pietruszki oraz przyprawy (sól, pieprz, papryka słodka, kumin, oregano oraz kolendra).
A jak zrobić koftę grecką? Cebulę i czosnek obierz, drobno posiekaj. Natkę pietruszki umyj, osusz i posiekaj. Do miski włóż mięso, cebulę, czosnek, natkę pietruszki, pół łyżeczki kuminu, jedną łyżeczkę papryki słodkiej, jedną łyżeczkę oregano oraz po szczypcie soli, pieprzu oraz kolendry. Składniki wyrabiaj ręcznie do całkowitego połączenia. Z masy uformuj kotleciku, nabij je na patyczki szaszłykowe i spłaszcz. Kofty smaż na dobre rozgrzanej patelni grillowej po około 2 minuty na stronę. Gotowe kofty podawaj z ulubionymi dodatkami.
Świeże mięso wołowe charakteryzuje się jasnoczerwoną barwą, która uzależniona jest od ilości mioglobiny, czyli barwnika hemowego. Wołowina stanowi doskonałe źródło białka oraz tłuszczu. Wołowina stanowi dobre źródło witaminy A, E, D oraz niektórych witamin z grupy B. Znajdziemy w niej również składniki mineralne, do których zaliczyć możemy żelazo, które jest dobrze przyswajalne. Mięso wołowe zawiera spore ilości nasyconych kwasów tłuszczowych, które nie są wskazane szczególnie dla osób z problemami związanymi z układem sercowo-naczyniowym.
Podsumowując: znasz już oryginalny przepis na koftę grecką. Smaczna kofta z mięsa wołowego jest dobra do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu. Pyszna kofta doskonale smakuje z dodatkiem pieczywa lub ziemniaków. Do potrawy warto podać także surówkę przygotowaną na bazie sezonowych warzyw. Dodatkowo koftę możesz podać z dodatkiem pysznego sosu na bazie jogurtu naturalnego. Produkty niezbędne do przygotowania kofty greckiej dostępne są w większości sklepów spożywczych.
Alergeny w kofcie greckiej
Lista alergenów dla kofty greckiej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na koftę grecką
Wartości odżywcze kofty greckiej
Kofta grecka to doskonała propozycja na pyszne danie obiadowe. Mięso wołowe stanowi doskonałe źródło żelaza, które zmniejsza ryzyko rozwoju anemii.
Energia i białka
(145g)
Węglowodany
(145g)
Tłuszcze
(145g)
Witaminy
(145g)
Składniki mineralne
(145g)
-
mięso,
wołowina,
cebula,
czosnek,
pietruszka,
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.