Surówka z kalarepy ze śmietaną
- Kalarepa - 2 sztuki (400 g)
- Jabłko - 2 sztuki (360 g)
- Szczypiorek - 1 pęczek (30 g)
- Śmietana 12% - 3 łyżki (40 g)
Przepis na surówkę z kalarepy ze śmietaną krok po kroku
Posiekaj szczypiorek.
Jabłka obierz, usuń gniazda nasienne i pokrój w kostkę.
Kalarepę obierz i również pokrój w kostkę.
Wszystkie składniki umieść w misce.
Dodaj śmietanę i sól do smaku. Dokładnie wszystko wymieszaj.
Więcej informacji na temat surówki z kalarepy ze śmietaną
Surówka z kalarepy ze śmietaną jest bardzo szybka w przygotowaniu. Składniki są ogólnodostępne przez cały rok, dlatego możesz ją zrobić i zjeść w każdej chwili. Aby wykonać przepis na surówkę z kalarepy ze śmietaną potrzebujesz dodatkowo jabłka. Dopełnienia smaku nadaje śmietana, szczypiorek, sok z cytryny i sól. Tylko tyle wystarczy by powstała ta dobra surówka.
Kalarepa to roślina należąca do rodziny kapustowatych. Ma chrupiący, delikatny miąższ o lekko słodkawym smaku, który przypomina smak surowej kapusty. Cała główka kalarepy dostarczy nie więcej niż 40 kcal. Jest świetnym źródłem witaminy C, wapnia i potasu. Ma w swoim składzie duże ilości błonnika, które odpowiadają za odpowiednią pracę układu pokarmowego. Jest rośliną dwuletnią, a sezon na jej zbiory przypada na wiosnę. Na polskich stołach można spotkać odmianę zieloną i fioletową. Najlepiej spożywać ją w wersji surowej, ponieważ ma wtedy najwięcej wartości odżywczych, ale można przyrządzić ją na różne sposoby. Mimo to najlepszym wyborem będzie zjedzenie jej w formie właśnie surówki.
Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić surówkę z kalarepy ze śmietaną to już prezentuje mój sprawdzony, prosty przepis. Na początku umyj i obierz jabłka oraz kalarepy. Pokrój je w niedużą kostkę i umieść w misce. Posiekaj szczypiorek i dodaj go do miski. Następnie wlej śmietanę i sok z cytryny. Wszystko wymieszaj i dopraw solą do smaku. Jak widzisz, ta surówka jest bardzo łatwa w przygotowaniu. Dodatkowo jest pyszna i tania.
Szczypiorek to roślina bogata w wartości odżywcze. Jej walory smakowe znane były już w średniowieczu. Wtedy nie wiedziano za to, że to świetne źródło witaminy K, witaminy C oraz witaminy A. Wszystkie te składniki mają pozytywny wpływ na wzmocnienie kości, układu odpornościowego czy układu nerwowego. Ważne jest by wzbogacać dania o dodatek ziół takich jak szczypiorek. Ponieważ oprócz ostrości dodadzą również ważne dla zdrowia witaminy. Tym bardziej że mają naprawdę niewiele kilokalorii. Łyżka posiekanego szczypiorku to tylko 5 kcal!
A jak Wam smakuje ta smaczna surówka?
Alergeny w surówce z kalarepy ze śmietaną
Lista alergenów dla surówki z kalarepy ze śmietaną przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietana 12%
Wartości odżywcze surówki z kalarepy ze śmietaną
Cała główka kalarepy dostarczy nie więcej niż 40 kcal. Jest świetnym źródłem witaminy C, wapnia i potasu. Ma w swoim składzie duże ilości błonnika, które odpowiadają za odpowiednią pracę układu pokarmowego.
Energia i białka
(150g)
Węglowodany
(150g)
Tłuszcze
(150g)
Witaminy
(150g)
Składniki mineralne
(150g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.