Grochówka na kościach wędzonych
- Groch (nasiona) (400 g)
- Wędzone żeberka wieprzowe (500 g)
- Cebula (100 g)
- Marchewka (90 g)
- Seler korzeniowy (80 g)
Przepis na grochówkę na kościach wędzonych krok po kroku
Groch wypłucz i zalej wodą. Odstaw go na 3 godziny.
Do dużego garnka włóż kości, zalej 2 l wody i gotuj całość przez 40 minut.
Marchew, seler i cebulę obierz i pokrój na mniejsze kawałki. Warzywa włóż do wywaru mięsnego i gotuj kolejne 30 minut.
Groch dołóż do wywaru i gotuj przez 60 minut do całkowitego zmięknięcia.
-
Zupa grochowa
-
Zupa grochowa na żeberkach
-
Tradycyjna grochówka
-
Grochówka z grochu łuskanego
-
Zupa z grochu łuskanego
-
Grochówka z kociołka
-
Grochówka na wędzonce
-
Grochówka na żeberkach
-
Zupa grochowa z kiełbasą
-
Zasmażka do grochówki
-
Grochówka thermomix
-
Grochówka na boczku
-
Grochówka wege
-
Grochówka wojskowa z kociołka
-
Grochówka
Więcej informacji na temat grochówki na kościach wędzonych
Grochówka na kościach wędzonych to jedna z tych zup, których smak i armat zapamiętuje się na długo. Jest niezwykle sycąca i pożywna, a przygotowuje się ją w kilka chwil. Całość doskonale sprawdzi się na jesienny, czy zimowy obiad, gdyż jest niezwykle sycąca. Idealnie komponuje się z kromką świeżego pieczywa. Będzie dobrą opcją dla miłośników mięsnych dań.
Przepis na grochówkę na kościach wędzonych jest doskonałym sposobem na przygotowanie zupy, która nie tylko dobrze smakuje, ale jest również bardzo sycąca. Jej smak jest zasługą wspaniałego bulionu, który przygotowuje się na wędzonych kościach. Kości dodają całości lekko dymnego aromatu, który wspaniale komponuje się z grochem, a jeszcze lepiej z tą ciężką, rozgrzewającą zupą. Choć można ją przygotować również bez dodatku kości, to jednak to właśnie one sprawiają, że całość ma tak wyjątkowy smak, który zapada w pamięć.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić grochówkę na kościach, która będzie smaczne, a przy tym bardzo odżywcza, to ten przepis na pewno przypadnie ci do gustu. Całość jest prosta, szybka i naprawdę ciekawa, ze względu na wyjątkowy smak. Do jej przygotowania wystarczy tylko duży garnek i odrobina cierpliwości. To dlatego, że gotowanie grochu zajmuje dość sporo czasu. By jego trawienie było łatwiejsze i przebiegało bez zbędnych rewolucji, warto dodać do niego również odrobinę kminku. Warzywa strączkowe, do których należy groch, nie pojawiają się w diecie wystarczająco często. A są naprawdę cennym źródłem wielu składników prozdrowotnych. Warto to zmienić i wpleść nieco większą ich część do swojego jadłospisu. Najlepiej postawić właśnie na tę prostą i pyszną zupę, która jest również niezwykle tania. Jej głównym składnikiem jest groch, który bez problemu można znaleźć w większości sklepów. Groch jest bogaty w błonnik pokarmowy, który usprawnia działanie układu trawiennego i pozytywnie wpływa na mikrobiom jelitowy. Do stworzenia tej zupy świetnie sprawdzą się szczególnie wieprzowe kości wędzone. Ta pyszna i aromatyczna zupa świetnie sprawdzi się na obiad. By była gęstsza, można podawać ją również z ziemniakami.
Alergeny w grochówce na kościach wędzonych
Lista alergenów dla grochówki na kościach wędzonych przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Seler korzeniowy
Wartości odżywcze grochówki na kościach wędzonych
To zdrowa zupa, która dostarcza sporo błonnika i białka.
Energia i białka
(528g)
Węglowodany
(528g)
Tłuszcze
(528g)
Witaminy
(528g)
Składniki mineralne
(528g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.